Пам'ять властивість людського розуму, ця риса дозволяє правильно оцінювати свою поведінку, суспільні події, робити висновки і засвоювати уроки минулого, позитивні і сумні. Аварія на Чорнобильській атомні електростанції залишила на тілі України криваву зарубку на довгі і довгі роки.

26 квітня 1986 о 01:23 сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – вибухнув  4 реактор Чорнобильської

АЕС. Сумарна радіація ізотопів, викинутих у повітря становила 50 мільйонів Кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі у 1945 році. Лише наступного дня, після того як у Швеції за рівнем радіації визначили, що в Україні сталася аварія, уряд СРСР повідомив про Чорнобильську трагедію. Від вибуху і гасіння пожежі, що тривала близько 10 днів загинула 31 особа і понад 200 було госпіталізовано. За неофіційною статистикою в Україні померло щонайменше 15 тис. осіб, які були уражені радіацією в результаті аварії на Чорнобильській АЕС. Жахлива аварія призвела до радіоактивного опромінення величезної кількості людей, до забруднення води й довкілля. На території України утворилася так звана 30-ти кілометрова зона відчуження, з якої терміново були відселені жителі задля порятунку їхніх життів. У зону відчуження прибували фахівці та військові частини, яких відряджали на проведення робіт на аварійному блоці і навколо нього, пізніше цих людей стали називати ліквідаторами. Вони працювали в небезпечній зоні позмінно – ті, хто набрав максимально допустиму дозу радіації виїжджали а на їхнє місце приїжджали інші – їх було приблизно 240 тисяч осіб. Загальна кількість ліквідаторів за всі роки приблизно 600 тисяч осіб, серед них є і наші Ковалівчани. Ми нині сущі знаємо про подвиги ліквідаторів, наслідків тієї катастрофи і наш обов’язок передати майбутнім поколінням правду про ті події і на це здатна лише пам'ять втілена у книгах, пам’ятниках, картинах, піснях і  стендах у культурно-освітніх закладах. Прикладом того є Ковалівський сільський будинок культури в якому розміщено стенд Ліквідаторам Чорнобильської АЕС жителів Ковалівки, що висвітлює пам'ять про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму наших людей, які брали участь у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу.

26 квітня 2016 минає 30 річниця від дня екологічної катастрофи – аварії на Чорнобильській АЕС. В цей день кожного року ліквідатори району збираються щоб хвилиною мовчання пом’янути своїх побратимів, розповісти представникам райдержадміністрації про свої негаразди та визначити шляхи їх вирішення. Цього дня в м. Немирові проводиться мітинг біля пам’ятного знаку «Ліквідаторам Чорнобильської АЕС» , покладання вінків, квітів і відправа панахиди за померлими ліквідаторами. Ковалівська громада пам’ятає своїх ліквідаторів Чорнобильської АЕС, які пішли у вічність не доживши до  сьогоднішнього дня це –

Бузовський Віктор Микитович

Превор Василь Федорович

Корнійчук Андрій Сергійович

Логоша Анатолій Володимирович

Гаврилюк Микола Васильович

Лук’яниця Василь Григорович

Ковальчук Григорій Яникович

Вічна Їм пам'ять, Слава Героям-Ліквідаторам.

Директор Ковалівського СБК                 Свентух М.І.