Опік плодових - небезпечне карантинне захворювання плодових насаджень. Вперше виявлено та  ідентифіковано збудника бактеріального опіку плодових E. аmylovora  в Закарпатській області  (2003р.). Встановлено, що в цих умовах перебіг хвороби дещо відрізняється від класичного її опису,  зокрема виділення молочно-білого ексудату не спостерігається. Найбільший ризик прояву хвороби  припадає на період інтенсивного росту дерев. Вперше у Вінницькій області опік плодових виявлено в  2011 році в промисловому саду Могилів - Подільського району.Хворобу локалізовано у 2015 році.

Хвороба проявляється головним чином на суцвіттях, пагонах, гілках та плодах. Квітки та пагони, які тільки що розпустилися, раптово в’януть та чорніють. Чорніє і скручується також листя, але не опадає, а залишається на гілках,  нагадуючи опалені вогнем дерева. Уражуються і незрілі плоди, які чорніють і так само, як і листя, не опадають, а залишаються на дереві.

Бактеріальним опіком уражується більше 200 видів рослин із 28 родин, особливо сильно - дерен, глід, айва, яблуня, груша, горобина. Розповсюджується збудник по паренхімі кори з великою швидкістю (за добу - на відстань 70 см), якщо цьому сприяють погодні умови. Так, при вологості повітря до 85% і середньодобовій температурі 18°С під час цвітіння спостерігали повне зараження.

Основними переносниками збудника на невелику відстань є комахи-запилювачі (бджоли, оси, мухи, джмелі та фітофаги-попелиці, галиці тощо). Захворювання може передаватись під час окулірування дичок, на що слід звертати особливу увагу при використанні прищепного матеріалу інших сортів плодових дерев. Оскільки бактеріальний опік зустрічається в скверах, лісових насадженнях та на присадибних ділянках, повністю викорінити це захворювання неможливо. Боротьбу  ускладнюють часті періоди ураження впродовж вегетації та обмежені можливості проведення хімічних обробок.

Агротехнічні заходи:

* сильно уражені опіком плодові  плодові дерева знищують шляхом викорчовування і спалювання їх;

* при незначному ураженні окремих гілок опіком  проводять п'ятиразовий обробіток в

період цвітіння плодових дерев бордоською рідиною;

* у період спокою пізно восени роблять обрізку окремих гілок: молодих на відстані 20 25 см від місця ураження, старих — на відстані 10-15 см;

* як профілактичний захід рекомендується проводити викорчовування дикорослих груш, яблунь, які можуть бути джерелом інфекції.

При виявлені ознак ураження опіком плодових звертайтесь за адресою :

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

21027, м. Вінниця, вул. Келецька, 53/423; Тел.: +38 0432 46-46-47; 46-46-71

Державний фітосанітарний інспектор Вінницькій області Дикун В.В.