Рак молочної залози – найбільш розповсюджена пухлина у жінок. Ефективних методів його попередження на сьогоднішній день не існує.

Єдиний реальний шлях перемоги над цією пухлиною – виявлення її на ранніх стадіях та своєчасно почате лікування, коли більшість жінок успішно виліковується і саме лікування набагато простіше.

Ризик виникнення пухлини молочної залози особливо великий у жінок старше 45 років. Звісно це не означає, що ви обов’язково захворієте, але варто переконатися, що вам нічого не загрожує.

 • ЯК ПЕРЕКОНАТИСЯ В ТОМУ, ЩО У ВАС НЕМАЄ ПУХЛИНИ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ?

Що необхідно зробити, щоб як можна скоріше дізнатися про можливі захворювання молочних залоз?

ВАМ НЕОБХІДНО ЗРОБИТИ ТРИ РЕЧІ:

 • Самостійно обстежити свої молочні залози раз на місяць.
 • Звернутися для більш поглибленого огляду до лікаря щороку.
 • Пройти спеціальну діагностичну процедуру – мамографію.

Деякі жінки почуваються ніяково відносно огляду та обстеження грудей. Деякі - відкладають проведення огляду на завтра з тих або інших причин. Ви повинні зрозуміти, що звичайний огляд може врятувати ваше життя, зберегти красу і жіночність. Порівняно з цим усе інше перестає бути важливим.

 • САМООБСТЕЖЕННЯ

Жінкам слід обстежувати свої молочні залози через 7-10 днів від початку місячних, коли вони найменш чутливі. Жінкам, у яких немає менструального циклу, можна вибрати будь який день місяця.

Запам'ятайте, вам не треба шукати у себе рак. Після декількох обстежень ви навчитеся розрізняти нормальну структуру ваших залоз. Таким чином, якщо з'являться які-небудь відхилення, ущільнення, вузлики, ущільнення шкіри і інше, ви зможете відразу ж їх виявити і звернутися до лікаря. У 90% випадків, коли жінки що-небудь промацують у себе - це не рак. Але зволікати із зверненням до лікаря у цьому випадку не слід. Краще розрішити свої сумніви якомога раніше. При відвідуванні лікаря він обстежить вас і підтвердить що ви здорові. Повернувшись додому і спокійно провівши самообстеження, ви знатимете, який стан молочної залози для вас норма.

 • ОГЛЯД У ЛІКАРЯ

Разом з самообстеженням кожна жінка хоч би раз на рік повинна регулярно проходити обстеження у лікаря, якщо лікар не рекомендує частіше. Це бажано робити через 7-10 днів після початку місячних.

Вам поставлять питання про ваш вік, про те на що ви хворіли раніше, а також інші питання, які можуть здатися вам такими, що не мають відношення до захворювань молочних залоз. Намагайтеся відповісти на питання як можна детальніше. Ця інформація потрібна для точнішого встановлення діагнозу і складання плану лікування і профілактики. Потім лікар уважно обстежить ваші молочні залози. Лікар, який має спеціальну підготовку, може виявити ті зміни які ви пропустили під час самообстеження. Ґрунтуючись на даних огляду і обстеження, лікар може призначити лікування непухлинних захворювань, які є у багатьох жінок (фіброзно-кістозна хвороба, або мастопатія, доброякісні пухлини та інш.).

 • МАМОГРАФІЯ

Маммография - це спеціальне рентгенівське обстеження молочної залози з використанням невеликої дози рентгенівських променів. Мамографія допомагає виявити в тканині залози ущільнення, які важко промацати, а також інші зміни, які можуть вказувати на можливий розвиток пухлини ще до того, як що-небудь взагалі можна промацати.

Як правило, рекомендується щоб кожна жінка після 45 років мамографію проходила щорічно (якщо лікар не рекомендує частіше) і регулярно, оскільки виявлення пухлин на ранній стадії часто відбувається при порівнянні старих і нових знімків між собою. Також, дослідження краще проходити в одному і тому ж місці, де і зберігатимуться ваші знімки.

 • ЯК ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

Мамографію проводять, як правило, після огляду у лікаря. Це робиться для того, щоб у разі виникнення особливої уваги до якої-небудь частини залози, лікар - рентгенолог міг звернути увагу на цю ділянку. Обстеження краще проводити на 7 - 10 день від першого дня менструального циклу, коли груди менш болісні. Жінкам в менопаузі мамографія виконується у будь-який зручний  час.

