Наближаються Новорічні та Різдвяні свята, в цей час біля ялинок і просто на вулицях запалюються бенгальські вогники, влаштовуються феєрверки. Проте, все це небезпечно і в будь-яку секунду може привести до виникнення пожеж, інших надзвичайних подій. Іноді через власну необачність і необережність отримують травми і навіть гинуть люди. Особливу небезпеку несуть собою різноманітні салюти, ракети, феєрверки та петарди.

В багатьох випадках торгівля здійснюється без відповідного дозволу від органів Держтехногенбезпеки, сертифікати відповідності на дані вироби відсутні. Тобто до людей потрапляє піротехніка сумнівного виробництва, яка може стати причиною пожежі чи іншої надзвичайної події з травмуванням або загибеллю людей.

Торгівля піротехнічними виробами

Тим, хто напередодні новорічних свят вирішив заробити на продажу феєрверків, нагадаємо, що торгівля такими товарами має свої особливості та вимоги. Законодавство висуває жорсткі вимоги до порядки торгівлі ними та зберігання такої продукті. Так, основним документом, що регулює обіг піротехнічних виробів є Тимчасові правила обігу в Україні піротехнічних виробів, затверджені наказом МВС України від 23.12.2003 р. № 1649.

Насамперед відзначимо, що в правилах термін піротехнічні вироби побутового призначення вживаються як піротехнічні вироби, призначені для розваг (проведення феєрверків), які вільно продають населенню та поводження з якими не потребує спеціальних знань і навичок, а використання з дотриманням вимог інструкції з застосування, що додається до піротехнічних виробів або наноситься на їх споживчому пакуванні, забезпечує за межами небезпечних зон безпеку здоров'я та життя людей, не призводить до пошкодження майна і нанесення шкоди навколишньому середовищу. Такі вироби належать до І класу небезпечних вантажів (1.4G і 1.4S) згідно з ГОСТ 19433-88 і ДОПНВ (номер ООН - 0336 і 0337).

Побутові піротехнічні вироби, до яких відповідно до ДСТУ 4105-2002 належать вироби І, II і III класів небезпеки та користування якими не вимагає спеціальних знань і навичок, а використання їх з дотриманням вимог наданої інструкції з застосування забезпечує за межами небезпечних зон безпеку здоров'я та життя людей, не призводить до пошкодження майна і нанесення шкоди навколишньому середовищу.

Про продаж саме побутової піротехніки ми й розповімо.

Оскільки більшість піротехніки приходить до нас з-за кордону, існують особливі вимоги до імпортних виробів:

1) побутові піротехнічні вироби, ввезені на територію України для реалізації в торговельній мережі населенню, підлягають обов'язковій сертифікації на відповідність вимогам безпеки згідно з ДСТУ 4105-2002;

2) побутові піротехнічні вироби, що не пройшли сертифікаційні випробування, для використання на території України забороняються;

3) суб'єкти господарювання можуть ввозити з-за кордону побутові піротехнічні вироби відповідно до чинного законодавства та реалізовувати їх в Україні на підставі висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Особливості продажу

Продаж побутових піротехнічних виробів здійснюється через спеціалізовані підприємці торгівлі та спеціалізовані відділи (секції) підприємців з універсальним асортиментом непродовольчих товарів, приміщення яких обладнані згідно з вимогами охорони праці, пожежної безпеки та відповідають технічним, санітарно-гігієнічним, технологічним нормам і правилам.

Реалізацію побутових піротехнічних виробів споживачам мають право здійснювати суб'єкти господарювання, діяльність яких пов'язана з обігом побутових піротехнічних виробів, за наявності наступних документів: свідоцтва про реєстрацію; дозволу на початок роботи, виданого органами державного пожежного нагляду та Держнаглядохоронпраці; копії свідоцтв (довідок) про проходження спеціальної підготовки та допуску до роботи з піротехнічними виробами працівників, які мають такі допуски.

Продаж побутових піротехнічних виробів у спеціалізованих відділах (секціях) з універсальний асортиментом товарів дозволяється тільки на верхніх поверхах торговельних приміщень за умови виконання Правил пожежної безпеки в Україні. На нижніх поверхах таких торговельних приміщень у вітринах і на стендах можуть розташовуватися муляжі побутових піротехнічних виробів, які не мають усередині піротехнічного складу.

