У нашій країні, як паливо, широко використовується природний (метан) і скраплений (пропан, бутан) гази. Майже в кожному будинку є газові плити, водонагрівальні колонки, автономні газові обігрівальні системи. Система центрального опалення та гарячого водопостачання діє в основному на природному газу. Фізичні властивості природного газу – безбарвний, горючий газ із болотним запахом через домішку сірководню, майже вдвічі легший за повітря, при витіканні з газових приладів і газопроводу піднімається вгору, не розчиняється у воді, суміш із киснем є вибухонебезпечною.

Фізичні властивості скрапленого газу (пропан, бутан) – безбарвний горючий газ без запаху (при використанні в побуті додають речовини з сильним запахом для швидкого виявлення витікання), важчий за повітря, при витіканні збирається в нижніх зонах приміщень, у підвалах, не розчиняється у воді, суміш із киснем є вибухонебезпечною.

Тому необхідно суворо дотримуватись правил безпечного користування природним і скрапленим газами в побуті.

Категорично забороняється користуватися несправним газовими приладами й газовим устаткуванням, самостійне приєднання газових приладів і газового устаткування до газової мережі. Для ремонту газового устаткування та його встановлення необхідно викликати фахівця газової районної служби за місцем проживання.

Крім того, категорично забороняється користування саморобними балонами для зберігання і транспортування скрапленого газу, а також для використання в побуті.

Забороняється користування газовими плитами, газовими колонками, котлами для місцевого обігріву, гарячого водопостачання за відсутності вентиляції. Перевірити наявність тяги у вентиляційному отворі можна за допомогою запаленої свічі, піднісши її до вентиляційного отвору. У разі відсутності тяги полум’я буде горіти рівно, не відхиляючись; у разі наявності тяги полум’я свічі відхилиться в бік вентиляційного отвору.

Забороняється відкривати крани газової плити, не маючи в руці запаленого сірника або запальнички.

Не допускається заливання рідиною пальників, що горять. Якщо це випадково станеться, необхідно загасити вогонь, видалити рідину, прочистити пальник.

Забороняється знімати конфорку й ставити посуд безпосередньо на пальник.

Не дозволяється користуватися газовими приладами дітям молодшого віку. Перш ніж дозволити дитині самостійно користуватися газовими приладами, необхідно ретельно її проінструктувати та перевірити правильність вмикання приладу, запалювання газу, вимикання газового приладу.

Категорично забороняється залишати ввімкнені газові прилади без догляду навіть на короткий час, тому що в разі загасання одного з пальників до приміщення починає надходити газ. Він накопичується і змішуючись із повітрям, утворює вибухонебезпечну суміш, яка за наявності відкритого вогню або іскри може вибухнути. Необхідно також стежити, щоб протяг не згасив полум’я пальника.

У випадку, якщо газ потрапив у повітря (навіть якщо ви не відчуваєте його запаху), необхідно негайно закрити вентиль подачі газу й ретельно провітрити приміщення.

Під час експлуатації газового устаткування не дозволяється підігрівати балони зі скрапленим газом, установлювати їх поблизу опалювальних приладів, виявляти витікання газу за допомогою запаленого сірника чи свічі, використовувати їх не за призначенням.

Способи виявлення витікання газу:

- Візуально. Обробити місце ймовірного витікання мильною піною.

- На запах. Характерний запах газу сильнішає поблизу місця витікання.

- Ніколи не шукайте місце витікання газу за допомогою відкритого полум’я – це вибухонебезпечно.

У разі виявлення витікання газу:

- Уникайте будь-яких дій, що можуть викликати іскру.

- Закрийте крани газових приладів, вентиль на балоні, крани на плиті.

- Відчиніть вікна і двері, утворивши протяг, ретельно провітріть приміщення.

- Забороняється вмикати електрику. Іскра, що може виникнути при вмиканні, здатна викликати вибух. Тому не можна користуватися вимикачем, електричним дзвінком, розетками.

- Не користуйтеся для освітлення відкритим вогнем, це також може викликати вибух.

- Не паліть, вогонь сигарети може стати причиною вибуху.

- Повідомте про витік газу аварійно-диспетчерську службу газового господарства за телефоном 104 і залиште приміщення.

- У разі виникнення надзвичайних ситуацій (пожежа в квартирі, у будинку тощо) необхідно закрити газові крани, перекрити доступ газу до квартири й залишити приміщення.

- При користуванні газовими приладами необхідно пам’ятати про продукти повного і неповного згоряння газу й про можливість отруєння продуктами згоряння. Для запобігання отруєнню продуктами згоряння газу необхідно підтримувати вентиляцію в робочому стані, періодично ретельно її чистити, не допускаючи засмічення і скупчення пилу.

- Приміщення після роботи газових приладів необхідно провітрити.

- Не можна використовувати газові прилади для обігріву квартири, які не призначені для цього.

- Під час роботи газових приладів двері до житлових приміщень квартири мають бути зачинені.

Для зменшення концентрації продуктів згоряння газу в приміщеннях рекомендується застосовувати витяжні установки. Разом з тим, у будинках, які обладнані приладами і апаратами з відводом продуктів згорання в димоходи, забороняється влаштування витяжної вентиляції з штучним спонуканням.

Управління економіки районної державної адміністрації