Рак молочної залози займає перше місце серед злоякісних новоутворень у жінок. Щороку в Україні діагностують понад 16 тисяч нових випадків даного захворювання.  У Вінницькому регіоні щорічно виявляють понад 500 нових випадків раку молочної залози. В Немирівському районі щорічно реєструється 20-25 нових випадків раку молочних залоз у жінок.

Причини виникнення раку молочної залози  на сьогодні  достеменно невідомі, але існує близько 70 факторів ризику, які повинна знати кожна жінка. В першу чергу до них належать: спадковість, травми молочної залози, аборти, неконтрольований прийом пероральних контрацептивів, коротке або тривале годування дитини, стреси, шкідливі звички, зниження імунітету. Слід розуміти та пам’ятати, що жоден з цих факторів сам по собі або в поєднанні з іншими не є фатальним.

Починаючи з 16 років молодим жінкам, окрім огляду гінеколога, необхідно щорічно проходити обстеження у мамолога. Важливим в плані діагностики та раннього виявлення новоутворень молочної залози є проведення ультразвукового обстеження і мамографії. Останню необхідно проводити жінкам після 40 років один раз на 1-2 роки, навіть якщо у жінки немає жодних скарг з приводу стану її молочних залоз.  У випадку, якщо представниця прекрасної статі з яких-небудь причин включена в групу ризику по захворюваннях молочних залоз, їй краще проходити обстеження трохи частіше – раз на рік. Жінкам варто пам’ятати про самообстеження молочних залоз, яке краще проводити щомісяця на 7-10 день менструального циклу або в один і той самий день місяця за відсутності циклу.

Самообстеження молочних залоз. Насамперед, роздягнувшись , варто оглянути білизну на наявність у відповідних місцях плям, що можуть свідчити про виділення із сосків.  Огляд молочних залоз проводиться при гарному освітленні, стоячи перед дзеркалом, у трьох положеннях: руки на поясі, руки  підняті догори за голову, руки опущені. Спочатку виконують огляд шкіри, яка повинна мати рівномірне тілесне забарвлення, без виразок або висипань.  Потім виконують пальпацію (обмацування)   круговими або клиноподібними рухами. Кожна залоза обережно пальпується протилежною рукою, подушечками пальців. Спершу перевіряють зовнішню половину залози, починаючи від соска, потім – внутрішню, від соска до грудини. Далі проводять обстеження соска, злегка стискаючи ареолу між пальцями, щоб пересвідчитись чи немає виділень, якщо є, то важливий їх характер. На закінчення необхідно пропальпувати пахвинні, підключичні, надключичні ділянки, в яких можливо виявити збільшені лімфатичні вузли.

Ознаками раку молочної залози можуть бути: вузлове ущільнення тканини молочної залози, втягнення ділянок шкіри, соска чи ареоли, почервоніння шкіри, виразки, обмежений набряк молочної залози, жовтуваті або кров’янисті виділення із соска, зміна звичайної форми та розмірів молочної залози, біль під час пальпації.

Мастопатії – найпоширеніші, доброякісні захворювання молочної залози, переважно серед жінок репродуктивного віку є основною групою передпухлинних захворювань і можуть перероджуватися в злоякісні новоутворення. Їх поділяють на вогнищеві (вузлові) та дифузні (поширені). Вузлові мастопатії переважно потребують хірургічного лікування, дифузні – медикаментозного. Хворі на мастопатії підлягають регулярному диспансерному спостереженню, їм необхідно підбирати індивідуальне лікування. Окремо потрібно виділити доброякісні новоутворення, що підлягають лише хірургічному лікуванню: фіброаденоми,    папіломи протоки та аденоми соска.

Досить рідко, але можливий розвиток раку молочної залози у чоловіків.

Найбільш поширена форма раку молочної залози – вузлова, хоча спостерігаються і більш рідкісні форми: бешихоподібна, маститоподібна, рак соска та ареоли.

Лікування раку молочної залози – проводиться в Подільському регіональному центрі онкології м. Вінниця. Лікування - комбіноване та проводиться в залежності від стадії процесу, типу пухлини та особливостей організму. Хірургічний метод лікування досі найбільш вагомий. Завдяки своєчасній діагностиці, за останні 10 років відсоток хворих на вперше виявлений рак молочної залози з III-IV стадією значно знизився, в структурі захворюваності переважають пацієнти з І-ІІ стадією, близько 90%. Це дає нам змогу виконувати   органозберігаючі операції з чудовим косметичним і віддаленим онкологічним результатами.

Шановні жінки, пам’ятайте, необхідно обстежуватися для того, щоб бути впевненими, що Ви здорові, а не щоб знайти хворобу! Якщо результати обстежень Вас насторожують, не зволікайте, йдіть до лікаря сьогодні! Ми завжди Вам раді! Кожна жінка може пройти обстеження в гінеколога, або лікаря хірурга-мамолога в консультативній поліклініці Немирівської ЦРЛ.

Лікар-онколог Немирівської ЦРЛ                              Олександр Іванович Більський