Знімки роблять при деякому стисканні молочної залози. Це робиться для того, щоб зменшити дозу опромінення і отримати знімки більш високої якості. Зазвичай роблять по два знімки кожної залози. У деяких випадках роблять додаткові знімки. Це не означає, що у вас є серйозні проблеми. Просто лікар хоче переконатися, що їх немає. Надалі вам призначать термін контрольного обстеження. Для кожного пацієнта лікар вибирає найбільш оптимальний інтервал між обстеженнями. Він може змінюватися від 3 місяців до 2 років.

 • ІНШІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ

Ультразвукове дослідження - це нешкідливий метод, який можна багаторазово повторювати. Але по можливостям ранньої діагностики пухлин молочних залоз він дещо поступається мамографії. Тому використовується, здебільшого, у поєднанні з нею.

Щоб дізнатися якої природи ущільнення в молочній залозі, лікар може призначити вам біопсію. З підозрілої ділянки, за допомогою тонкої голки, береться тканина для подальшого дослідження. Спеціальне її дослідження під мікроскопом дасть точну відповідь на питання, що це за утворення, і чи є підозріла ділянка залози дійсно пухлиною. Призначення біопсії саме по собі ще не визначає діагнозу. Це важливо пам'ятати, щоб не піддаватися даремній паніці і спокійно чекати її результату. Результат біопсії дозволяє лікареві прийняти остаточне рішення, чи слід видалити пухлину, який буде об'єм операції і чи треба подальше лікування.

 • ХИБНІ ДУМКИ

Незважаючи на очевидні переваги мамографії, деякі жінки відмовляються від обстеження. Чому так відбувається?

 • "Я боюся, що буде боляче "

Багато жінок вважають мамографію неприємною процедурою, але тільки одиниці - болісною. Дослідження триває не більше хвилини. Проведення його в період, коли груди менш напружені і чутливі зводить неприємні відчуття до мінімуму.

 • "Опромінення небезпечне "

При використанні сучасних апаратів для мамографії рівень опромінення дуже невеликий. Набагато небезпечніше для Вашого здоров'я - не зробити мамограму і виявити пухлину  запізно.

 • "Я занадто стара "

Ви ніколи не будете старими для мамографії. Шанси захворіти раком молочної залози збільшуються з віком. Рання діагностика дасть вам можливість прожити ще багато років.

 • "Я боюся, що у мене знайдуть рак "

Рак - це діагноз, а не вирок!

Будь-яку проблему краще вирішувати раніше. Так ви отримаєте більше шансів не лише видужати, але і зберегти молочну залозу. Рано чи пізно до лікаря звернутися все одно доведеться, але час буде упущений, і здоров'я не повернеш...

 • "Мене турбують груди, але я хочу спершу звернутися до екстрасенсів і народних цілителів"

Запам'ятайте, ніхто і ніколи з них не довів ефективність свого "лікування" Ніякої відповідальності за Ваше здоров'я ці люди, що не мають ніякої медичної освіти, не несуть. Наживаючись на Вашій біді вони занапащають Ваше здоров’я.

 • "Спочатку спробую лікування біодобавками, рекламу яких бачила по телевізору"

Ви повинні знати, що у всьому світі харчові і біодобавки не є засобом лікування і профілактики, їх виробники повинні попереджати покупців про це. Незважаючи на рекламні завіряння, їх ефективність не доведена, а вартість не відповідає користі. Така недобросовісна реклама примушує пацієнтку відкласти візит до лікаря.

Пам'ятайте, навіть "найупертіші" пацієнтки приходять до лікарів, коли пухлина нагноїлася, починає розпадатися і кровоточити, але тоді набагато важче їм допомогти, якщо взагалі можливо.

 • "Краще б я нічого про це не знала". Думати про пухлинне захворювання завжди неприємно. Але у разі захворювання пухлиною молочної залози, ваша пильність може врятувати вам життя. Ранній діагноз веде до ефективнішого лікування і кращих перспектив для одужання. Якщо у вас виникли питання, не соромтеся, зверніться до свого лікаря, який або сам обстежить вас, або направить до спеціаліста.