Щорічно, починаючи з 2005 року, у світі відзначається Всесвітній День боротьби проти раку під егідою Міжнародного Союзу проти раку (UICC). Мета проведення цього Дня - акцентування уваги громадськості на глобальних проблемах, пов'язаних з онкологічними захворюваннями, підвищення обізнаності населення про профілактику, фактори ризику, раннє виявлення та лікування.


Рак є однією з провідних причин смерті в усьому світі.

У країнах Європейського регіону ВООЗ (включаючи Україну) смертність від онкологічних захворювань стоїть на другому місці після смертності від хвороб системи кровообігу.
Трирічна кампанія Всесвітнього дня боротьби проти раку «Ми можемо. Я можу» показує, як всі ми - разом чи індивідуально - можемо допомогти зменшити глобальний тягар раку. В рамках кампанії виявляється, що може зробити громада або кожна людина окремо, щоб врятувати життя, домогтися більшої справедливості в лікуванні раку і зробити боротьбу з раком пріоритетом на найвищих політичних рівнях.
Глобальна епідемія раку величезна і з кожним роком все більше зростає. Нині 8,8 мільйона чоловік щорічно вмирають від раку в усьому світі, з них 4 мільйони смертей є передчасними (у віці від 30 до 69 років). За прогнозами, протягом наступних десяти років смертність від раку зросте до 14 мільйонів на рік.
Рак - це хвороба, яка не знає кордонів і буде впливати на всіх нас прямо або опосередковано під час нашого життя.
Дії, що вживаються кожною людиною, організацією і урядом, допоможуть знизити навантаження на рак, щоб досягти до 2025 року 25-відсоткового скорочення передчасних смертей від НІЗ.
Рак є провідною причиною смерті в усьому світі, що відповідає за 8,8 мільйона смертей на рік. Тим не менш, ми знаємо, що більше однієї третини цих смертей можна запобігти, і якщо їх виявити досить рано, багато видів раку можна вилікувати.
Рак є провідною причиною смерті в усьому світі. Тим не менш, ми знаємо, що більше однієї третини цих смертей можна запобігти, і якщо захворювання виявити достатньо рано, багато видів раку можна вилікувати.
Існує цілий ряд перешкод, які можуть зменшувати шанси пацієнтів на отримання оперативних послуг діагностики та лікування на всіх стадіях хвороби. До них відноситься низька поінформованість громадськості про онкологічні захворювання, недостатні знання працівників первинної медико-санітарної допомоги про симптоми раку і/або належні дії після діагностики, низька доступність послуг, їх висока вартість і/або низька якість послуг (черги, помилки при діагностиці, бюрократичні перепони, нечіткі процедури направлення пацієнтів і т.д.), а також численні організаційні, фінансові та психосоціальні перешкоди, які не дозволяють пацієнтам швидко отримувати необхідні послуги.
Рак - це загальне позначення більш ніж 100 хвороб, які можуть уражати будь-яку частину організму. Рак розвивається з однієї єдиної клітини. Перетворення нормальної клітини в пухлинну відбувається в ході багатоетапного процесу Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини, несприятливими факторами зовнішнього середовища і поведінковими чинниками ризику. Однією з характерних ознак раку є швидке утворення аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних меж та здатні проникати в прилеглі тканини організму і поширюватися на інші органи.
ОСНОВНИМИ ПРИЧИНАМИ ВИНИКНЕННЯ РАКУ ВВАЖАЮТЬСЯ: фізичні фактори - канцерогени, такі як ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання та ін.; хімічні канцерогени, такі як азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини (забруднювачі харчових продуктів), миш'як (забруднювач питної води) і ін.; біологічні канцерогени, такі як інфекції, що викликаються деякими вірусами, бактеріями або паразитами і ін.
З віком захворюваність на рак зростає, найімовірніше, через накопичення факторів ризику розвитку деяких онкологічних захворювань.
Встановлено, що ризик раку на 30-35% пов'язаний з неправильним харчуванням, ще стільки ж додає куріння, різні інфекційні захворювання (викликані в тому числі вірусами гепатиту B (HBV), гепатиту C (HCV) і деякими типами вірусу папіломи людини (HPV) та ін.) зумовлюють близько 17% пухлин, алкоголь - 4% і тільки по 2% припадає на забруднене зовнішнє середовище і спадковість. Доведено, що ризик розвитку деяких форм раку, таких, наприклад, як рак кишечнику або рак молочної залози зростає на третину в умовах гіподинамії.
Напрямок, пов'язаний з профілактикою і лікуванням онкологічних захворювань в охороні здоров’я є найбільш пріоритетним.
Першочерговим завданням є активізація роботи щодо підвищення мотивації населення на ведення здорового способу життя, підвищення рівня інформованості на предмет онконастороженості, факторів ризику розвитку онкологічних захворювань і їх корекції, методів профілактики розвитку раку і важливості регулярного проходження скринінгових обстежень.
Основою протипухлинного захисту організму є імунна система. Найважливішим у справі профілактики онкологічних захворювань є оздоровлення навколишнього середовища, поліпшення якості харчування та ведення здорового способу життя, що сприяє тривалому підвищенню протипухлинної стійкості.
