Ні для кого не секрет, що захворювання серцево-судинної системи займають перше місце серед причин смерті дорослого населення. Іншими словами 2/3 населення вмирає від проблем із серцем і судинами. Ця статистика має непривабливий вигляд в останні роки, адже захворювання серця помолодшали. Якщо 15-20 років тому було некоректно встановлювати діагноз ішемічна хвороба серця у віці 25-30 років, то на даний час це часто зустрічається. Особливо у молодому віці страждають чоловіки.

Отже, найкраща частина нашого населення, а саме чоловіки працездатного віку, мають усі шанси бути хворими, інвалідами і не дожити до старості.

Ми живемо у нелегкий час перемін, економічної і політичної нестабільності, знаходимось постійно у стані стресу, дозволяємо собі слабкості: їсти нездорову їжу, часто переїдати, вживати і навіть зловживати, алкоголем, палити. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, це фактори, на які можна вплинути, а отже віддалити від себе хворобу. Існують також фактори ризику, які не можливо змінити, такі як вік, стать, спадковість. Лікарі та пацієнти часто недооцінюють важливість зміни стилю життя і забувають, що розвиток захворювання може бути тісно пов’язаний з персональною поведінкою особи, в якої є фактори ризику.

Щоб було більш зрозуміло вище сказане, наведу модифікований профіль людини для максимального зниження частоти серцево-судинних ускладнень, іншими словами --  формулу здоров’я, дотримуючись якої, можна віддалити від себе ворога, який уже за рогом: 0  3  5  140  90  4,5  0  0, де

0 — не палити;

3 — за добу проходити 3 км, або 30 хв фізичних вправ;

5 — 5 порцій фруктів та овочів на добу (порція це 200 гр)

140 — систолічний (верхній) артеріальний тиск нижче цього значення;

90 — те ж саме для діастолічного (нижньго) тиску;

4,5 — холестерин крові нижче 4,5 ммоль/л;

0 — нормальна маса тіла;

0 — нормальний цукор крові.

Ці показники легко  для себе дізнатись. Потрібно лише виділити із свого  щільного графіка  30хв в рік і 50% успіху у боротьбі за своє здоров’я  у вас в кишені, а допоможе в цьому сімейний лікар. Навіть якщо у Вас є діагностована хвороба серця виконайте 8 показників з цієї формули, і вам гарантовано посміхнеться успіх у процесі лікування.

З профілактикою все більш-менш зрозуміло, що ж робити людям у яких уже діагностовано ішемічну хворобу серця або перенесений інфаркт міокарда? Показники захворюваності на дану недугу залишаються високими протягом останніх років. За останній час інфаркт міокарда “помолодшав”, тобто хворіють люди 30-40 років. Потрібно зауважити, що у таких осіб інфаркт міокарда протікає складніше, часто з ускладненнями. Ще є одна особливість лікування таких хворих- часові обмеження. Існує так зване терапевтичне вікно, яке обмежується 6 год від початку болю в серці до початку радикального лікування. Саме в ці короткі строки втручання має максимальний ефект і дозволить зменшити, а можливо й уникнути того, що частина м’язу серця загине і не буде працювати. За останні роки в області та районі проведена значна робота у цьому напрямку.

У Вінницькій області в рамках проекту "Міжнародного банку реконструкції та розвитку інвестиційного субпроекту  “Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області” створено комунальний заклад “Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології”. Робота Центру направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією, в Центрі надається спеціалізована  сучасна допомога хворим на інфаркт міокарда, як в невідкладному так і в плановому порядку. При поступленні хворих до однієї доби від початку проявів інфаркту міокарду проводиться безкоштовно коронарографія -- дослідження судин серця і при виявленні причин інфаркту,  постановка стента, тобто усунення причини звуження і закупорки судин серця. За останній рік спостерігаються значні позитивні зрушення у організації роботи швидкої допомоги району, щодо зменшення строків доставки хворих  в Центр у найкоротші строки.

При неможливості направлення хворого у Центр надається сучасна допомога по своєчасному відновленню кровотоку в судинах серця на рівні Центральної районної лікарні, а саме проводиться тромболітична терапія - комплекс заходів щодо розчинення тромбу - причини інфаркту міокарда. ЦРЛ в повному обсязі забезпечена засобами для цього. Ефективність проведення цієї процедури також залежить від часу потрапляння в терапевтичне вікно.

Ви помітили, що неодноразово в статті згадується терапевтичне вікно - це короткі години, коли шанси на одужання значно зростають. Не завжди винні медичні працівники  у втраті цього часу, адже їхня робота в цьому напрямку зведена до автоматизму. За останніх два роки спостерігається пізнє звернення за допомогою, а отже зменшуються шанси результативності сучасного лікування. Отже, не зволікайте, не сподівайтесь, що Вас це мине. Звертайтесь швидше за медичною допомогою при появі вперше, або повторно, у Вас, ваших родичів чи близьких загрозливих симптомів : болю пекучого стискаючого характеру за грудиною, в грудях, в горлі, в ділянці шлунку, в нижній щелепі, відчуття нехватки повітря, задишку, виражену слабкість. Пам’ятайте, що в даному випадку час проти Вас. Краще перестрахуватись, аніж запізнитись, якщо Ви ніколи не відчували вище нав раніше неедених скарг, це ще не привід для заспокоєння, адже хвороба підступна і застає зненацька. Отож не чекайте поки хвороба завітає до Вас, а дійте хоча б на крок попереду. Навіть якщо відчуваєте себе повністю здоровим, знайдіть час, щоб хоч один раз в рік, завітати до свого сімейного лікаря, пройти  мінімум обстежень, запропонованих ним, іншими словами профогляд,  повірте в цьому є сенс. Не відностесь до цього як до непотрібної формальності, хай це буде з Вашої ініціативи. Пам’ятайте — головне здоров’я, а все решта не потрібні амбіції.

Лікар-кардіолог Немирівської ЦРЛ Бакай К. І.