Всесвітній День серця відзначається щорічно 29 вересня. У цей день Всесвітня федерація серця закликає політиків, медиків, громадські організації та приватних осіб активізувати зусилля, спрямовані на зменшення тягаря хвороб серця та інсульту.

У 2017 році темою Всесвітнього Дня серця обрано заклик: «Поділися силою свого серця». Акцент робиться на зміні способу життя для профілактики серцево-судинних захворювань у всіх групах населення.Всесвітній день серця, орієнтований цьогоріч на заохочення маленьких змін у звичках задля здоров’я серця і профілактики серцево-судинних захворювань.

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) залишаються основною причиною смерті в світі: вони щорічно забирають 17,5 мільйона людських життів, і, якщо не вжити заходів, це число до 2030 року становитиме 23 мільйони чоловік.

ССЗ сьогодні є причиною 67% усіх смертей українців, тому важливо доносити інформацію про кроки, які допоможуть знизити цю сумну статистику.

Розвиток всіх неінфекційних захворювань, як правило, відбувається поступово і обумовлено певними факторами ризику. Фактори ризику - це умови, за наявності яких ймовірність захворіти стає вище. Виявити ці фактори простіше і дешевше, ніж згодом діагностувати і вилікувати вже розвинене захворювання - вони можуть бути виявлені задовго до того, як з'являться перші ознаки хвороби.

Регулярна диспансеризація дозволяє виявити фактори ризику серцево-судинних захворювань - найбільш поширених причин інвалідності і передчасної смерті населення. До факторів ризику цих хвороб відносяться підвищений артеріальний тиск, підвищений рівень холестерину, куріння, нераціональне харчування, ожиріння, надмірне споживання алкоголю, низька фізична активність.

Основна увага Всесвітнього дня серця в цьому році приділяється таким факторам ризику розвитку серцево-судинних захворювань, як низька фізична активність і нераціональне харчування.

ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ (ФА)- це будь-які рухи тіла за допомогою м'язової сили, що супроводжуються витратою енергії (що виражається в кілокалорії), включаючи фізичну активність на роботі, у вільний час, а також звичайні види щоденної фізичної діяльності. Низька фізична активність є одним з провідних факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Фізичні навантаження діляться на 3 рівні:

  1. Низька фізична активність - відповідає стану спокою, наприклад, коли людина спить або лежачи читає, або дивиться телепередачі;
  2. Помірна фізична активність - рівень, при якому трохи підвищується частота серцевих скорочень і залишається відчуття тепла і легкої задишки, наприклад, при швидкій ходьбі, плаванні, їзді на велосипеді по рівній поверхні, танцях;
  3. Інтенсивна фізична активність - це навантаження, яке значно підвищує частоту серцевих скорочень і викликає появу поту і сильної задишки («не вистачає дихання»), наприклад, зусилля, витрачені здоровою людиною під час бігу, заняттях аеробікою, плаванні на дистанцію, швидкій їзді на велосипеді, підйомі у гору.

Фізичні навантаження діляться на аеробні та анаеробні навантаження:

Аеробне навантаження - навантаження, що має тривалий характер із середньою інтенсивністю з частотою мінімум 3-5 разів на тиждень, з інтервалом між тренуваннями 1-2 дні. Види аеробного навантаження: ходьба, біг, водна аеробіка, танці, їзда на велосипеді.

Анаеробне навантаження - короткочасне інтенсивне фізичне навантаження (різні силові вправи) з частотою 2-3 рази на тиждень. У вправах повинні бути задіяні великі м'язи. Можливе використання тренажерів, обтяжувачів або вага власного тіла. Види анаеробного навантаження: важка атлетика, стрибки зі скакалкою, ходьба по сходах вгору і інші.

Необхідно чергувати анаеробні і аеробні навантаження (анаеробні навантаження 2-3 рази на тиждень і аеробні навантаження 3-5 разів на тиждень).

Мінімальний рівень ФА - його необхідно підтримувати, щоб досягти тренованості серцево-судинної системи - 30 хвилин на день (час занять для досягнення зазначеного рівня ФА може бути підсумовано протягом дня, але тривалість одного заняття повинна бути не менше 10 хвилин) або 150 хвилин на тиждень. При цьому ми можемо витратити 150 ккал на день. Наприклад: 30 хвилин їздити на велосипеді (проїхати 8 км); 30 хвилин танцювати (швидкі танці); 30 хвилин ходити пішки (пройти 3 км).

Золотий стандарт фізичної активності - 10000 кроків на день.

