З підвищенням температурного режиму на початку третьої декади травня в області спостерігається літ метеликів яблуневої плодожерки зимуючого покоління. На феромонну пастку уловлюється 5-7 екз. метеликів. Через 3-5 днів метелики починають відкладати яйця. За розрахунками, відродження личинок розпочнеться 1-5 червня.  Для боротьби з яблуневою плодожеркою застосовують хімічний або біологічний методи.

Біологічний метод (випуск яйцеїда-трихограми) застосовується для зменшення пестицидного навантаження на довкілля та отримання екологічно чистої продукції. Випуск трихограми здійснюють у два строки - на початку відкладання яєць та приблизно через 7 днів в період масової яйцекладки у нормі по 50 тис самиць/га. Випускають трихограму в ранкові години у теплу безвітряну погоду.

  На початку (в разі відлову феромонною пасткою 5 метеликів яблуневої плодожерки за 7 днів спостережень) - під час масового відкладання яєць, проводять обробки інсектицидами - регуляторами росту комах - номолтом, к.с., 0,5-0,7 л/га (додатково діє на листокруток), матчем, к.е., 1,0 л/га (також активний проти листокруток, молей), люфоксом, к.е., 1,0 л/га (додаткова дія на кліщів, щитівок, листокруток), рімоном, к.е., 0,6 л/га. Ці препарати мають стерилянтний ефект (стерилізують імаго), овіцидну дію (знищують яйця) та безпосередньо ларвіцидну дію (знищують личинок).

  Першу обробку класичними інсектицидами, дія яких направлена на знищення личинок, проводять на початку їх відродження (календарно відповідає даті, що настає через десять днів після потрапляння в феромонну пастку п'яти і більше метеликів за сім днів спостережень), а наступні обприскування - через три дні після потрапляння в пастку трьох і більше метеликів за сім днів спостережень, але не раніше, як інсектицид (хімічний або біологічний) від попереднього обприскування втратить токсичність.

 Сигналізаційне повідомлення про розвиток фузаріозу

  Погодні умови (помірно тепла погода, періодичні опади, наявність рос) обумовлюють імовірність ураження посівів зернових колосових хворобами колосу, насамперед – фузаріозом, що призводить до зменшення урожаю та погіршення його якості.

  Фузаріоз злакових культур за шкідливістю займає одне з перших місць серед хвороб зернових. Ураження рослин збудниками фузаріозу відбувається від початку колосіння до повної стиглості зерна, а критичною фазою являється фаза цвітіння. В цей час спори осідають на пилку, який містить цукри, що сприяє розвитку хвороби і через це вимагає суворого дотримання строків обробки. За даними Інституту захисту рослин НААНУ (Ретьман С.В.), 90% фузаріозу – це аерогенна інфекція, яка уражує колосовий стрижень саме у фазу цвітіння.

  Захворювання проявляється під час достигання хлібів за високої вологості повітря (80-100%), температури 28-30ºС, частих дощів та тривалих рос. Розвиток хвороби продовжується після скошування хлібів, особливо при запізненні із збиранням, тривалому перебуванні покосів у валках та високій вологості зерна (вище 18%) під час зберігання. За раннього найнебезпечнішого ураження колоса утворюється щупле неповноцінне зерно з низькою чи втраченою життєздатністю, яке легко відвіюється при сортуванні. За пізнього ураження зерно за величиною не відрізняється від здорового, але знижуються його посівні якості.

  Для захисту колосу від фузаріозу та інших хвороб слід провести профілактичні заходи захисту у фазу початку цвітіння (коли цвіте 5-10% рослин) дозволеними фунгіцидами, суворо дотримуючись регламентів застосування препаратів, санітарних вимог та вимог охорони праці й навколишнього середовища. Для ячменю, який цвіте, коли колос ще всередині обгортки, найкращий період обробки - відразу після його появи. Найефективнішими є фунгіциди із групи триазолів в різних сполученнях (Абакус, мк.е., 1,25-1,75 л/га, Аліот, КЕ, 0,4-0,5 л/га, Альто Супер 330 ЕС, к.е., 0,4-0,5 л/га, Амістар Екстра 280 SC, КС, 0,5-0,75 л/га, Амістар Тріо 255 ЕС, КЕ, 1 л/га, Віртуоз, КЕ, 0,4-0,5 л/га, Замір 400, ВЕ, 1–1,5 л/га, Імпакт Т, к.с., 1 л/га, Колосаль Про, МЕ, 0,3-0,4 л/га, Солігор 425 ЕС, КЕ, 0,9-1 л/га, Тебукур 250, ЕВ, 1,0 л/га, Тілмор 240 ЕС, КЕ, 1,0-1,5 л/га, Фолікур 250 ЕW, ЕВ, 1 л/га, Рекс Дуо, к.с., 0,5-0,6 л/га) та фунгіциди на основі прохлораза (Бампер Супер 490, КЕ, 0,8-1,2 л/га, Імпера Голд 490, к.е., 0,8–1,2 л/га, Супрім 400, в.е.,0,75-1,5 л/га). Ефективну дію проти фузаріозу мають також діючі речовини метконазол, флудиоксоніл, препарати Ліндер Топ, КЕ, 1,0-2,0 л/га (фенпропідин+епоксиконазол), Тілт Турбо 575 ЕС, КЕ, 0,8-1,0 л/га (фенпропідин+пропіконазол).

  Сприяють зменшенню ураженості хворобами і обробки біопрепаратами – Агат 25-К (30 г/га), Бізар, Гуапсин, Сезар (4-6 л/га), Планриз БТ (1-3 л/га), Псевдобактерін-2 (0,5 л/га), Фітоцид (0,5-0,6 л/га), Фунгістоп (триходермін) – 2-3 л/га.

  Першочергову увагу слід приділити насінницьким посівам та товарним посівам, де створюються сприятливі умови для накопичення і поширення інфекційного початку (розміщеним по колосовим попередникам та кукурудзі на зерно або межуючим з такими площами, при наявності рослинних решток після поверхневого обробітку ґрунту, загущеним посівам, з високими нормами азотних і незбалансованим за іншими елементами живлення, а також посівам, де ще не застосовувалися фунгіциди).

  Високої ефективності дії фунгіцидів можливо досягти лише в разі доброго змочення та якісного покриття поверхні колоса, для чого рекомендується використовувати двоплощинні форсунки та достатню, не менше 200-250 л/га, кількість води. Залежно від наявності інших хвороб (борошниста роса, септоріоз, різні види іржі) слід обирати препарати з відповідним спектром дії.

   Головний фахівець відділу  фітосанітарного моніторингу  ДУ „Вінницька обласна фітосанітарна  лабораторія”  Кривонос К.Г.