Для оптимальної життєдіяльності організму людини рекомендовано уживати 8-10 склянок рідини на день, і більшу частину цієї рідини повинна становити вода. Звичайно ж, в ідеалі вона не повинна містити ніяких шкідливих для здоров’я компонентів. Водночас вона повинна містити певну кількість мікроелементів, які беруть участь в обміні речовин.

ДСанПіН   2.2.4.-171-10  « Гігієнічні вимоги до  питної, призначеної для споживання людиною» визначає склад води, яка повинна потрапляти на стіл людини. У природних умовах вода завжди містить ту або іншу кількість домішок різних речовин і мікроорганізмів, які регламентуються і не повинні перевищувати визначену норму.

Сольовий склад води  представлений катіонами  калію, кальцію, натрію, заліза та аніонами нітратів, хлору, фтору та ін..

Вода, яка містить мінеральних солей більше 1000 мг/л , може мати неприємний  смак

(  солоний, гірко-солоний ) погіршує секрецію та посилює моторну функцію шлунку і кишечника, негативно позначається на засвоєнні поживних речовин і викликає диспепсичні прояви.

Також, якщо вода містить шкідливі компоненти або бідна на корисні , вона може  викликати розвиток захворювань. Наприклад , вміст фтору в воді більше норми викликає захворювання - флюороз зубів  та якщо менше норми – карієс зубів,

• сульфати та хлориди сприяють шлунково-кишковим та серцево-судинним захворюванням,
  • нітрити - пригнічують кровотворні функції організму,
  • нітрати – викликають метгемоглобінемію у дітей тощо.

Крім того вода може бути причиною інфекційних захворювань - хвороби  Боткіна               ( гепатит), гастроентеритів, рота вірусного ентериту та ін.

У воді можуть бути яйця аскарид, трихоцефалів, анкілостом.

В Немирівському  районі функціонує  26 водогонів, які подають воду  населенню. Водою з водогонів користуються біля 10 тис. людей, що складає майже 25% населення району.

Останнім часом згідно Державної Програми « Питна вода »  розпочато будівництво нових водогонів, артсвердловин ( сс.. Мельниківці,  Ометенці,  Вишківці,  Сокілець, Зарудинці, Воловодівка, смт. Ситківці та ін.)  все більше людей підключаються до водопровідної мережі натомість кількість громадських криниць зменшується.

Існує думка, що вода з водогону – це найгірша  для пиття вода, а от із колодязів і свердловин вода краще. Це не зовсім так. Ви скажете а як же до дірявих водогінних труб, які не додають якості воді? Так , справді, є дані,що від 18 до 44 % води з труб може

йти через дірки й через них же може потрапляти до води всякий бруд.

Що ж стосується води із  колодязів, то найчастіше вона смачніша за водопровідну, але може бути заражена хворобливими  бактеріями, різноманітними пестицидами з полів, побутовою хімією, важкими металами.

Тому згідно ДСанПіНу  потрібно проводити аналіз води, до того ж робити це потрібно систематично; для води з колодязів – обов’язково один раз на рік,

• з артвердловин та водопровідної мережі - щоквартально, а по бажанню і частіше.

Аналізуючи дані результатів лабораторних досліджень питної води з водогонів за 2017 рік  в порівнянні з 2016 роком стан води по санітарно-хімічним та санітарно-бактеріологічних показниках погіршується з кожним роком.

Санітарно-хімічні показники:

• централізоване водопостачання - 10% не відповідають нормам в 2017 році

та 2,9% в 2016р

• децентралізоване водопостачання ( криниці по вмісту нітратів) - 30,8%

не відповідають нормам  в 2017 році та  32,5 % в 2016 р.

Санітарно - мікробіологічні показники:

- централізоване водопостачання - 9,47 %       в 2017 р та 16,8 %     в 2016 р,

- децентралізоване водопостачання -16,8 %    в 2017 р та 18,0 %      в 2016 р.

Погіршення води по санітарно-хімічних показниках  за рахунок вмісту нітратів – джерела смт. Брацлав та звісно водопровідна мережа, а також джерело та мережа школи-інтернат смт. Ситківці (перевищує норму   нітратів  50 мг/дм³ в 2-4 рази). Взагалі водоносні горизонти Ситковецької та Брацлавської зони  найбільше  забруднені  нітратами.

Якщо мікробне забруднення води можливо усунути  методом  дезінфекції то видалити з води нітрати дуже важко і дороговартісно.

Зрозуміло , що вода є необхідним компонентом життєдіяльності людини . Тому ,  від того , яку воду ви вживаєте – залежить стан вашого здоров’я.

Завідуюча відділенням організації

санітарно-гігієнічних досліджень                                          Т. Яблонська