Учні Байраківської школи не лише мають статус школярів, а віднедавна вони стали козаками й козачками та склали присягу на вірність своїй державі. Це урочисте дійство відбувалось 10 червня на території місцевої альма-матер під час козацького фестивалю під назвою «Козацька держава – наша гордість і слава!». І хоч погода зі своїми забаганками намагалась дещо скоригувати плани організаторів свята, але не зіпсувала ні чудового настрою глядачів, ні автентичної атмосфери, яка панувала на території школи.

Тому, і односельчани, і гості населеного пункту із задоволенням спостерігали за усім дійством. Завітали на свято й батьки загиблого героя Майдану Максима Шимка, ім’я котрого з початку цього року носить Байраківська школа.

Як зазначали ведучі, «козацький фестиваль – це свято для всієї сільської родини, яке організоване для того, аби об’єднати усі покоління навколо ідеї відродження національних та козацьких традицій. Наші села  пам’ятають  Богуна та Нечая, полковників Богдана Хмельницького, пам’ятають  загони Залізняка та Гонти, прославлених гайдамацьких отаманів. І нам  потрібно знати про наших всіх славетних та безіменних земляків, що творили історію, та примножувати їх славу». Тому, на святі пригадали,  ким були козаки, які мали звичаї та традиції, що вміли робити і як розважались. Родзинкою цієї події були браві молодці із Гніванської школи козацького гарту імені Данила Нечая, котрі демонстрували присутнім вміле володіння козацькою зброєю, що особливо захопило усіх.  Також, весело та цікаво у дружньому колі перевірили здібності, таланти та вміння підростаючого покоління: діти брали участь у різних випробуваннях, аби довести, що гідні бути козачатами. І у них це вийшло, а завершальним етапом стало проведення, так би мовити, церемонії посвяти та складання урочистої присяги «перед Богом нашим Всевишнім козацькому товариству й матері-Україні», що будуть патріотами та відстоюватимуть споконвічні цінності українського народу.

Зокрема, сюрпризом і приємними моментами для байраківчан були влаштоване вогняне шоу та приготовлений смачний козацький куліш, котрим усі  змогли поласувати просто неба, що надавало ще більшої колоритності цій страві вільних людей. Паралельно проходив майстер-клас плетіння дівочої коси та гостей розважали учасники художньої самодіяльності.

І дійсно, Байраківка на кілька годин поринула в атмосферу гарних українських часів, звичаїв, козацького духу та автентичної самобутності, звідки беруть початок усі наші роди, наші діди і прадіди, звідки маємо й ми брати досвід та сили виховувати у патріотичному руслі й наших нащадків.

Ліна Корнилюк, випускниця Байраківської ЗОШ ім.Максима Шимка