Масштаби і серйозність проблеми захворювань нирок спонукали Міжнародну федерацію нефрологічних організацій (IFKF) і Міжнародне товариство нефрологів (ISN) виступити зі спільною ініціативою - заснувати Всесвітній день нирки (World Kidney Day), який щорічно, починаючи з 2006 року, проводиться у другий четвер березня (у 2018 році дата випадає на 8 число). За задумом організаторів, ця акція повинна мотивувати всю медичну спільноті на вирішення питань діагностики та лікування ХХН, підвищувати обізнаність влади і суспільства в цілому про фактори ризику і профілактику цього небезпечного захворювання.

  У 2018 році Всесвітній День нирки проводитися під девізом «Нирки і жіноче здоров'я».

 Цього року Всесвітній День нирки збігається зі святкуванням Міжнародного Жіночого Дня, що дає можливість зайвий раз замислитися про значення жіночого здоров'я і, особливо, здоров'я нирок у жінок. 13-й Всесвітній День нирки пропагує рівний доступ до інформації та освіти з питань здоров'я нирок, а також до профілактики та лікування захворювань нирок для жінок різного віку у всьому світі. Ризик розвитку хронічної хвороби нирок (ХХН) у жінок щонайменше так само високий, як і у чоловіків, якщо не вище. Згідно з деякими дослідженнями, ХХН навіть більш поширена у жінок (14%) у порівнянні з чоловіками (12%). Деякі захворювання нирок, такі як вовчаковий нефрит або інфекція сечових шляхів (гострий або хронічний пієлонефрит) більш характерні для жінок. Інфекційні ураження нирок (як і більшість інфекцій сечових шляхів) частіше зустрічаються у жінок, і їх ризик значно зростає під час вагітності. У таких випадках, як і для більшості хвороб нирок, запорукою успіху є своєчасна діагностика та лікування. Крім цього відомо, що як захворювання нирок погіршують перебіг вагітності, так і вагітність погіршує перебіг захворювань нирок. ХХН є фактором ризику несприятливих наслідків вагітності та зниження фертильності. Ризик несприятливих наслідків великий як для матері, яка страждає ХХН, так і для дитини. Вагітність у жінок з пізніми стадіями ХХН супроводжується високим ризиком розвитку гіпертензивних ускладнень і передчасних пологів. У жінок, які отримують гемодіаліз знижена фертильність, але успішна трансплантація нирки допомагає відновити фертильність і підвищує шанси на народження дитини.

 Очевидна необхідність підвищення обізнаності в питаннях ХХН і вагітності, а також своєчасної діагностики ХХН і медичного супроводу в період вагітності і після пологів. Вагітність може слугувати приводом для обстеження та раннього виявлення ХХН, що дозволить планувати терапевтичні втручання. У свою чергу ускладнення, пов'язані з вагітністю, підвищують ризик захворювання нирок.

 Разом з цим слід пам'ятати, що поширеність таких основних поведінкових факторів ризику захворювань нирок, як нераціональне харчування, надмірна маса тіла, ожиріння і низька фізична активність, приблизно однакова серед жінок і чоловіків.

 Хронічна хвороба нирок (ХХН) - наднозологічне поняття, що об'єднує всіх пацієнтів, в яких  протягом 3-х місяців і більше  зберігаються ознаки пошкодження нирок і/або зниження їх функції.

 Медико-соціальна значимість ХХН визначається її високою поширеністю - за різними оцінками захворювання виявляється у 15% населення. Поширеність ХХН в світі досить широко різниться.

 Як правило, хворі звертаються за допомогою до лікаря значно пізніше, коли прогресуюче ураження нирок призводить до появи артеріальної гіпертензії та/або набряків. На жаль, в таких випадках радикально вплинути на перебіг ХХН практично неможливо, і єдиним способом збереження життя пацієнтів стає ниркова замісна терапія (гемодіаліз, перитоніальний діаліз або трансплантація нирки). На момент створення Національного реєстру в Україні (2003 рік) було офіційно зареєстровано всього 24 тис. хворих ХХН. Сьогодні кількість таких пацієнтів досягла майже 500 тис., але навіть цей показник ще дуже далекий від справжнього, оскільки реальна кількість хворих ХХН в нашій країні становить близько 3,5 - 4 млн. Дана ситуація обумовлена перш за все низьким виявленням даною патології, яка, по суті, базується на проведенні не дуже складних діагностичних процедур, доступних сьогодні практично в будь-якому медзакладі: загальний аналіз сечі, ультразвукове дослідження сечової системи, визначення концентрації креатиніну з розрахунком ШКФ.

