Протягом поточного року в Україні зареєстровано 38 випадків захворювання людей на ботулізм, серед яких 6 постраждалих померло. На Вінничині цьогоріч офіційно зареєстровано 7 випадків ботулізму. Більшість випадків пов’язані з вживанням м’ясних консервів.  Розповсюдженість  збудника  цього захворювання в ґрунті і прісних водоймах обумовлює його потрапляння на продовольчу сировину (овочі,фрукти,гриби, в’ялену, солену чи копчену рибу, м'ясо),з якої виготовляють продукти харчування. Порушення технології обробки сировини, а також  приготування і зберігання продуктів може сприяти розмноженню збудника та утворенню небезпечного токсину. 

   Ботулізм – важке харчове отруєння, летальність від якого сягає 20  відсотків.    На сьогодні захворюваність на ботулізм стає дедалі гострішою проблемою. В першу чергу це пов’язано із різким збільшенням виготовлення консервів у домашніх умовах, а це значно  збільшує ризик виникнення харчових токсикоінфекцій, серед яких ботулізм займає далеко не останнє місце.  

  Якщо  ж Вам не вдалося уникнути отруєння, Ви повинні знати, що час від моменту вживання неякісного продукту до клінічних проявів ботулізму складає від шести  годин до однієї доби, а частіше він коливається від 8 до 12 годин. Захворювання розпочинається гостро. З’являється  двоїння в очах, послаблюється зір - так званий “зір в тумані ” або сітка перед очима, виникає розлад мовлення, болючими є акти ковтання і  жування, виникає сухість у роті, нестійка хода, головний біль. Тому, після перших проявів захворювання слід негайно звернутись за медичною допомогою і ні в якому разі не затягувати цей період, оскільки основною причиною смертельних випадків є запізніле звернення хворих за медичною допомогою, коли захворювання вже переходить в важку стадію  і настає параліч дихання, а згодом і смерть.

   Отже,  ще раз нагадуємо основні правила, які повинні дотримуватись населенням при виготовленні  харчових продуктів, в т.ч. консервованих  у домашніх умовах :

- ретельно обробляти тару  і сировину для виготовлення  консервів (мити, ошпарювати, кип’ятити) ;

- при домашньому консервуванні використовувати автоклав, коли досягається температура 120 градусів і більше (при такій температурі ботулотоксин гине);

-   суворо дотримуватись умов зберігання продукції;

-  ні в якому разі не вживати вміст консервів, які мають ознаки бомбажу (тобто  здуття ) або які викликають сумніви щодо їх якості;

-  перед вживанням  консервів ретельно їх прогрівати або кип’ятити у продовж 15-20 хвилин,   вживати в той же день,  оскільки   підступний токсин ботулізму в більшості випадків не змінює зовнішнього вигляду, смаку і запаху харчового продукту;

-  ні в якому разі не купувати у випадкових осіб консерви домашнього виготовлення, в’ялену, солену чи копчену рибу.

   Шановні подоляни, якщо  вимоги  Держпродспоживслужби  будуть Вами виконуватись, то Ви не заподієте шкоди  своєму здоров’ю і  здоров’ю близьких та  уникнете цього важкого захворювання.

 

Управління Держпродспоживслужби в Немирівському районі