Високий рівень імунітету дозволяє людині досить тривалий час залишатися здоровою, навіть в умовах несприятливого екологічного оточення.
Роль куріння у розвитку онкологічних захворювань відома давно, але зазвичай мають на увазі тільки самого курця. Тепер з'явилося розуміння, що оточуючі його люди також стають жертвами тютюнокуріння.
Під час куріння утворюються два потоки диму: основний і побічний. Основний утворюється у конусі сигарети і у гарячих зонах під час затяжки. Цей потік проходить весь стрижень і потрапляє у дихальні шляхи курця. Побічний потік утворюється між затяжками і виділяється з обвугленого кінця у навколишнє повітря. Між потоками є і кількісна й якісна різниця. В побічному потоці, що характеризує пасивне куріння, деякі компоненти містяться у меншій концентрації, але, в порівнянні з основним, окису вуглецю міститься більше у 4-5 разів, нікотину і смол - більше у 50 разів, аміаку - більше у 45 разів.
Встановлено, що вдихання некурцями складових тютюнового диму впливає на склад крові, сечі й стан нервової системи пасивного курця. Доведено, що під час пасивного куріння людина отримує шкоду, яку б вона отримала, викурюючи 1 сигарету кожні 5 годин. Якщо некурець протягом 8 годин знаходиться у прокуреному приміщенні, він отримує шкоду, рівнозначну впливу від викурювання більше 5 сигарет. Медики, які досліджували пасивне куріння та його вплив на здоров'я, довели, що може призвести до розвитку раку легенів, так як у побічному потоці диму канцероген диметилнітрозамін міститься у більш високій концентрації, ніж в основному.
Найважливішим кроком у профілактиці онкологічних захворювань є не тільки відмова від куріння тютюну (активного, пасивного), але й недопущення вживання електронних систем доставки нікотину, некурильних тютюнових виробів, застосування засобів, які використовуються для вдихання продуктів горіння, нагрівання або випаровування тютюну, а також вдихання різних сумішей (у тому числі кальянів).
Зловживання алкоголем є фактором ризику розвитку багатьох типів раку, включаючи рак порожнини рота, глотки, гортані, стравоходу, печінки, ободової й прямої кишки й молочної залози. Ризик розвитку раку безпосередньо залежить від кількості вживаного алкоголю. Ризик розвитку деяких типів раку (наприклад, раку порожнини рота, глотки, гортані й стравоходу) у людей, що вживають алкоголь у великих обсягах, значно зростає, якщо при цьому вони є завзятими курцями. Частка конкретних типів раку, обумовлених алкоголем, варіюють між чоловіками й жінками, що, здебільшого, пов'язано з відмінностями у середніх рівнях споживання. Так, наприклад, тягар ракових захворювань порожнини рота й ротової частини глотки, обумовлених алкоголем, становить у чоловіків 22%, а у жінок - 9%. Така ж різниця між статями існує й щодо ракових захворювань стравоходу й печінки.
Існує зв'язок між зайвою вагою / ожирінням і багатьма типами раку, такими як рак стравоходу, ободової і прямої кишки, молочної залози, слизової оболонки матки і нирок. Збалансоване споживання здорової їжі, що включає: зменшення споживання насичених жирів і відмова від трансжирів; обов'язкове включення в щоденний раціон більше 500 г овочів і фруктів, які забезпечують організм рослинною клітковиною, вітамінами і речовинами, що мають антиканцерогенну дію (до них відносяться: жовті і червоні овочі, що містять каротин (морква, помідори, редька та ін.), фрукти, що містять велику кількість вітаміну С (цитрусові, ківі та ін.), капуста (особливо броколі, цвітна і брюссельська), часник і цибулю); регулярне вживання продуктів з цільних зернових злакових культур; обмеження (відмова від) споживання копченої і їжі, яка містить нітрит.
Регулярна помірна та інтенсивна фізична активність (більше 30 хвилин на день) й підтримання нормальної маси тіла разом зі здоровим харчуванням значно знижують ризик розвитку раку.
Здоровий сон (7-8 годин на добу) й тренування стресостійкості - це підвищення захисних сил організму, необхідне для профілактики онкологічних захворювань.
Утримання від тривалого перебування на сонці. Ультрафіолетове (УФО) випромінювання й, зокрема, сонячне випромінювання є канцерогенним для людини, викликаючи усі основні типи раку шкіри, такі як базальноклітинна карцинома, плоскоклітинна карцинома й меланома. Використання сонцезахисних засобів й захисного одягу, дозволяє уникнути надмірного впливу УФО та є ефективним профілактичним заходом. УФО пристрої, які випускають для штучної засмаги, на даний час також розглядаються як фактор ризику.
Захист проти деяких вірусів, що викликають рак (вакцинація проти вірусу гепатиту В, який викликає рак печінки; проти вірусу папіломи людини (HPV), який викликає рак шийки матки).
Загальним завданням, в т.ч. для медичних працівників первинної ланки охорони здоров'я є проведення активної роз'яснювальної роботи серед населення про важливість регулярного проходження скринінгових обстежень, навчання методам самообстеження молочних залоз.
Виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях дає можливість раннього початку лікування, що, в свою чергу, принесе гарні результати та збільшить шанси на одужання.