З часів національного відродження України ми повертаємося до святкувань звичаїв і обрядів, які в силу обставин були забуті. Люди, несучи в серці любов до свого народу, України, все ж таки змогли зберегти і передати своїм дітям, внукам і правнукам ці «перлини» української культури.

З сивої давнини люди усього світу святкують Різдвяні свята, на які кожен з нас  чекає з нетерпінням. Адже це чудово, коли вся родина збирається разом за різдвяним столом.

У цей день всі моляться, звертаються до Бога зі всіма своїми ласками і щедротами. Кажуть, у цей день з’являється на небі зіронька, яка сповіщає людей про те, що народився Син Божий, щоб спасти усіх нас.

Так, в цей день у Вифлиємі у Діви Марії народився син Божий, Ісус Христос. А починалося Різдво з Святого вечора.

Святий вечір напередодні Різдва – особливий, незабутній момент у житті кожної людини: від пустотливої дитини до сивочолого старця. У ці свята душа мимоволі припадає спраглими вустами до єдиного джерела різдвяно-новорічної радості, наповненого духом батьківського і материнського тепла, ароматом ялинкових голочок чи солом’яного дідуха, пахощами і смаком правічної куті. І лунає на порозі оселі прадавня мелодійна, чиста і прозора, як сльоза радості, - колядка. З колядками «Нова радість стала», «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Коляд-коляд-колядниця», «По всьому світу стала новина» завітали до музею «Літературна Немирівщина»  на годину розваг «Святий вечір в рідній хаті» учні 5 та 6 класів та вихователі Конончук Тетяна Леонтіївна та Вечірко Валентина Вікторівна  НРЦ м. Немирова, щоб відтворити звичаї святкування Різдва на Поділлі у стінах музею. Господар – Добровольський Роман та господиня – Бурлаченко Руслана радо приймали колядників, яких обдарували ласощами та запросили на Святу вечерю. Присутні на заході ознайомилися із традицією святкування Святого вечора та Різдва Христового, а також із колядників перетворилися на активних учасників дійства – процесу святкування Різдва. У музейній вітальні розгорталися сценки ворожінь, лунав веселий сміх під час ігор «Одягни найкраще дівчину» та «Спіймай рибу», відтворювалися традиції Святої вечері, звучали колядки та новорічні вітання, в яких брали участь всі діти, а особливо велике задоволення отримали від колядки «Ой, над Вифлеємом зірка сіяла» у виконанні Вишнякова Андрія.  Аромат дідуха та мерехтіння свічок огортали всіх присутніх атмосферою Різдва під час поїдання куті, вареників та інших святкових страв. В процесі дійства, разом із піснями та віншуваннями, дітьми читалася молитва «Отче наш». Завершили захід піснею «І в вас, і в нас хай буде гаразд» і побажанням і надалі берегти та відтворювати невичерпну скарбницю традицій та обрядів нашого краю.

Музей Літературна Немирівщина