14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

Всесвітній День боротьби з цукровим діабетом був заснований Міжнародною діабетичною федерацією спільно з Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) в 1991 році у відповідь на стурбованість зростаючою частотою випадків захворювання на цукровий діабет (ЦД) у світі. 14 листопада - це день народження Фредеріка Бантінга, який разом із Джоном Маклеодом, Чарльзом Бестом та Джеймсом Колліпом винайшов препарат інсулін й вперше успішно його застосував для лікування цукрового діабету (ЦД).

Основною метою започаткування цих днів є підвищення обізнаності населення про ЦД.

Величезні економічні витрати і соціальні збитки, пов'язані з ростом поширеності ЦД і діабетичних ускладнень, високою інвалідизацією та смертністю при цьому захворюванні, стали причиною прийняття в грудні 2006 року Резолюції Організації Об'єднаних Націй (ООН), яка заявила про всесвітню загрозу ЦД і закликала до розвитку національних програм щодо попередження, лікування та профілактики діабету та його ускладнень. З 2007 року Всесвітній день боротьби з діабетом відзначається під егідою ООН.

В 2015 році на планеті зареєстровано хворих на цукровий діабет 451 млн., а в 2040 році їх кількість може досягти 642 млн., що складе 6,3% населення світу. В Європі близько 60 млн. людей живуть з діабетом, що складає 9,1 % від популяції. В Україні захворюваність на цукровий діабет становить 3,0 % (фактична захворюваність в 3-4 рази вища). Частота цукрового діабету становить 1-2% серед осіб віком до 50 років і понад 10% – серед осіб віком понад 65 років. Число хворих на ЦД подвоюється кожні 15 років, тобто ми маємо ситуацію епідемії. Зазвичай, серед хворих на цукровий діабет 90% становлять пацієнти з ЦД 2 типу.

Темпи розвитку діабету і його ускладнень в найближчому майбутньому будуть випереджати можливості системи охорони здоров’я країн боротися з цим захворюванням. Епідемія цукрового діабету стає найбільшою загрозою 21 століття. Це захворювання на сьогоднішній день стає не тільки медичною проблемою, а й фінансовим та соціальним тягарем навіть для розвинутих країн.

ü Так, 46,5% хворих цукровим діабетом - не діагностовано;

ü Витрати на лікування ЦД становлять 12% всіх витрат на охорону здоров’я в світі (673 мільярдів доларів);

ü Кожні 6 секунд 1 людина помирає від ускладнень ЦД. Від ЦД щорічно помирає більше людей, ніж від туберкульозу, малярії та СНІДУ разом взятих.

 

Важливим є профілактика ЦД 2-го типу, відтермінування та запобігання таких ускладнень цукрового діабету, як ураження кінцівок, хвороба очей, ураження нирок. Тому поінформованість лікарів та населення має велике значення, так наприклад: навчання пацієнтів по догляду за стопою має можливість знизити ампутацію кінцівок до 60-70%, а рання діагностика хвороби очей при цукровому діабеті запобігає виникненню сліпоти.

В Україні головною проблемою ЦД є його пізня діагностика та низький рівень обізнаності хворих. На жаль у багатьох випадках це захворювання діагностується на тому етапі, коли вже сформовані складні незворотні ускладнення. Діабет несе серйозну загрозу не лише для 1 млн. 300 тис. українців, яким на сьогодні встановлений діагноз ЦД, але і є загрозою для близько 2 млн. людей, які ще не знають про своє захворювання.

У цьому році кампанія, приурочена до Всесвітнього Дня Діабету – 2017, проходитиме під девізом «Жінки і діабет: наше право на здорове майбутнє».

Отже, основною метою заходу є сприяння справедливому доступу всіх жінок, які знаходяться у групі ризику або хворих на діабет, до головних лікарських засобів і технологій догляду, освоєнню інформації і навичок самоконтролю для ефективної профілактики діабету другого типу (ЦД2).

Основні повідомлення:

ü Усі жінки, які страждають на діабет, потребують доступного та рівноправного доступу до медичної допомоги та освіти з метою кращого управління діабетом та поліпшення результатів їхнього здоров’я.

ü Вагітні жінки потребують покращеного доступу до скринінгу, догляду та освіти для досягнення позитивних результатів для здоров’я матері та дитини.

