МОЛОДІ ЛЮДИ І ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ'Я У СВІТІ, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

 Всесвітній день психічного здоров'я відзначається у світі з 1992 року. Свято встановлене за ініціативою Всесвітньої федерації психічного здоров'я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я. День психічного здоров'я входить в перелік всесвітніх і міжнародних днів, що відмічаються ООН.

 

Психічне здоров'я - це стан благополуччя, в якому людина реалізує свої здібності, може протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок в своє співтовариство. У цьому позитивному сенсі психічне здоров'я є основою благополуччя людини і ефективного функціонування суспільства. Психічне здоров'я - дозволяє мислити, відчувати, проявляти емоції, спілкуватися, отримувати задоволення від життя.

Психічне здоров'я має найважливіше значення для нашої колективної та індивідуальної здатності як розумних істот мислити, проявляти емоції, спілкуватися один з одним, заробляти собі на прожиття і отримувати задоволення від життя. З огляду на цей факт, зміцнення, захист і відновлення психічного здоров'я можуть сприйматися індивідуумами, спільнотами і співтовариствами в усьому світі як дії, що мають життєво важливе значення.

Цього року тема Всесвітнього дня психічного здоров'я «Молоді люди і психічне здоров’я у світі, що змінюється».

У підлітковому віці і в ранні роки зрілості відбувається багато життєвих змін, таких як зміна шкіл, розлучення з рідною домівкою, вступ до університету і влаштування на нову роботу. Для багатьох це дуже цікавий час. Але це також час стресів і тривог. У деяких випадках такі переживання, які не розпізнані і залишені без уваги, можуть призводити до розвитку психічних захворювань. Незважаючи на чимало очевидних переваг онлайнових технологій, вони можуть створювати додаткове навантаження для психічного здоров'я в зв'язку зі зростаючим використанням віртуальних мереж в будь-який час дня і ночі. До того ж, багато підлітків живуть в умовах гуманітарних надзвичайних ситуацій, таких як конфлікти, стихійні лиха та епідемії. Молоді люди, що живуть в таких умовах, особливо схильні до психічних розладів і захворювань.

Половина всіх психічних захворювань починається у віці до 14 років, але в багатьох випадках захворювання не виявляються і не лікуються. Депресія є третьою за значимістю причиною тягаря хвороб серед підлітків. Самогубство є другою за значимістю причиною смерті серед людей у віці 15-29 років. Шкідливе вживання алкоголю і заборонених наркотичних засобів серед підлітків є великою проблемою в багатьох країнах і може сприяти ризикованим формам поведінки, таким як небезпечний секс або небезпечне керування. Розлади харчової поведінки також викликають стурбованість.

Поширеність депресії в юнацькому віці досягає 40%, серед осіб старше 65 років- 44%. Ще не так давно пік захворюваності депресією доводився на вік 30-40 років, сьогодні захворювання різко помолодшало і змістилося на вік до 25 років.

У доповіді Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) «Здоров'я для підлітків у всьому світі» повідомляється, що основною причиною захворювань та інвалідності серед дітей від 10 до 19 років є депресія. Серед основних причин смерті підлітків в глобальних масштабах самогубство стоїть на третьому місці після дорожньо-транспортних травм і ВІЛ / СНІД.

Приблизно половина всіх проблем з психічним здоров'ям у дорослих мають свій початок у дитинстві або у підлітковому віці. Порушення психічного здоров'я в підлітковому віці напряму пов'язані з безробіттям, злочинністю, курінням, вживанням наркотиків, ожирінням і розвитком психічних розладів в майбутньому. Отже, підвищення стійкості дітей і підлітків до психічних захворювань є досить важливим завданням. Ключове значення для такої стійкості має надання підтримки і своєчасні втручання, спрямовані на захист благополуччя людей.

Поганий настрій в підлітковому віці може приймати різні форми і часто важко піддається виявленню. Він може негативно позначатися на повсякденному житті і асоціюватися з сумом, тривогою, хвилюванням, втомою, низькою самооцінкою, фрустрацією або гнівом. Одна з найпоширеніших причин поганого настрою - це стрес. До інших сприяючих факторів входять відчуття невлаштованості, проблеми у взаєминах, тиск з боку однолітків або в школі, проблеми зі сном, буллінг, втрата близької людини або гормональні зміни.

У тому, що підлітки можуть іноді перебувати у поганому настрої, немає нічого незвичайного. Разом з тим, регулярні і тривалі періоди пригніченості можуть переростати в депресію, а також негативно позначаються на здоров'ї, благополуччі та розвитку в довгостроковій перспективі.

