Нині в Україні спостерігається черговий прогнозований епідемічний підйом захворюваності на кір, який пов'язаний із низьким охопленням профілактичними щепленнями дітей та з циклічністю цього захворювання.   Станом на 13 червня 2017 року в Україні зареєстровано 735 випадків кору, з них 536 випадків - у дітей та підлітків. Кір належить до числа інфекцій з дуже легким крапельним механізмом передачі і масовою сприйнятливістю, тому рівень захворюваності знаходиться у прямій залежності від кількості не щеплених осіб.

  У середині 20 століття, до впровадження у 1968 році в нашій країні вакцини проти кору, майже кожна людина хворіла на цю інфекцію, переважно в дитячому віці. Зазвичай епідемії були сезонними, траплялися частіше у зимові та весняні місяці, повторювалися з інтервалами у 3-5 років. Кожного року у світі реєструвалося приблизно 130 мільйонів випадків захворювання на кір та до 4 мільйонів смертей, спричинених цією інфекцією. У СРСР щорічно хворіло до 2 млн. осіб.

  В даний час в Україні з метою попередження інфекційних захворювань проводиться рутинна імунізація населення проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, червінки, Hib-інфекцій.

  Наша країна мала бути сертифікована як територія, вільна від кору, ще до 2010 року з огляду на висновки експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я та заплановане проведення у 2012 році в Україні чемпіонату Європи з футболу, але зрив Рішення Кабінету Міністрів України про додаткову імунізацію проти кору та краснухи серед населення вікової групи 16-29 років у 2008 році, зупинив такий важливий для країни крок. За даними ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров'я України», протягом останніх 15 років відзначено три епідемічні підйоми захворюваності з періодичними циклами у 5-6 років. Захворюваність під час підйомів зростала у десятки і сотні разів. У 2012 році було зареєстровано близько 13 тисяч випадків кору. У міжепідемічний період захворюваність знижувалась до спорадичних і поодиноких випадків: 105 - у 2015 році та 102 випадки - у 2016 році.

  У 2016 році вакцинацію отримали менше половини українських дітей (45,5%), ревакцинацію - лише третина (30,2%). Незважаючи на загальне зниження захворюваності на 2,86%, захворювання були зареєстровані у 10 регіонах, найбільший ріст кору спостерігався у Івано-Франківській області - 78 випадків. Хворіли переважно діти, найчастіше - у віці 1-4 роки.

  У 2017 році, в порівнянні з минулим роком, спостерігається зростання захворюваності на кір більше, ніж у 20 разів. За перші 4 місяці було зареєстровано 172 випадки хвороби. Аналіз випадків захворювання вияв, що з 172 хворих 61 людина не отримала жодного щеплення проти кору, ще у 16 відсутні дані про щеплення, що також розцінюється як не щеплений контингент. Повністю щеплені відповідно до календаря лише 37 осіб, ще 58 - мають одне щеплення.

  Складна епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір склалась внаслідок накопичення значного не вакцинованого прошарку серед населення. Нині спостерігається зростання хвороби у порівнянні із минулим роком більше ніж у 20 разів.

  У 2017 році захворювання на кір зареєстровані у 15 регіонах. Найбільше випадків кору в Івано-Франківській області (392) та Одеській (267).

  У Тернопільській області зареєстрували 19 випадків, Дніпропетровській - 11, Вінницькій - 9, Чернівецькій - 8, Львівській - 7, Закарпатській області та Києві - по 4, Хмельницькій - 3, Кіровоградській - 2. Поодинокі випадки зареєстровані у Донецькій, Житомирській та Черкаській областях.

  Збільшення випадків захворювання на кір пов'язано з низьким охопленням щепленнями дітей та дорослих. Заразитися на кір може будь-яка людина, що не має імунітету.

  Кір - небезпечне вірусне захворювання, що є однією із основних причин дитячої смертності у світі. Захворювання дуже швидко поширюється - вірус кору передається при кашлі, чханні чи тісному контакті з хворим.

  Збудником кору є вірус з сімейства параміксовірусів. Вірус кору зазвичай передається через прямий контакт, а також через повітря, інфікує слизову оболонку, а потім поширюється по всьому організму. Кір є хворобою людини і не реєструвалася у тварин.

  Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після дії вірусу і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з'являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з'являється висип, зазвичай на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип поширюється по тілу і, зрештою, з'являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип з'являється через 14 днів(від 7 до 18 днів) після дії вірусу.

  Більшість смертельних випадків кору відбуваються через ускладнення, пов'язані з цією хворобою. Частіше ускладнення розвиваються у дітей у віці до п'яти років або у дорослих людей старше 20 років. Найсерйозніші ускладнення включають сліпоту, енцефаліт, важку діарею і пов'язану з нею дегідратацію, вушні інфекції і важкі інфекції дихальних шляхів, такі як пневмонія. Найбільш важко хвороба протікає у дітей молодшого віку, що погано харчуються, особливо у тих, хто відчуває нестачу вітаміну А, або чия імунна система ослаблена ВІЛ/СНІДом або іншими хворобами.

  Ризику розвитку важких ускладнень піддаються також інфіковані жінки під час вагітності, а вагітність може закінчуватися мимовільним абортом або передчасними пологами. У людей, що перехворіли на кір, виробляється імунітет проти неї на усе життя.

  Специфічного лікування кору не існує, проте хворобі можна запобігти - вакцинацією.

  Наразі в Україні використовується комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи виробництва GSK, яку закуповує ЮНІСЕФ за бюджетні кошти.

  Вакцинація - найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань.

  Загартовування та повноцінне харчування важливі для здоров'я дитини, але вони не захищають від інфекційних хвороб. Альтернатив вакцинації немає.

  Тож необхідно вакцинувати дітей згідно з офіційним календарем профілактичних щеплень.

 

За матеріалами ВОЦЗ підготувала лікар ЗПСЛ М.Л.Корнелюк