Чим ви можете допомогти?  Здавайте кров.  Здавайте її зараз. 

Здавайте її часто.

 Центральною  темою кампанії  є  донорство крові в умовах надзвичайних ситуацій .

 

Донорська кров - це цінний ресурс як при плановому лікуванні, так і при наданні невідкладної допомоги. Завдяки їй пацієнти з небезпечними для життя патологіями можуть жити довше і мати більш високу якість життя. Донорська кров також може бути необхідна при складних медичних і хірургічних процедурах. Переливання крові має життєво важливе значення при лікуванні поранених в умовах надзвичайних ситуацій будь-якого типу (природні катастрофи, аварії, збройні конфлікти і т.д.) і грає найважливішу роль при наданні акушерської та перинатальної допомоги.

Щороку надзвичайні ситуації загрожують життю і здоров'ю мільйонів людей. За останнє десятиріччя катастрофи забрали понад 1 мільйон життів. Щороку  від них страждає більше 250 мільйонів чоловік у всьому світі. Природні катастрофи, такі як землетруси, повені та урагани формують значні потреби в невідкладній медичній допомозі, в той же самий час, призводячи до руйнування життєво важливої інфраструктури охорони здоров'я. Антропогенні катастрофи, а також дорожньо-транспортні пригоди та збройні конфлікти, теж формують великі потреби в медичній допомозі і терапії першої лінії.

Переливання крові - невід'ємний компонент надання невідкладної медичної допомоги. В умовах надзвичайних ситуацій потреба в переливанні крові зростає, а її виконання стає більш складним. Для формування достатніх запасів донорської крові на випадок надзвичайних ситуацій необхідні добре організовані служби крові. Це завдання може бути виконана тільки шляхом залучення всього населення і забезпечення наявності популяції донорів, готових добровільно і на безоплатній основі здавати кров на протязі всього року.

Таким чином, в цьому році центральною темою кампанії буде донорство крові в умовах надзвичайних ситуацій. У будь-якої кризової або надзвичайної ситуації природною реакцією людини є питання: «Що я можу зробити? Як я можу допомогти?". Тому в якості гасла кампанії 2017 було обране питання: "Чим ви можете допомогти?", А додаткове гасло звучить так: "Здавайте кров. Здавайте її зараз. Здавайте її часто ".

Щорічно в світі реєструється близько 112,5 мільйонів донацій крові, приблизно половина з яких припадає на країни з високим рівнем доходу, де проживає 20% населення світу. 

У багатьох країнах попит перевищує пропозицію, і служби крові стикаються зі складним завданням - забезпечити достатні запаси безпечної крові належної якості. ВООЗ прагне до того, щоб до 2020 року всі країни забезпечували свої запаси крові завдяки добровільним, неоплачуваним донорам.

На сьогоднішній день тільки 62 країни забезпечують близько 100% своїх національних запасів крові завдяки добровільним, неоплачуваним донорам крові, а 40 країн досі залежать від сімейних донорів або навіть платних донорів.

За даними директиви Європейського Парламенту, наявність 40-60 донорів на одну тисячу населення може забезпечити будь-яку країну кров’ю і її компонентами.  В Україні цей показник за останні десятиріччя суттєво знизився і становить зараз 14-15 донорів на одну тисячу населення.

Донорська кров, її компоненти та препарати вкрай необхідні при проведенні різноманітних хірургічних та акушерсько-гінекологічних втручань, хіміотерапії, лікування інфекційних захворювань, гемофілії та в повному обсязі гематологічних захворювань. Особливо вони потрібні хірургам, які працюють в екстремальних ситуаціях, коли необхідна велика кількість крові, плазми крові та її компонентів, в умовах проведення бойових дій.

Донорство крові виникло понад 100 років тому після відкриття груп крові. При його організації відзначали труднощі з рекрутирування донорів. Спочатку для кроводачі запрошувалися родичі пацієнтів. Масове донорство в Україні було розпочате у 30-ті роки ХХ ст. При лікувально-профілактичних закладах формували колективи донорів-активістів із числа медичного персоналу та студентів.

Відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів» донором може бути здорова людина віком від 18 років. Основною і найбільш повноцінною групою донорів є особи вікової категорії від 20 до 40 років, кровотворна система яких здатна швидко поновлювати крововтрату, а серцево-судинна, нервова, гормональна системи сформовані та стабільні. Донорами цієї вікової групи комплектуються основні категорії кадрових донорів (донори плазми крові, клітин крові, кісткового мозку, імунні та ізоімунні донори). Незважаючи на наявність біологічних і конституційних відмінностей між чоловіками та жінками, різниці в термінах фізіологічного поновлення крові після кроводачі не виявлено. Разом з тим, відмічено, що жінки спокійніше сприймають процедуру кроводачі й переносять її значно краще, ніж чоловіки. Проте при формуванні контингенту донорів необхідно враховувати деякі фізіологічні особливості жіночого організму. Так, в період місячних, вагітності, лактації донори-жінки тимчасово відсторонюються від виконання донорських функцій.

Взяття крові у осіб віком старше 60 років вирішується індивідуально. У цієї категорії донорів інтервали між кроводачами мають бути збільшені у часі. Це пояснюється тим, що фізіологічне поновлення показників крові й адаптація організму у відповідь на кроводачу у них є уповільненими.

ПІЛЬГИ ДЛЯ ДОНОРІВ КРОВІ В УКРАЇНІ

 • Відповідно до чинного законодавства України (Закон України "Про донорство крові і її компонентів") особа, яка виявила бажання здати кров або її компоненти, зобов'язана не пізніше чим за три дні до дня медичного обстеження, яке проводиться перед здачею крові, повідомити в письмовій заяві адміністрації за місцем роботи або навчання або командування військової частини, де воно проходить службу, про свій намір пройшов такий обстеження і здав кров і (чи) її компонента.
 • Під час медичного обстеження, яке проводиться перед здачею крові, людина зобов'язана повідомити відомі їй дані про перенесені і наявні у неї захворюваннях, а також про вживання нею наркотичних речовин, що може сприяти зараженню донора інфекційними хворобами, які передаються через кров і за наявності яких виконання донорської функції може бути обмежене. Вказана інформація завіряється особистими підписами особи, що виявила бажання здати кров або її компоненти, і посадової особи установи або закладу охорони здоров'я і є лікарською таємницею.
 • В день здачі крові і (чи) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності зі збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів ВНЗ і професійних учбово-виховних установ, що вчаться, у вказані дні звільняються від занять.
 • Після кожного дня здачі крові або її компонентів, у тому числі у разі здачі їх у вихідні, святкові і неробочі дні, донорові надається додатковий день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднаний до щорічної відпустки або використаний в інший час впродовж року після дня здачі крові або її компонентів.
 • Якщо за узгодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день здачі крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку.
 • У разі здачі крові або її компонентів в період щорічної відпустки ця відпустка подовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівникові додаткового дня відпочинку за кожен день здачі крові.
 • Основою для надання вказаних пільг є відповідні довідки, видані донорові за місцем медичного обстеження або здачі крові.
 • В день здачі крові донор забезпечується безкоштовним сніданком і обідом за рахунок засобів установи охорони здоров'я, в якій взята у донора кров. Якщо неможливо забезпечити таким харчуванням, така установа охорони здоров'я повинна відшкодувати донорові готівкою вартість відповідних наборів харчування.
 • Норми харчування донорів і рекомендації по складанню відповідних наборів продуктів затверджуються Міністерством охорони здоров'я України.
 • Донори, що безкоштовно здали кров у кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові у кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, отримують статус Почесного донора України.

Існують три типи донорів крові:

 • добровільні, які здають кров безоплатно;
 • сімейні / замісні;
 • платні.

Належні і надійні запаси безпечної крові можуть бути забезпечені на стійкій основі регулярного, добровільного, безоплатного донорства крові. Такі донори є також найбезпечнішою групою донорів, так як серед них відзначається найнижчий рівень поширеності інфекцій, які передаються через кров.

КРОВ ПОТРІБНА ЦІЛИЙ РІК, КОЖЕН ДЕНЬ І ГОДИНУ.

ХТО ХОЧЕ ДОЛУЧИТИСЬ ДО ЗДАЧІ КРОВІ

22 червня о 9.00  в  Немирівській лікарській амбулаторії ЦПМСД (приміщення денного стаціонару) за участі Вінницької обласної станції переливання  крові, буде проводитись забір крові. При собі  мати паспорт.    

                                                                      

Звертайтеся за адресою:   м. Немирів, вул. Євдокименко, 22  

  За матеріалами ВОЦЗ підготував лікар ЗПСЛ О.Бойчук