ü Час діяти вже сьогодні! Жінки та дівчата є ключовими діючими особами у формуванні здорового способу життя для покращення здоров’я та благополуччя майбутніх поколінь.

 

Факти

† Сьогодні у світі понад 199 мільйонів жінок живуть з діабетом. За прогнозами, до 2040 року ця кількість збільшиться до 313 мільйонів.

† Дві з кожних п’яти жінок із ЦД знаходяться у репродуктивному віці, кількість таких жінок у всьому світі складає понад 60 мільйонів.

† Діабет є дев’ятою провідною причиною смерті жінок у всьому світі, що спричиняє 2,1 мільйона смертей на рік.

† Жінки з ЦД 2 типу майже в 10 разів частіше хворіють на серцеві захворювання, ніж жінки без діабету.

† У жінок із ЦД 1-го типу підвищений ризик раннього викидня або народження дитини з вадами розвитку. 1 дитина із 7 народжених - від матері, яка мала гестаційний діабет (ГД).

За оцінками IDF, у 2015 році 20,9 мільйона жінок або 16,2% жінок мали певну форму гіперглікемії під час вагітності.

Приблизно у половини жінок ГД продовжує розвиватися діабет 2 типу протягом п'яти-десяти років після пологів.

Половина випадків гіперглікемії під час вагітності спостерігається у жінок у віці до 30 років.

Переважна більшість випадків гіперглікемії під час вагітності мали місце у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, де доступ до допомоги майбутній матері часто обмежений.

► До 70% випадків діабету 2 типу можна запобігти за допомогою дотримання здорового способу життя.

► 70% передчасних смертей у дорослих багато в чому пояснюється поведінкою, ініційованою під час підліткового віку.

► Жінки, як матері, мають величезний вплив на формування стану здоров’я своїх дітей протягом всього життя.

У Вінницькій області із 50 тисяч пацієнтів із ЦД близько 33 тисяч складають жінки (64 % від усіх із ЦД); з них близько 4 тисяч - отримують інсулінотерапію (12% від усіх жінок з діабетом). Жінок фертильного віку, що отримують інсулінотерапію - 587 осіб, з них 1-го типу - 507 осіб, 2 типу - 65 осіб, та 20 осіб - з іншими типами діабету. Дівчаток віком від 0 до 14 років із ЦД - 146 осіб, дівчаток - підлітків віком від 15 до 17 років включно - 60 осіб.

Вагітних жінок із ЦД протягом 2017 року - 42 особи; з них із 1 типом ЦД - 8 осіб, із 2 типом - 2 особи та 32 жінки - із гестаційним цукровим діабетом.

Що потрібно зробити

ü Система охорони здоров’я повинна приділяти належну увагу особливим потребам та пріоритетам жінок.

ü Усі жінки, які страждають на діабет, повинні мати доступ до лікарських засобів та технологій, необхідних для управління діабетом, а також до самоконтролю та інформації, необхідної їм для досягнення оптимального результату діабету.

ü Усі жінки, які страждають на цукровий діабет, повинні мати доступ до послуг із попереднього обстеження та підготовки до вагітності, щоб зменшити ризик під час вагітності.

ü Усі жінки та дівчата повинні мати певний рівень фізичної активності, щоб поліпшити свої результати здоров’я.

ü Стратегії профілактики діабету 2-го типу повинні зосереджуватися на здоров’ї та харчуванні майбутніх матерів, а також на способі життя до і під час вагітності, а також на харчуванні дітей та немовлят.

ü Візити до вагітності, під час вагітності повинні бути оптимізовані для покращення здоров’я молодих жінок та раннього виявлення цукрового діабету.

ü Скринінг на діабет, в т.ч. гестаційний діабет, слід інтегрувати в заходи та послуги з охорони материнства на первинному рівні охорони здоров’я, щоб забезпечити раннє виявлення, кращий догляд за жінками та зменшення ризику материнської смертності.

ü Медичні працівники повинні пройти навчання з діагностики, лікування, управління та подальшого лікування діабету під час вагітності.

ü Дослідження показали, що коли матері отримують більший контроль над фінансами, вони більше витрачають на харчування, здоров’я дітей та на освіту.

