Тютюн – загроза для розвитку

  Щорічно 31 травня ВООЗ і її партнери у всьому світі відзначають Всесвітній день без тютюну, привертаючи увагу до додаткових ризиків для здоров'я, пов'язаних зі споживанням тютюну, і закликаючи до проведення ефективної політики щодо зниження рівнів його споживання.

  Тема Всесвітнього дня без тютюну 2017 року - "Тютюн - загроза для розвитку".

  Основна мета Всесвітнього дня без тютюну зробити внесок в захист нинішнього і майбутніх поколінь не тільки від руйнівних наслідків для здоров'я, пов'язаних з тютюном, але також і від соціальних, екологічних і економічних наслідків споживання тютюну і впливу тютюнового диму.

  Боротьба з тютюном закріплена в Порядку денному в галузі сталого розвитку. Вона вважається однією з найбільш ефективних заходів для сприяння досягненню завдання 3.4 ЦСР (Цілі Сталого Розвитку), яке полягає у зменшенні до 2030 року на третину передчасної смертності від неінфекційних захворювань (НІЗ) по всьому світу, включаючи серцево-судинні захворювання, онкологічні захворювання та хронічну обструктивну хворобу легенів. Здійснення Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну у всіх країнах є додатковим завданням для урядів, які займаються розробкою заходів щодо забезпечення сталого розвитку на національному рівні.

  Крім порятунку життів і зменшення нерівності в сфері охорони здоров'я, комплексна боротьба проти тютюну обмежує несприятливі екологічні наслідки вирощування, виробництва, торгівлі та споживання тютюну. Боротьба проти тютюну може розірвати порочне коло бідності, сприяти ліквідації голоду, сприяти сталому розвитку сільського господарства і економічного зростання, а також протидіяти зміні клімату. Підвищення оподаткування тютюнових виробів може також служити інтересам покращення фінансування послуг охорони здоров'я та інших державних програм в області розвитку.

  Активізувати зусилля по боротьбі проти тютюну можуть не тільки уряди: свій особистий вклад в створення стійкого світу без тютюну може внести і кожна окрема людина. Люди можуть прийняти на себе зобов'язання ніколи не вживати тютюнові вироби. Ті, хто вже використовує тютюн, може відмовитися від цієї звички або звернутися за відповідною допомогою, що збереже їх здоров'я, а також захистить людей, що піддаються пасивному курінню, включаючи дітей, інших членів сім'ї та друзів. Гроші, не витрачені на тютюн, можуть, в свою чергу, направлятися на інші важливі потреби, в тому числі придбання продуктів для здорового харчування, охорону здоров'я та освіту.

   ФАКТИ ПРО ТЮТЮН

  • Щорічно в результаті вживання тютюну вмирає близько 6 мільйонів чоловік, і якщо не активізувати зусилля, то згідно з прогнозами до 2030 року цей показник перевищить 8 мільйонів чоловік на рік. Споживання тютюну є загрозою для будь-якої людини, незалежно від її статі, віку, раси, культури або освіти. Воно тягне за собою страждання, хвороби і смерть, руйнуючи сім'ї та національну економіку.
  • Вживання тютюну обходиться в величезну суму для національної економіки, з урахуванням підвищених витрат на охорону здоров'я і зниження продуктивності праці. Воно посилює нерівність у сфері охорони здоров'я і загострює проблему бідності, так як найменш забезпечені верстви населення витрачають менше коштів на найголовніше, тобто продукти харчування, освіту і охорону здоров'я. Близько 80% випадків передчасної смерті в результаті вживання тютюну припадає на країни з низьким і середнім рівнем доходу, які стикаються з значними труднощами при досягненні своїх цілей в області розвитку.
  • Для вирощування тютюну потрібна велика кількість пестицидів і добрив, які можуть бути токсичними і забруднювати водні ресурси. Щорічно для вирощування тютюну використовується 4,3 мільйона гектарів землі, в результаті чого глобальне збезлісення досягає від 2% до 4 відсотків. Також тютюнова промисловість виробляє понад 2 мільйони тонн твердих відходів.
  • Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) направляє зусилля проти тютюнової епідемії в усьому світі. РКБТ ВООЗ є міжнародним договором з 180 Сторонами (179 країн і Європейський союз). На сьогоднішній день більше половини країн світу, де проживає майже 40% світового населення (2,8 мільярда чоловік), здійснили хоча б один з найбільш затратоефективних заходів РКБТ ВООЗ на найвищому рівні. Все більше країн створюють системи захисту, що не допускають втручання представників тютюнової промисловості в державну політику по боротьбі проти тютюну.
  • Підвищення у всьому світі податків на сигарети на 1 долар США принесе додатково 190 млрд. долар США на цілі розвитку. Високі податкові ставки на тютюнові вироби сприяють підвищенню державних доходів, скорочують попит на тютюн і є важливим джерелом надходжень для фінансування діяльності в галузі розвитку.

