Про попередження виникнення нещасних випадків у агропромисловому виробництві під час проведення весняно-польових та зернозбиральних робіт. На підприємствах агропромислового комплексу України у першому кварталі 2016 року травмовано 98 працівників. Смертельно травмовано 20 працівників, що на 5 випадків більще ніж за аналогічний період минулого року.

Зросла кількість нещасних випадків зі смертельними наслідками у харчовій і переробній промисловості (7 проти 2 за аналогічний період минулого року) та у лісовому господарстві ( 5 проти 1).
  Зокрема на підприємствах агропромислового комплексу Вінницької області також відзначається зростання смертельного травматизму: харчова і переробна промисловість ( 2 проти О у 2015 році), сільському господарстві (1 проти О у 2015 році).
З метою попередження виникнення нещасних випадків у агропромисловому виробництві під час проведення весняно-польових та зернозбиральних робіт, до виконання яких залучаються у тому числі велика кількість сезонних працівників, Управління Держпраці у Вінницькій області вважає за необхідне вжити заходів з посилення профілактичної роботи щодо попередження нещасних випадків у агропромисловому виробництві.
  Аналіз матеріалів розслідування свідчить про те, що більшість нещасних випадків трапляється з організаційних причин. Тому основну увагу під час виконання всього комплексу сільськогосподарських робіт потрібно звертати на правильну організацію безпечного ведення робіт. Правильна організація безпечного ведення робіт в першу чергу залежить від ефективної роботи служб охорони праці всіх рівнів.
  В попередні роки Управлінням перед початком проведення сільськогосподарських робіт організовувались і проводились планові перевірки стану охорони праці та промислової безпеки на переважній більшості сільськогосподарських підприємств. На теперішній час в зв'язку із суттєвим зменшенням кількості перевірок інспекторами Управління Держпраці у Вінницькій області, пропонуємо звернути увагу керівників сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, а також підприємств, що здійснюють діяльність із зберігання та переробки зерна на наступні питання:
• проведення навчання та перевірки знань з охорони праці працівників, що виконують роботи підвищеної небезпеки;
• проведення передрейсових медичних оглядів механізаторів та водіїв; забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту;
• дотримання вимог безпеки під час використання мінеральних добрив, пестицидів та агрохімікатів;
• забезпечення експлуатації виключно тих тракторів, які обладнанні електростартерним запуском двигуна з кабіни;
• недопущення експлуатації сільськогосподарської техніки без захисних огороджень небезпечних зон, а також без попереджувальних знаків та застережних написів про застосування індивідуальних засобів захисту на посівних машинах та машинах для обробітку ґрунту;
• дотримання вимог безпеки під час виконання робіт у зоні ліній електропередач;
• дотримання працівниками вимог Правил дорожнього руху під час руху техніки дорогами загального користування, а також під час виконання робіт у полі.
  Також звертаємо Вашу увагу на необхідність вжиття додаткових заходів безпеки при виконанні сільськогосподарських робіт з агрохімікатами.
  Так 20.04.2016 року у ТОВ «Буша» Ямпільського району, під час виконання польових робіт із внесення гербіцидів на посів соняшнику за допомогою самохідного оприскувача «Челенджер-4660», тракторист при перекачуванні води для приготування розчину гербіцидів послизнувся з горизонтального майданчика біля заливної горловини, на висоті 1.6 м., втратив рівновагу і впав, при чому отримав тяжку травму (закритий поперечний перелом лівого передпліччя).
На підставі вище зазначеного знову звертаємо Вашу увагу на важливість організації ефективної роботи служб охорони праці, які відповідно до повноважень мають здійснювати контроль за правильною і безпечною організацією виконання робіт на місцях.

Управління агропромислового розвитку РДА