 До груп ризику входять, насамперед, хворі з цукровим діабетом, підвищеним артеріальним тиском, гострим пошкодженням нирок, гострим пієлонефритом, обтяженою спадковістю, вагітні, які мали прееклампсію, еклампсію або гіпертензію в анамнезі, пацієнти з ревматичними хворобами.

 ФАКТОРИ РИЗИКУ ХХН ВКЛЮЧАЮТЬ:

 • цукровий діабет;
 • артеріальну гіпертонію;
 • інші серцево-судинні захворювання (ІХС, хронічна серцева недостатність, ураження периферійних артерій і судин головного мозку);
 • обструктивні захворювання сечових шляхів (камені, аномалії сечових шляхів, захворювання простати, нейрогенний сечовий міхур);
 • аутоімунні та інфекційні системні захворювання (системний червоний вовчак, васкуліти, ревматоїдний артрит, підгострий інфекційний ендокардит, HBV-, HCV-, ВІЛ-інфекція);
 • хвороби нервової системи і суглобів, що вимагають регулярного прийому анальгетиків і нестероїдних протизапальних препаратів (не менше 1 дози на тиждень або 4 доз на місяць);
 • випадки термінальної ниркової недостатності або спадкові захворювання нирок у сімейному анамнезі.

 Гіперліпідемія, ожиріння, вік старше 50 років, куріння, надмірне споживання алкоголю є визнаними факторами ризику розвитку ХХН. Таким чином, для виявлення ХХН вирішальне значення мають не скарги, які є неспецифічними і можуть повністю бути відсутніми, а дослідження анамнезу життя, сімейного та фармакологічного анамнезу і виявлення факторів ризику розвитку захворювання.

 Для населення, що входить до групи ризику розвитку захворювань нирок, розроблені методи нефропротективное терапії, ранній початок якої є вкрай важливим, а також рекомендуються прості та ефективні заходи, спрямовані на зміну способу життя:

 • Відмова від паління.
 • Обмеження споживання кухонної солі - менш 5 г / добу і білка до 0,6-0,8 г / кг;
 • Суворий контроль артеріального тиску (менше 130/80 мм.рт.ст.).
 • Максимально раннє лікування артеріальної гіпертонії.
 • Корекція анемії.
 • Корекція порушень фосфорно-кальцієвого обміну.

 Захворювання нирок є мовчазними вбивцями, які значною мірою впливають на якість життя людини. Однак існує кілька простих правил, за допомогою яких можна знизити ризик розвитку захворювань нирок.

 1. Зберігати активний та здоровий спосіб життя.
 2. Контролювати рівень цукру в крові.
 3. Контролювати артеріальний тиск.
 4. Раціонально харчуватися та контролювати масу тіла.
 5. Підтримувати здорове споживання рідини. Пити не менше 1,5-2 літра води в день.
 6. Не палити.
 7. Не приймати лікарські препарати без призначення лікаря. Багато з них мають нефротоксичну побічну дію.
 8. Перевіряти функцію ваших нирок, якщо є один або більше факторів "високого ризику", таких як: цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, надмірна вага, ви або хто-небудь з членів вашої родини страждає від захворювання нирок.

 Підступність захворювань нирок полягає в тому, що вони можуть багато років не давати знати про себе, не викликати ніяких скарг, так що виявити їх можна тільки пройшовши медичне обстеження, здавши аналізи сечі і крові. Тому важливо стежити за станом своїх нирок: регулярно проходити медичне обстеження, що оцінює функціональний стан нирок і вести спосіб життя, який зберігає здоров'я нирок.

 Матеріал підготувала: Боднарчук А.О. лікар-уролог Немирівської ЦРЛ