ü Жінки є берегинями домашнього харчування та життєвих звичок, і тому вони мають потенціал для запобігання негараздів у себе вдома та за його межами.

ü Жінкам та дівчатам слід надавати право на легкий та рівний доступ до знань та ресурсів, щоб зміцнити їх здатність запобігати діабету 2-го типу у своїх сім’ях та краще захистити своє власне здоров’я.

Профілактика цукрового діабету повинна здійснюватися на трьох рівнях: популяційному, груповому і на індивідуальному рівні. Очевидно, що профілактика в масштабах усього населення не може проводитися тільки силами охорони здоров'я, потрібні міжвідомчі заходи по боротьбі із захворюванням, створення умов для досягнення і підтримки здорового способу життя, активне залучення до цього процесу різних адміністративних структур, підвищення інформованості населення в цілому, дії із створення сприятливого, "недіабетогенного" оточуючого середовища.

Сімейні лікарі часто зустрічаються з пацієнтами, що входять до групи ризику розвитку цукрового діабету (це хворі з ожирінням, артеріальною гіпертонією, дісліпідемією). Саме ці лікарі повинні першими "забити на сполох" і провести найважливіше дослідження для виявлення цукрового діабету - визначення рівня глюкози в крові натщесерце. У нормі цей показник не повинен перевищувати 6,1 ммоль/л в цільній капілярній крові або 7,0 ммоль/л в плазмі крові. При підозрі на наявність цукрового діабету лікар повинен дообстежити пацієнта та в разі необхідності проконсультувати у фахівця-ендокринолога. Якщо пацієнт має декілька чинників ризику розвитку цукрового діабету (об'єм талії більше 94 см у чоловіків і більше 80 см у жінок, рівень артеріального тиску більше 140/80 мм рт. ст., рівень холестерину крові більше 5,2 ммоль/л і тригліцеридів крові більше 1,7 ммоль/л, обтяжену спадковість по цукровому діабету та ін.), то лікареві також необхідно проконсультувати хворого у ендокринолога.

На жаль, лікарі первинної ланки не завжди мають настороженість відносно цукрового діабету і пропускають початок захворювання, що призводить до пізнього звернення хворих до фахівців і розвитку безповоротних судинних ускладнень. Тому так важливо проведення масових скринінгових обстежень населення, спрямованих на раннє виявлення чинників ризику розвитку цукрового діабету 2 типу. Особливе значення має корекція виявлених проблем у осіб групи ризику.

Скринінг ЦД в цілому і ГЦД у жінок повинен забезпечити охорону материнського здоров'я до і під час вагітності, найкращий догляд для жінок і зниження материнської смертності.

Коли говорять про корекцію чинників ризику цукрового діабету 2 типу, тим більше про лікування захворювання, то в першу чергу йдеться про харчування і підтримку нормальної ваги, а також про адекватне фізичне навантаження - найважливіший аспект профілактики діабету і його ускладнень. За експертними оцінками ВООЗ, фізична інертність є головною причиною порядку 27% випадків захворювань на діабет.

Профілактику ожиріння слід розпочинати з раннього дитинства. Саме у цей період розвиваються смакові переваги дитини, вона імітує здорову і нездорову поведінку своїх рідних. Ризик ожиріння у дітей зростає за відсутності грудного вигодовування, скороченні часу сну, збільшенні часу перегляду телепередач або зайняття на комп'ютері. Батьки повинні докласти зусилля для зведення цих ризиків до мінімуму. Дуже важливо обмежити прийом нездорової їжі і підсолоджених напоїв, організовувати активні ігри і строго контролювати перегляд телепередач і гри на комп'ютері.

Ще одним серйозним завданням є відмова від шкідливих звичок: паління і надмірного вживання алкоголю. Приклад батьків і інших старших членів сім'ї є багато в чому визначальним для дітей в плані їх відношення до паління і алкоголю.

Високі показники поширеності чинників ризику і захворюваності на цукровий діабет 2 типу багато в чому обумовлені низьким рівнем культури населення по відношенню до свого здоров'я, відсутністю мотивацій до ведення здорового способу життя, а також низькою інформованістю про чинники ризику неінфекційних захворювань і методи профілактики розвитку захворювань.