ВСП Немирівський міжрайонний відділ лабораторних досліджень постійно проводить моніторингове спостереження за якістю питної води централізованого та децентралізованого водопостачання з метою профілактики захворювань метгемоглобінемією у дітей віком від 0 до 3-х років, що регламентуються  Постановою головного державного санітарного лікаря України за №16 від 17.05.2010 р «Про попередження водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей.»

Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших  трьох років життя, пов’язаний, насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Фактором передачі вище зазначеного захворювання може  бути  молочна суміш, напої, які готуються на воді, забрудненій нітратами.

У немовлят за відсутності метгемоглобінредуктази відбувається накопичення метгемоглобіну в крові, і коли його кількість досягає 10%, з’являються клінічні ознаки метгемоглобінемії: посиніння  кінцівок, задишка, тахікардія. За тяжких форм хвороби ( вміст метгемоглобіну до 30%) розвиваються  судоми і наступає смерть.

Для попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії необхідно: не вживати питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники  ( 50 мг/дм³  ).

В Немиріському районі майже в кожному населеному пункті питна вода з індивідуальних криниць та криниць загального користування  по вмісту нітратів перевищує норми ( ДСаНПІН 2.2.4-171-10  « Гігієнічні вимоги до води питної , призначеної для споживання людиною». Відсутні нітрати в водопровідній  ( артезіанській) воді, крім води комунального водогону       смт. Брацлав.

Так, станом на 01.02 2018 року  досліджено 23 проби води , де проживають діти від 0 до 3-х років на вміст нітратів з індивідуальних та криниць загального користування:

- с. В. Бушинка вміст нітратів від 77,6-160,4 мг/дм³.,

- с. Джуренці- 256,6 мг/дм³,

- с.Чуків – 160.3 мг/дм³,

- с.Ковалівка- від 112.2-123.5 мг/дм³,

- с.Медвежа- від 80.2-99.4 мг/дм³,

- с.Озеро-від 120.3-192.4 мг/дм³,

- с.Гунька від 67.4-126.6 мг/дм³,

- с. Глинянець- від 160.4-259.7мг/дм³,

- с. Байраківка -160.0 мг/дм³.

У всіх криницях вміст нітратів перевищує норму в  1,2 -5 разів.

Тому категорично заборонено використовувати воду з криниць, каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.

Санітарно-гігієнічною лабораторією ВСП НМВЛД досліджується питна вода не залежно від джерела  безкоштовно дітям від 0 до 3-х років життя , та надаються відповідні консультації батькам.

Пам’ятайте для приготування їжі та питних цілей дітям до 3-х років використовуйте чисту від нітратів  питну воду.

Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах - чиста, прозора,без запаху, видимих домішок, звичайна за смаком і навіть кип’ятіння забрудненої води нітратами не зменшує, а збільшує її токсичність.

Завідуюча відділенням ОСГД  ВСП НМВЛД                                                  Т.Яблонська