Як стало відомо, у м. Миколаїв 7 серпня 2017р. при проведенні планового лабораторного моніторингу води відкритих водойм на наявність збудників інфекцій, що мають міжнародне значення, у пробі води з річки Інгул  виділено збудника холери. Випадків захворювання на холеру серед населення  не зафіксовано.

Враховуючи водне сполучення річок,існує загроза зараження  холерним вібріоном р. Південний Буг, що протікає через Вінницьку область.

З метою попередження та запобігання можливому розповсюдженню випадків захворювання серед людей, ще раз загострено увагу щодо  дотримання правил особистої гігієни,  існує потреба у відмові від купання у відкритих водоймах, слід не використовувати воду з річок для миття рук, посуду,продуктів харчування(овочі,фрукти), не виловлювати та не вживати рибу з них, а також не купувати продовольчі товари на стихійних ринках. Таким чином ви зможете захистити себе та своїх близьких від небезпечного інфекційного захворювання - холери, що може призвести до важких наслідків, адже -  це гостре діарейне захворювання, яке за відсутності лікування може через декілька годин закінчитися смертю.

Холера - гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту, порушенням водно-сольового обміну і зневодненням організму; відноситься до карантинних інфекцій.

Збудник холери - холерний вібріон, що стійкий до низької температури, може  зимувати в замерзлих водоймах, тривалий час зберігається  в прибережних водах річок та морів,  чутливий до висушування, дії світла, дезінфікуючих і антибактеріальних речовин. У воді поверхневих водойм, мулі в теплу пору року можливе розмноження холерних вібріонів, якому сприяє забруднення води відходами з лужною реакцією.

Кип'ятіння вбиває вібріони впродовж 1 хвилини.

Джерелом збудника інфекції є людина - хворий або носій вібріонів.

Зараження холерою здорової людини відбувається фекально-оральним шляхом, частіше при вживанні забрудненої води для пиття, миття посуду, овочів, фруктів, при купанні , а також через їжу і при побутових контактах і супроводжується розвитком ураження виключно тонкого відділу кишечника, що проявляється у вигляді водянистої діареї, нестримної блювоти, блискавичної наростаючою втратою організмом рідини з електролітами і при відсутності своєчасної медикаментозної корекції – шоку і смерті. 
Вібріон холери найчастіше дуже швидко поширюється, тим самим провокуючи розвиток захворювання у формі епідемій.

Клінічна картина варіює від безсимптомного вібріононосійства до важкого протікання через різке зневоднення. Інкубаційний період - від декількох годин до 5 днів, частіше 1-3 дні. Хвороба зазвичай починається гостро.

Першою клінічно вираженою ознакою холери є пронос. Випорожнювання швидко стають водянистими, мутнувато-білими, нагадують рисовий відвар, без запаху. Блювота зазвичай з'являється услід за проносом раптово, без попередньої нудоти, на вигляд блювотні маси також схожі на рисовий відвар. У більшості хворих пронос і блювота не супроводяться болем в животі.

Стерта клінічна форма холери проявляється одноразовим рідким стільцем, який не викликає вираженого порушення самопочуття пацієнта, а також ні за яких умов не проявляється зневодненням організму.

Легка форма перебігу хвороби має гострий початок і проявляється раптовим позивом на дефекацію і відходженням водянистих фекалій, які не викликають больових відчуттів. Виділення випорожнень відбувається легко, а періодичність їх частішає, крім того, збільшується і обсяг виділених фекалій, які мають специфічний характер по типу «рисового відвару», тобто не мають вираженої забарвлення і запаху, напівпрозору консистенцію. Крім прискореного акту дефекації, хворий на холеру в активному клінічному періоді відзначає появу бурчання і неприємних відчуттів в животі. Частота дефекації при легкій формі холери становить 3-5 разів за добу, а середня тривалість клінічних проявів не перевищує двох діб. 

Середньотяжка форма холери проявляється прогресуванням клінічних проявів у вигляді нестримного блювання. Блювота при холері не супроводжується нудотою, однак, викликає прогресування зневоднення, що проявляється нестерпною спрагою, сухістю  язика, блідістю шкірних покривів і слизових оболонок, зниженням тургору шкіри та різким скороченням виділення сечі. Кількість актів дефекації досягає десяти разів на добу, причому кожний наступний акт супроводжується збільшенням обсягу випорожнень. Згодом у пацієнта з'являються ознаки помірної тахікардії, гіпотензії, тривалість яких становить п'ять діб. 

Важка  форма холери проявляється інтенсивними симптомами зневоднення, обумовленого дуже рясним стільцем і багаторазовою блювотою, під час яких виділяється до 1,5 л за одне випорожнення. Частим симптомом цієї форми холери стає поява болісних судом скелетної мускулатури. Голос стає хрипким і слабким. Тургор шкіри різко знижений, а шкіра на кистях і стопах  зморщується, відмічають  запалі очі, ціаноз губ та вушних раковин, посилене бурчання в животі, причому пальпація живота безболісна.

При тривалому перебігу зневоднення при важкій холері з'являються дихальні розлади, наростаюча тахікардія , глухість серцевих тонів, артеріальна гіпотензія. Інтоксикаційні прояви у вигляді лихоманки не спостерігаються.  Масивна безперервна дефекація і рясна блювота призводить до різкого прогресуючого зниження температури тіла, дихальних розладів, анурії та шоку.  Потім розвиваються ознаки парезу шлунка і тонкого кишечника, що проявляється судомної гикавкою і зяючим анусом, з якого вільно витікає «кишкова вода».

Епідемія холери в стадії розпалу найчастіше супроводжується розвитком тяжких клінічних форм захворювання. 

У 80% випадків хворий на холеру повністю одужує, застосовуючи виключно пероральні засобами для відновлення нормального балансу води та солей.  Прогноз при своєчасному і правильному лікуванні, як правило, сприятливий. Летальні результати складають менше 1%.

Зараження холерою можна уникнути, якщо повністю забезпечити населення очищеною питною водою та засобами санітарії. Додатковими профілактичними заходами є застосування оральних протихолерних вакцин.

На щастя, в 60% випадків холери спостерігається розвиток першого ступеню зневоднення, яка швидко лікується засобами для відновлення нормального балансу води та солей. Важкий ступінь зневоднення при холері спостерігається лише у 10% випадків і є показанням для госпіталізації пацієнта в реанімаційне відділення. 

 

Немирівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області