В сучасній соціально-економічній ситуації молодь залишилась без надійних соціальних орієнтирів. Споживчий тип соціального функціонування молоді орієнтується на отримання максимального задоволення від життя і часто неможливістю його досягнення, що призводить до адиктивної поведінки, пов’язаної з бажанням втекти від реальності. Психоактивні речовини - це хімічні і фармакологічні засоби, які впливають на фізичний і психічний стан, викликають хворобливу залежність. До них відносять алкоголь, наркотики, тютюн, транквілізатори та ін.

Неконтрольовані інформаційні потоки, реклама сприяють алкоголізації молоді. Викладки сигарет з привабливою підсвіткою на вітринах магазинів і кіосків залучають все нових курців з числа дітей і підлітків. Діти не усвідомлюють небезпеки стати алкоголіком і курцем на довгі роки, отримати тяжку депресію. Різке зростання вірогідності розвитку психотичних розладів спостерігається при ранньому вживанні каннабіноїдів (коноплі) та інших сумішей для куріння. Слабоалкогольні коктейлі, в яких міститься кофеїн, так званий «алко-поп», популярні у молоді. Поєднання кофеїну з алкоголем в одному енергетичному напої небезпечно для здоров’я, може викликати гострі кардіоміопатії навіть у молодих людей. Етиловий спирт, як сильний токсикант, пригнічує роботу мозку, міокарда, а кофеїн - тонізує і провокує організм до втрати ресурсів і виснаження. В результаті виникає порочне коло, яке збільшує ризик смерті, особливо при неконтрольованому вживанні напоїв. Крім того, кофеїн маскує ефект дії алкоголю, уповільнює процес прийняття рішень і потенційно ставить споживача в ситуацію, загрозливу для життя. Пов’язане з ризиком вживання алкоголю і стан сп’яніння у підлітковому віці часто поєднуються зі способом життя високого ризику і можуть мати негативні соціальні, фізичні, психологічні і неврологічні наслідки у дорослому житті.

Фармакологічна дія пива така, що сприяє відпочинку і заспокоєнню, навіть приголомшеності. Регулярне вживання для розслаблення швидко стає звичкою, дози наростають, виникають алкогольні ексцеси, з’являється похмільний синдром. Перше вживання переноситься на все більш ранній термін і, нарешті, на ранок. Для формування залежності пиво навіть більш небезпечне, ніж міцні алкогольні напої, викликає, завдяки швидкому всмоктуванню, більш виражене сп’яніння. Свою пагубну дію спричиняє спирт, що міститься в пиві, а також важкі метали - кобальт, кадмій, свинець, ртуть, мідь, цинк. Кадмій, як добавка для збереження піни, займає особливе місце завдяки біологічним властивостям і механізму вражаючої дії. Великі його дози при непомірному вживанні пива викликають явища гострого отруєння, а постійне надходження - хронічне отруєння. Солі кадмію вражають нирки і серце, пригнічують передачу нервових імпульсів, сперматогенез, вироблення чоловічих статевих гормонів, інсуліну.

В коло споживачів наркотиків втягується досить значна кількість молоді та підлітків. Саме у підлітковому віці, як правило, вперше вживаються наркотичні речовини, тому батькам та вчителям дуже важливо попередити, помітити та розрізнити ранні ознаки вживання наркотиків, коли проблема ще не набула хронічного характеру і значно легше піддається корекції.

Г арне емоційне і фізичне здоров'я допомагає долати виклики підліткового віку і полегшує процес дорослішання. Психічне благополуччя в дитячому віці сприяє розвитку соціальної компетентності і здатності долати труднощі, що має неабияке значення для благополучного дорослішання. Таким чином, для захисту і зміцнення психічного здоров'я дітей та підлітків важливо допомагати їм долати поганий настрій і розвивати механізми для протидії труднощам.

Дедалі більше визнання важливості формування психічної стійкості

Зараз все ширше визнається необхідність сприяти молодим людям у формуванні психічної стійкості з самого раннього віку, з тим щоб вони вміли долати сучасні життєві труднощі. Зростаюча кількість фактичних даних свідчить про те, що зміцнення та захист здоров'я підлітків створюють умови не лише для здоров'я підлітків як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі, а й для економіки і суспільства, оскільки здорові молоді люди можуть зробити більш цінний внесок у трудові ресурси , свої сім'ї і спільноти і суспільство в цілому.

Профілактика починається з кращого розуміння

Для формування з самого раннього віку психічної стійкості з метою запобігання психічних розладів і захворювань серед підлітків і молодих людей, а також для ведення цих захворювань і відновлення здоров'я можна зробити багато що. Профілактика починається зі знання і розуміння ранніх ознак і симптомів психічних захворювань. Батьки і вчителі можуть сприяти формуванню у дітей та підлітків життєвих навичок, необхідних для подолання повсякденних труднощів дома і в школі. В школах і на інших рівнях громад може бути забезпечена психологічна підтримка. Може бути також організована, покращена або розширена спеціальна підготовка працівників охорони здоров'я в області виявлення і ведення психічних розладів.

 

Немирівська ЦРЛ