ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ПОЗАЛЕГЕНЕВИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ

За останнє десятиріччя туберкульоз став однією з головних і актуальних проблем сучасної медицини. Сьогодні  навряд чи можна знайти людину, яку б не хвилювала наростаюча епідемія туберкульозу в Україні. На жаль, навіть  медичні працівники, іноді з подивом зустрічають інформацію про те, що збудник туберкульозу може вражати не  тільки легені, але й будь-який орган. Найчастіше уражуються сечостатева та кістково-суглобова системи.

СИТУАЦІЯ З ПОЗАЛЕГЕНЕВОГО ТУБЕРКУЛЬОЗУ В УКРАЇНІ

Далеко не всі знають, що в організмі людини немає органу, який би не міг бути ураженим туберкульозом. Однак, частота уражень є різна. В Україні на 10 випадків зареєстрованого туберкульозу легень припадає 1 випадок позалегеневого туберкульозу. У високорозвинених державах таке співвідношення складає ½. Ці дані, а також те, що в 75% позалегеневий туберкульоз виявляється несвоєчасно, свідчать про те, що у нас значна кількість хворих на цю недугу не виявляється. Причина – складність діагностики і недостатність знань ранніх клінічних симптомів позалегеневого туберкульозу.

Туберкульоз легень – так зрозуміло, а ось туберкульоз нирок, яєчників чи кісток – це вже як вища математика. І не тільки для пацієнтів, а й часто-густо - для медиків. Про недостатнє виявлення свідчить той факт, що серед усіх уперше виявлених хворих на позалегеневий туберкульоз – 66 % становлять хворі з вираженими деструктивними змінами, а 56 % - хворі які втратили працездатність, яку у більшості випадків не можна відновити.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ПОЗАЛЕГЕНЕВИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ

Позалегеневий туберкульоз належить до одних з найбільш складних для діагностики захворювань. Всі знають, що туберкульоз легень можна виявити за допомогою рентгенологічного обстеження і дослідження харкотиння. На жаль, для діагностики позалегеневого туберкульозу таких універсальних методів не існує. У кожного органу є свої діагностичні можливості, але жодний метод не дає достовірного заперечення туберкульозу. Саме так. Достовірно підтвердити позалегеневий туберкульоз можна, а от заперечити - ні.

Проблема виявлення позалегеневого туберкульозу на ранній стадії полягає в тому, що він ховається під маскою неспецифічних запальних процесів. І такі пацієнти при несвоєчасному скеруванні в облтубдиспансер тривалий час лікуються в урологів, ортопедів, гінекологів, офтальмологів та інших вузьких фахівців загальної лікарняної мережі.

Первинна діагностика позалегеневого туберкульозу

• Анамнез: туберкульоз у минулому, контакт із хворим на туберкульоз із бактеріовиділенням, результати туберкулінових проб у минулому, хіміопрофілактичні курси туберкульозу;
  • Виявлення загальних скарг, підозрілих на туберкульоз: тривала лихоманка, зниження маси тіла, потіння вночі, збільшення периферійних лімфатичних вузлів, кашель понад 3-х тижнів.
  • Загальний аналіз крові та сечі;
  • Туберкулінова проба Манту з 2 ТО;
  • Рентгенографія органів грудної клітки;
  • Бактеріоскопія мазка харкотиння (у разі виявлення змін у легенях або наявності харкотиння);
  • Інші обстеження в залежності від локалізації (магнітно-резонансна томографія, радіонуклідні методи, ультразвукове дослідження);
  • Лабораторні методи, що дають змогу отримати безпосереднє підтвердження туберкульозу. До них належать бактеріоскопія забарвленого за Цилем-Нільсеном мазка/відбитка біопсійного матеріалу на кислотостійкі бактерії (КСБ), культуральні методи із застосуванням спеціальних середовищ для виділення МБТ із усіх біологічних рідин хворої людини (сеча, вміст нориці та ін.), морфологічні та інші.

КОЛИ МОЖНА ЗАПІДОЗРИТИ ПОЗАЛЕГЕНЕВИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ

Симптоми позалегеневого туберкульозу:

1. Схуднення.
  2. Підвищення температури до 37,2Сº ввечері.
  3. Пітливість.
  4. Інші симптоми залежать від того, який орган уражений. Наприклад, головний біль, сонливість – характерні ознаки ураження мозку; болі а попереку, часте сечовипускання - при ураженні нирок; неплідність – при туберкульозі жіночих статевих органів, біль у хребті при туб спондиліті.
  5. Враховуючи багатогранність форм і проявів туберкульозу позалегеневих локалізацій до основної “групи ризику” належать хронічні запальні процеси в тому чи іншому органі, які не піддаються неспецифічному лікуванню або цей ефект нетривалий.

Підсилюють підозру щодо позалегеневого туберкульозу з’ясування наявності контакту з хворими на туберкульоз, дані про перенесений туберкульоз інших локалізацій, дані про попередню гормонотерапію і лікування цитостатиками, ослаблення імунітету, дані про динаміку туберкулінових проб.

ЯК ЛІКУЄТЬСЯ ПОЗАЛЕГЕНЕВИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ

Хвора людина повинна лікуватись виключно в спеціалізованому стаціонарі під наглядом фахівців відповідного профілю. Через те, що збудник туберкульозу надзвичайно пристосовується до несприятливих умов, втрачає свою звичайну форму при лікуванні, протитуберкульозне лікування проводиться тривалим курсом – 8-10 місяців.

Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне. При дотриманні режиму хіміотерапії виліковування досягають у 100-95% хворих на вперше діагностований туберкульоз.

При несвоєчасному виявленні позалегеневого туберкульозу або при недотриманні режиму лікування хвороба набуває хронічного перебігу. Несприятливий перебіг позалегеневого туберкульозу загрожує повній втраті функції ураженого органу, що в свою чергу приводить до повної втрати працездатності, погіршення якості життя, а в кінцевому результаті – до смерті.

Будьте уважні до свого здоров’я. Пам’ятайте, що захворіти на туберкульоз може кожен. З огляду на прогресування епідемії туберкульозу в Україні назріває час, як це не дивно звучить, прищеплювати в Україні фтизіофобію, тобто страх захворіти на туберкульоз. Інакше епідемію не зупинити, життя багатьох людей не врятувати.

При найменшій підозрі на захворювання за порадами звертайтесь до свого сімейного лікаря!

За матеріалами фахівців ВОСТМО «Фтизіатрія»   підготував лікар ЗПСЛ Бойчук О.Ю.