 

Забороняється:

  1. Розміщувати спеціалізовані відділи (секції) із продажу побутових піротехнічних виробів ближче 4 м від евакуаційних виходів.
  2. Розміщувати приміщень з продажу піротехнічних побутових виробів у будівлях іншого призначення (не призначених для торгівлі) та організовувати продаж побутових піротехнічних виробів у спеціалізованих відділах (секціях) з універсальний асортиментом непродовольчих товарів, які розташовані в будівлях іншого призначення.
  3. Розміщувати спеціалізовані приміщення з продажу побутових піротехнічних виробів у будинках, де розміщені громадські заклади.
  4. Продавати побутові піротехнічні вироби без захищення фітилів для приведення в дію виробу захисними ковпачками, плівками або пакуванням.

Приміщення для продажу побутових піротехнічних виробів повинні бути обладнані системами пожежної автоматики згідно з вимогами Переліку однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації, і забезпечені первинними засобами пожежогасіння. Технічне утримування установок пожежної автоматики необхідно здійснювати відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні та Правил технічного утримування установок пожежної автоматики.

Побутові піротехнічні вироби, що надходять у продаж, повинні бути з паспортом (формуляром, інструкцією з застосування), який засвідчує відповідність побутового піротехнічного виробу вимогам нормативної документації, а також із супровідними документами, передбаченими законодавством України: накладними, товарно-транспортними накладними, сертифікатами відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО або свідоцтвами про визнання або їх копіями на бланках установленого зразка.

Продаж побутових піротехнічних виробів здійснюється за наявності інструкції із застосування (експлуатації), розташованій на споживчому пакуванні. Якщо текст інструкції не вміщується на споживчому пакуванні, то аркуш з текстом інструкції має додаватися до кожного побутового піротехнічного виробу або до кожної упаковки з виробами, якщо вироби продаються споживачу упаковками.

Забороняється продаж побутових піротехнічних виробів, що не мають або втратили ідентифікаційні ознаки, з простроченим терміном придатності або з простроченим гарантійним терміном, а також неякісних (забракованих) і без інструкції із застосування (експлуатації).

Забороняється продаж побутових піротехнічних виробів за відсутності сертифікатів відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО або свідоцтв про визнання або їх копій на бланках установленого зразка.

Продаж побутових піротехнічних виробів на ринках забороняється. Піротехнічні вироби для комісійного продажу не приймаються.

У штаті суб'єкта господарювання, який здійснює реалізацію побутових піротехнічних виробів, повинен бути співробітник, що пройшов спеціальну підготовку з питань продажу піротехнічних виробів у навчальних закладах МВС України, які мають затверджену програму підготовки, тематичний план і ліцензію на навчання фахівців з піротехніки або вибухотехніки. Цей співробітник повинен раз на місяць проводити інструктаж продавців побутових піротехнічних виробів, про що робиться відмітка в журналі проведення інструктажів. При цьому продавцю на робоче місце видається довідка про Проходження інструктажу.

А тепер нагадаємо, що згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП) передбачена відповідальність. Так, відповідно до ст. 195-6 КпАП порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 595 грн. до 1020 грн. з конфіскацією піротехнічних засобів.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 1 020 грн. до 1 700 грн. з конфіскацією піротехнічних засобів.

 

Отже, щоб свято не обернулось трагедією, необхідно запам’ятати:
– купувати піротехнічні вироби слід тільки у спеціалізованих магазинах, які мають дозвіл від органів державного нагляду у сфері пожежної безпеки;

– всі вироби повинні мати сертифікат відповідності та інструкцію про правила їх використання;
– забороняється використовувати вироби, які пошкоджені;
– зберігати піротехнічні вироби слід в недоступних для дітей місцях;
– відстань від феєрверків до поруч розташованих будівель та споруд повинна бути не менше 50 метрів;
– забороняється влаштовувати феєрверки особам, які знаходяться у нетверезому стані.

Пам’ятайте, що дотримання цих основних правил буде запорукою Вашої безпеки під час Новорічних та Різдвяних свят.

Немирівський ВП ГУ НП у Вінницькій області