Рекомендовані рівні фізичної активності для трьох вікових груп:

  • Діти і підлітки у віці 5-17 років повинні займатися фізичною активністю середнього і високого ступеня інтенсивності не менше 60 хвилин на день. Фізична активність понад 60 хвилин в день дає додаткові переваги для здоров'я. Велика частина щоденної фізичної активності повинна припадати на аеробне навантаження. Фізичною активністю високої інтенсивності, включаючи вправи по зміцненню м'язів і кісткової тканини, слід займатися як мінімум 3 рази на тиждень. Для дітей і підлітків фізична активність передбачає ігри, змагання, заняття спортом, пішохідні і велосипедні прогулянки на свіжому повітрі, біг, плавання, оздоровчу гімнастику, танці, роботу по дому, рухливість в школі.
  • Дорослі люди у віці 18 - 64 роки повинні займатися фізичною активністю середньої інтенсивності не менше 30 хвилин на день (150 хвилин на тиждень), або виконувати аеробні вправи високої інтенсивності не менше 75 хвилин на тиждень. Для отримання додаткових переваг для здоров'я дорослі люди повинні збільшувати час виконання аеробних вправ середньої інтенсивності до 300 хвилин на тиждень, або виконувати заняття аеробікою високої інтенсивності до 150 хвилин на тиждень. Для дорослих людей цієї вікової групи фізична активність передбачає оздоровчі вправи або заняття в період дозвілля, рухливі види активності (наприклад, велосипед або піші прогулянки), професійну діяльність (тобто робота), домашні справи, ігри, змагання, спортивні заняття в рамках щоденної діяльності.
  • Дорослі люди у віці 65 років і старше повинні приділяти не менше 30 хвилин на день (150 хвилин на тиждень) аеробним заняттям середньої інтенсивності, або не менше 75 хвилин на тиждень аеробним заняттям високої інтенсивності. Кожне заняття повинно тривати не менше 10 хвилин. Дорослі люди цієї вікової категорії з проблемами суглобів повинні виконувати вправи на рівновагу, що запобігають ризик падінь, 3 або більше днів на тиждень.Силовим вправам, де задіяні основні групи м'язів, слід присвячувати 2 або більше днів на тиждень. Якщо люди похилого віку за станом свого здоров'я не можуть виконувати рекомендований обсяг фізичної активності, то вони повинні займатися з урахуванням своїх можливостей та стану свого здоров’я і виконувати рекомендації лікаря. Для літніх людей у віці 65 років і старше фізична активність включає активність у період дозвілля, пересування (наприклад, ходьба пішки або їзда на велосипеді), професійної діяльності (якщо людина ще працює), домашні справи, ігри, спортивні заняття та діяльність у рамках повсякденного життя.

РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ- невід'ємна частина здорового способу життя. Це обов'язковий профілактичний захід, необхідний для запобігання розвитку захворювань серцево-судинної системи. Щоб харчування було здоровим, необхідно дотримуватися певних правил:

Правило № 1 «Енергетична збалансованість»

Енергія, яка споживається з їжею дорівнює енергії, витраченій на обмінні процеси та фізичну активність. Людині, професія якої не пов'язана з фізичною працею, достатньо 2000 ккал / на добу (1200 ккал - обмін речовин, 500 ккал - робота, побут, 300 ккал - фізичні тренування).

Правило № 2 «Повноцінність за вмістом харчових речовин»

Для цього харчування повинно бути різноманітним по макронутрієнтному складу (містити достатню кількість білка, складних вуглеводів, як можна менше споживати насичених жирів і простих вуглеводів); містити достатню кількість овочів і фруктів (більше 500 г або п'ять порцій в день); містити кухонної солі менше 5 г в день. Більше споживайте ненасичені жири (горіхи, морська риба і морепродукти, рослинне масло як заправка до салату). Втамовуйте спрагу звичайною водою.

Правило № 3 «Роздрібнене харчування»

Харчування має бути роздрібненим (3-4 рази на добу); регулярним (в один і той же час); останній прийом їжі повинен бути не пізніше, ніж за 2-3 години до сну.

Правило № 4 «Кулінарна обробка»

Віддавайте перевагу приготуванню продуктів на пару, в духовій печі, відварюванню і запіканню.

Правило № 5 «Споживання алкоголю»

Для чоловіків - не більше 30 г алкоголю, для жінок - не більше 15 г, в перерахунку на чистий спирт.

Правило № 6 «Щоденне споживання вуглеводів, які повільно засвоюються»

Включайте в щоденний раціон продукти, багаті на клітковину з цільного зерна, бобові, овочі і фрукти.

Правило № 7 «Мінімум вуглеводів, які швидко засвоюються» - кондитерські вироби, цукор, солодкі газовані напої.

 

Лікар-інтерн