Міністерство аграрної політики та продовольства України, у зв’язку з проведенням весняно-польових робіт  наголошує про необхідність дотримання вимог щодо застосування пестицидів і агрохімікатів.

За результатами попередніх зустрічей з представниками профільних асоціацій та спілок проводились окремі  обговорення шодо особливостей дотримання вимог чинного законодавства України в галузі бджільництва, а також  виконання норм та інструкцій, для безпечного застосування отрутохімікатів і уникнення випадків масових отруєнь  бджіл.

Кількість зафіксованих випадків отруєння бджіл в цілому по Україні зменшилась. Не зважаючи на це, протягом 2016 та на початку 2017 років були зафіксовані масові отруєння бджіл в ряді областей, зокрема Львівська, Рівненська, Кіровоградська, Полтавська, Житомирська та Київська.

Враховуючи вищезазначене просимо звернути увагу на наступне:

Пунктом 7 «Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл», (Наказ Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001р , зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 12. 02. 2001 № 131/5322), передбачено інформування власників пасік за три доби до хімобробок з зазначенням застосовуваного отрутохімікату, місця (у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки. Вказують час ізоляції бджіл. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

Згідно підпункту 5.26 пункту 5 «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» (затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18.12.1996 382) забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з мстою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче:

а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;

б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об'єктів природно - заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників і т. п.);

в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або паданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин, а також у порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.

Дотримання правил та прояв взаємоповаги один до одного є гарантом плідної співпраці сільськогосподарських підприємств та пасічників, що не лише забезпечить відсутність судових тяжб з приводу відшкодування завданої шкоди, а й принесе користь обом сторонам, пасічнику — мед, пилок та здорових бджіл, власнику с/г підприємства — підвищення врожайності сільськогосподарських культур не менш як на 25%, а пересічним людям — продукти бджільництва для здоров’я та продукцію випущену с/г підприємствами на прилавках магазинів.

Відділ агропромислового розвитку Немирівської районної державної адміністрації