Державна фіскальна служба України у зв’язку з прийняттям Закону України від 3 жовтня 2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі – Закон №2148), яким внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464) та які набувають чинності з 01 січня 2018 року, повідомила наступне.

З 01.01.2018, згідно з пунктом 51 частини першої статті 4 Закону №2464, членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, визначено платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).

Згідно із внесеними змінами, з 01.01.2018 члени фермерського господарства виключені із переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску (частина 1 статті 10 Закону № 2464 в редакції Закону №2148).

З огляду на викладене органи доходів і зборів зобов’язані в односторонньому порядку 31.12.2017 достроково розірвати укладені з членами фермерських господарств договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Договір), строк дії яких закінчується у 2018 році, з обов’язковим повідомленням платника єдиного внеску про підстави дострокового розірвання такого Договору.

Причина розірвання Договору – розірвано контролюючим органом у зв’язку із виникненням обставин, що не відповідають визначеним Законом №2464 вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Дострокове розірвання  Договору у зазначеному випадку не є підставою вважати договір таким, умови якого не виконано. У подальшому така особа, у разі бажання, матиме право на укладення Договору, якщо буде належати до кола платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

За заявами про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поданими членами фермерських господарств, Договори з 01.01.2018 не укладаються.

Останнім звітним періодом (місяцем), за який члени фермерського господарства сплачують єдиний внесок у розмірі та в строки, передбачені Договором, є грудень 2017 року.

Суми єдиного внеску сплачені такими платниками після грудня 2017 року поверненню не підлягають.

Члени фермерського господарства з якими розірвано Договори, у зв’язку зі зміною з 01.01.2018 законодавства про єдиний внесок, подають до органів доходів і зборів самі за себе протягом 30 календарних днів після розірвання Договору таблицю 1 Звіт про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати до органів доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, за період з початку дії Договору по грудень 2017 року включно.