Людська пам'ять навічно зберігає найвизначніші події та імена своїх героїв. В плеяді визначних особистостей нашого краю і остання володарка Немирова княгиня Марія Григорівна Щербатова. Народилася княгиня, власниця немирівських земель, 17 жовтня 1857 року. Відома своєю енергійною громадською діяльністю та благодійництвом, яка чимало зробила для розвитку місцевої промисловості, а також заснувала майстерню вишивки та килимарства.

За її наказом було збудовано лікарню та лазню, а також, на початку ХХ століття, в Немирові з'явилася жіноча гімназія, двокласна школа для бідних дітей, а при монастирі діяла двокласна єпархіальна школа. Княгиня була попечителькою гімназій та шкіл. Велику роботу Марія Григорівна також провела, розбудовуючи немирівський маєток та парк, в якому було насаджено багато кущів та дерев різних порід, серед яких були дуже рідкісні, та більшість з них уже зараз немає. Та і сьогодні Немирівський парк і палац княгині Марії Щербатової є гордістю Немирова. Всесвітньовідомий парк, якому 18 жовтня 2017 року виповнюється 230 років – це святиня нашого міста.

З великою шаною і повагою немирівчани також ставляться до пам'яті  Марії Щербатової, якій 17 жовтня виповнилося б 160 років. З цієї нагоди в музеї «Літературна Немирівщина» відбулась зустріч краєзнавців району. З теплотою та вдячністю присутні слухали розповідь про княгиню Шенк Галини Осіївни, Паньківа Станіслава Івановича, Рудої Марії Артемівни та інших про її добрі справи, про чуйне ставлення до людей та про трагічну загибель. Також гості переглянули праці дослідників та краєзнавців: В. С. Деця «Немирівщина від сивої давнини до кінця ХХ ст.», Г. Шенк «Немирів крізь віки», «Власники Немирівського палацу (поч. ХVІІІ ст. – 1920 рік)», Д. Малакова «Минуле Немирова», «Минувшина Немирова», М. Деніса «Немирівський парк і палац: переплетіння доль», С. І. Паньківа «Любіть Україну», статті М. Денисенка, О. Чайнікова, М. Кременюка та ін. Немирівчани завжди будуть шанувати і  пам'ятати цю величну постать в історії нашого краю. У свій час британський письменник Томас Карлейль сказав: «Історія світу – це біографія великих людей». А в біографії міста Немирова навічно залишиться княгиня Марія Григорівна Щербатова та її всесвітньовідомий парк.

Музей «Літературна Немирівщина»