Вакцинація - це найефективніший і економічно вигідний засіб захисту проти інфекційних хвороб,  відомий сучасній медицині.

   Основним принципом вакцинації є те, що пацієнтові дається ослаблений або вбитий  хвороботворний агент для того, щоб стимулювати продукцію антитіл для боротьби зі збудником  захворювання.

   Відмова від вакцинації піддає дитину ризику небезпечних інфекцій, які можуть призвести до інвалідності, або навіть смерті. Будь-яке щеплення в сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає. Календар профілактичних щеплень в Україні передбачає захист від 10 інфекційних захворювань, таких як: туберкульоз, гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, кір, краснуха, епідемічний паротит.

   Туберкульоз - останнім часом набув широкого розповсюдження в Україні. Щорічно приблизно 1 млрд. людей в світі інфікується туберкульозом і до 3 млн. людей вмирає. Найбільш ефективним засобом захисту від туберкульозу є щеплення. Щеплення проти туберкульозу захищає дитину від найбільш тяжких форм захворювання: туберкульозний менінгіт та дисемінований туберкульоз легень.

  Гепатит В - це вірусне інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням печінки. У 30% випадків гостра форма захворювання переходить в хронічну, яка є основною причиною виникнення цирозу печінки та первинного раку печінки. До 95%випадків гепатиту В можна запобігти вакцинацією.

   Для профілактики небезпечних інфекцій - кашлюку, дифтерії, правця застосовується цільноклітинна кашлюково-дифтерійно-правцева вакцина АКДП або безклітинна кашлюково- дифтерійно-правцева вакцина АаКДП.

   Кашлюк - інфекційне захворювання дихальних шляхів. Захворювання на кашлюк у 25% дітей перших років життя може супроводжуватися зупинкою дихання, запаленням легень; у 3% може виникнути енцефаліт ( запалення головного мозку), судоми. Діти, які перехворіли на кашлюк у ранньому віці в подальшому можуть відставати від своїх однолітків у психічному розвитку. Найбільш ефективним засобом боротьби з кашлюковою інфекцією є рання імунізація дитячого населення. Завдяки вакцинації проти кашлюку в світі запобігається 85,5 млн. випадків захворювання і 760 тис. летальних випадків.

  Дифтерія - відноситься до найбільш тяжких інфекцій. Особливу небезпеку для життя становить токсична форма дифтерії, яка у великому відсотку випадків може закінчитися летально. На тяжкі форми дифтерії хворіють переважно не щеплені діти. У половини людей, що перенесли дифтерію лишаються тяжкі ураження серця. Єдиним діючим профілактичним заходом є вакцинація.

   Правець - гостре інфекційне захворювання з механізмом передачі збудника через ушкоджені шкірні покрови та слизову оболонку. Збудник правця здатен розмножуватися в ґрунті. Правець дуже тяжке захворювання, яке супроводжується судомами і може закінчуватися летально. Тільки своєчасним проведенням специфічної та екстреної вакцинації може попередити захворювання на правець.

  Поліомієліт - гостра вірусна інфекція . У довакцинальний період паралітичний поліомієліт уражав тисячі і десятки тисяч людей, з яких 10% вмирали і 40% ставали інвалідами. В усьому світі загальна кількість дітей і дорослих з паралічами поліомієлітного походження становить 10-20 млн. Надійним захистом від цієї небезпечної інфекції є тільки вакцинація.

   Збудником гемофільної інфекції типу В (ХІБ) є гемофільна паличка, яка найбільш небезпечна для дітей віком до 5 років. Значну роль ХІБ - інфекція відіграє в розвитку гнійних менінгітів, пневмоній, сепсису, отитів. Лікування ХІБ- інфекцій ускладнюються стійкістю збудників до багатьох антибактеріальних препаратів. За таких умов пріоритетним заходом боротьби з ХІБ - інфекцією є вакцинопрофілактика.

  Кір - вірусна інфекція дихальних шляхів. За даними ВООЗ на кір щорічно хворіє не менш 40 млн. дітей, внаслідок ускладнень помирає 1 млн. дітей. Єдиним ефективним захистом від корової інфекції є своєчасна вакцинація.

  Епідемічний паротит - широко розповсюджене дитяче захворювання. Хворіють переважно діти у віці від 3 до 15 років. Ця інфекція є однією з найбільш поширених причин ураження чоловічих статевих залоз. У хлопчиків в майбутньому після перенесеного паротитного орхіту (запалення яєчок) можливий розвиток атрофії яєчок, пухлин, імпотенції, порушення сперматогенезу, безпліддя.

  Краснуха - вірусна інфекція . Розрізняють дві форми хвороби - вроджену і набуту. Вроджена форма хвороби виникає у новонароджених, якщо жінка під час вагітності хворіла на краснуху. Усі клінічні прояви вродженої краснухи об'єднують у поняття: синдром вродженої краснухи. Він характеризується розвитком у новонароджених вад серця, глухотою, катарактою, запаленням легень тощо. Єдиним засобом, спрямованим на зниження захворюваності є вакцинопрофілактика. Набута краснуха може ускладнитися енцефалітом, артритом, тромбоцитопенією.

Шановні батьки! Вакцинація - важливий етап у житті вашої дитини, завдяки якому вона буде захищена від інфекційних захворювань і збереже здоров'я. У 21 столітті діти не повинні помирати від хвороб, яким можна запобігти за допомогою вакцинації.

За матеріалами МОЗ України  підготувала лікар ЗПСЛ Г.О.Мельникова.