    ВЖИВАННЯ ТЮТЮНУ І ЗДОРОВ'Я

  Споживання тютюну значно впливає на стан здоров'я людини. В тютюновому димі міститься біля 4000 хімічних компонентів, які можна поділити на наступні групи:

  • нікотин;
  • смоли;
  • монооксид вуглецю;
  • подразнюючі засоби.

  Паління сигарети здійснює на організм людини негайний вплив і довгострокові ефекти.

  Негайний вплив є наслідком прямої нікотиніндуцованої вазоконстрикції та збільшення рівня адреналіна в крові і полягає у збільшенні частоти серцевих скорочень на 30%, артеріального тиску - на 5-10 мм рт. ст., уповільнення периферичного кровообігу, яке спричиняє зниження температури верхніх і нижніх кінцівок. Довгострокові медичні ефекти пов'язані з смолами, які містять 43 канцерогена й коканцерогена і спричиняють злоякісні захворювання; окисом вуглецю та окисними газами, які сприяють розвитку серцево-судинних захворювань; подразнюючими засобами і ціанистим воднем, які обумовлюють виникнення бронхіту та емфіземи. Нікотин, як такий, не відіграє провідної ролі у розвитку захворювань, однак, з ним пов'язано виникнення залежності від нікотину, яка підтримує споживання тютюну і перешкоджає відмові від паління.

  Смертність від серцево-судинних захворювань серед курців в 2 рази вища, ніж серед тих, хто не палить. Паління на 30-40% обумовлює смертність від ішемічної хвороби серця. Інфаркт міокарда у чоловіків, що палять, в 30-49 років виникає в 5 разів, в 50-59 років - в 3 рази, а в 60-79 років - в 2 рази частіше, ніж у тих, хто не палить. У жінок, які палять і застосовують оральні контрацептивні засоби, ризик розвитку мозкового інсульту, в 20 разів вище ніж у жінок, що не палять.

  Паління спричиняє 30% всіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% всіх випадків захворювання раком легень. Зростання поширеності паління серед жінок призвело до того, що в деяких країнах рак легень, як провідна причина смерті від онкологічних захворювань у жінок, випередив рак молочної залози. Тютюнопаління також істотно збільшує ризик розвитку інших форм рака: ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура, шийки матки.

  У курців в 5-8 разів частіше розвиваються хронічні обструктивні захворювання легень.

  Серед курців і членів їх сімей значно частіше, ніж серед тих, хто не курить, відзначається високий рівень імуноглобуліну Е, що свідчить про високу алергічну готовність цих індивідів. Діти курців мають значно гірші імунологічні показники і тому вони більш схильні до частих вірусних та бактеріальних інфекцій.

  Також курці в 10 разів частіше хворіють на виразкову хворобу шлунка.

  Паління негативно впливає на ендокринну систему, особливо жіночу. У жінок, які курять, частіше виникають аменорея, кровотечі, зниження естрогенів в крові, рання менопауза. У 15-30% жінок, які курять, діагностується дифузно-токсичний зоб.

  Паління жінок під час вагітності спричиняє не тільки збільшення частоти ускладнень вагітності і випадків внутрішньоутробної смерті плода, зростання ризику викиднів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров'ї дитини протягом перших 7-9 років життя відставанням психічного і фізичного розвитку.

  Кумулятивним впливом хронічної тютюнової інтоксикації є зменшення очікуваної тривалості життя: 35-річна жінка, що палить, проживе на 5 років, а 35-річний чоловік, що палить, - на 7 років менше, ніж їх однолітки, які не палять.

   Україна виконала більшість зобов’язань, взятих після ратифікації у 2006 році Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. З 16 вересня 2012 року усі види реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів в нашій державі заборонені. Завдяки прийнятому антитютюновому законодавству (повна заборона реклами тютюну, запровадження фотоілюстрацій на пачках сигарет із зображенням викликаних курінням хвороб, звільнення громадських та робочих місць від тютюнового диму), рівень поширеності тютюнокуріння серед дорослого населення знизився з 38% до 25%.

  За прогнозами експертів у найближчому майбутньому здоров'я населення буде залежати від інтенсивності відмови від куріння. Саме цей чинник може збільшити тривалість життя і вберегти від багатьох хвороб

Підготовлено за матеріалами Вінницького обласного центру здоров′я

Лікар-терапевт Немирівської ЦРЛ         Макітрук Петро Іванович