Запитання щодо повернення коштів невикористаних і зайве нарахованих субсидій

Чи повертаються до бюджету невикористані суми субсидії, яка призначається на тверде паливо і скраплений газ та на житлово-комунальні послуги?

Якщо так, то яка формула розрахунку?

За який період у такому випадку проводиться розрахунок невикористаних сум субсидії?

Відповідно до Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 534, розрахунок невикористаних сум субсидії проводиться  надавачами послуг станом на 1 травня та 1 жовтня за особовим рахунком споживача - громадянина, якому призначено субсидію на опалювальний (неопалювальний) сезон, що закінчився.

Зауважимо, що надавач послуг, який здійснює зазначений розрахунок, не має інформації про те, який саме тип субсидії призначено домогосподарству.

Розрахунок і повернення невикористаних сум субсидії на комунальні послуги, що призначається разом з субсидією на придбання скрапленого газу і твердого палива, здійснюється у тому ж порядку і за тим самим механізмом, що і для субсидій, призначених на оплату житлово-комунальних послуг.

Як повертається сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії: зменшується нарахування субсидії по актам звірки з управителями, виконавцями комунальних послуг чи повертається готівкою управителями, виконавцями комунальних послуг або громадянином?

Відповідно до пункту 22 Положення на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об’єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

У разі відмови управителя, об’єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.  

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення враховує зазначену суму під час здійснення розрахунків з таким надавачем, об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом, та відображає разом з нарахуваннями поточного місяця у щомісячному акті звіряння розрахунків за надані послуги.

Якщо суму надміру нарахованої (виплаченої) субсидії повертає громадянин, він може внести її готівкою на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повертає до державного бюджету зазначені кошти.

 Чи мають право сім’ї, які не мають індивідуального опалення електроенергією, але для обігріву приміщень використовують побутові електроприлади, та під час опалювального сезону не використали всю суму житлової субсидії внаслідок її економії, отримати монетизовану частину невикористаної субсидії ?

Так, мають.

При виявленні порушення у травні 2018 року чи має право структурний підрозділ соціального захисту населення зняти кошти з особових рахунків організацій-надавачів послуг незаконно призначеної субсидії за минулі та поточний роки?

Відповідно до пункту 22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється у разі, коли:

у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи;

під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

виникнення обставин, зазначених в абзаці сьомому пункту 7 Положення.

На вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об’єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

Чинним Положенням не обмежується строк, за який здійснюється перерахунок субсидії  і визначення розміру надміру нарахованої субсидії у таких випадках