Всесвітній тиждень імунізації проводиться за ініціативою Всесвітньої організації охорони (ВООЗ) здоров'я. Спочатку цей захід називався Європейським тижнем імунізації і охоплював, відповідно, тільки країни Старого Світу, проте поступово до нього приєдналися і інші континенти. Метою Всесвітнього тижня імунізації є сприяння використанню вакцин для захисту людей різного віку від хвороб.

  Імунізація рятує мільйони життів і широко визнається в якості одного з найбільш успішних і економічно ефективних заходів втручання в світі.
Другий рік поспіль кампанія проводиться під гаслом "Ліквідувати прогалини в імунізації", у рамках якої досягнуті величезні успіхи в забезпеченні охоплення дітей у всьому світі життєво важливими вакцинами, відмічаючи при цьому проблеми, як продовжують виникати.
  При проведенні кампанії 2016 року особливо підкреслюється необхідність імунізації підлітків і дорослих людей упродовж усього життя. Вона покликана привернути увагу всього світу до життєвої необхідності та важливості забезпечення охоплення найбільш вразливих груп населення, що мешкають в умовах конфліктів або надзвичайних ситуацій.
  ВООЗ закликає уряди і партнерів в області охорони здоров'я приєднатися до кампанії 2016 року і сприяти в підвищенні рівня інформованості про значення імунізації, підвищення попиту з боку населення і поліпшення роботи служб по проведенню вакцинації з тим, щоб переваги імунізації були доступні на справедливій основі для усіх людей.
  Основні факти
- Імунізація дозволяє запобігати стражданням, інвалідності і смерті від хвороб, які можна попередити за допомогою вакцин, включаючи рак шийки матки, дифтерію, гепатит В, кір, коклюш, пневмонію, поліомієліт, ротавірусну діарею, краснуху і правець.
- Глобальний рівень охоплення вакцинацією тримається на стабільному рівні.
- Рівні використання нових і вакцин, що недостатньо широко використовуються зростають.
- Нині імунізація дозволяє запобігати імовірно від 2 до 3 мільйонів випадків смерті в рік.
- Але, за оцінками, 18,7 мільйона немовлят у світі все ще не отримують основних вакцин.
  Імунізація - це процес, завдяки якому людина здобуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, зазвичай, шляхом введення вакцини. Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби.
  Ідеологічна боротьба прибічників і супротивників імунізації триває більше двох століть, практично з тих пір, коли англійський ветеринар Едуард Дженнер відкрив еру вакцинації. Він помітив, що доярки, працюючі з хворими коров'ячою віспою тваринами, не хворіли на звичайну. Тоді і було запропоновано прищеплювати людям коров'ячу віспу. Релігійні діячі того часу заклеймили його як "супротивника волі Божої". Але життя підтвердило і продовжує успішно розвивати ідеї науки, закладеної англійським ветеринаром, втілює їх в практичне життя
  За даними ВООЗ доля вакцинованих людей найбільша в США, Європі і розвинених країнах Азії, менше всього в Африці.
  Противники вакцинації заперечують, навіщо держава в цілому і лікарі нав'язують щеплення?
  Вони називають вакцинокеровані захворювання рідкісними, зниклими, але ці хвороби зараз рідко зустрічаються саме тому, що в розвинених країнах існує практично поголовна імунізація. Для того, щоб існувала інфекційна безпека, треба, щоб імунний прошарок або частина прищепленого населення складала від 85 до 95% для різних інфекцій.
  Наша недавня історія підтвердила цей закон епідеміології на практиці. Згадаємо спалах дифтерії у кінці 80-х років, а сьогоднішня ситуація з поліомієлітом?
  Безумовно, профілактичні щеплення в економічному плані вигідні і для держав, і для небагатих верств населення.
  Адже вакцинація - це абсолютно соціальне явище. Вона, можна сказати, зменшує несправедливість у світі, дозволяючи і багатим, і бідним не захворіти. Тому що для лікування якраз у них можливості різні, а вакцина одна для всіх і вона доступна всім.
  Місцеві реакції і побічні ефекти при щепленні незрівнянно легші, ніж можливі наслідки від інфекцій. Якщо у умовної дитини виникло яке-небудь ускладнення або побічний ефект, то яким важким або навіть трагічним був би перебіг самого захворювання.
  Слід зазначити, що ускладнення від щеплень виникають при порушенні умов зберігання вакцин, неправильному введенні, недотриманні техніки безпеки.
  Перед щепленням треба переконатися, що дитина абсолютно здорова. Якщо є які-небудь сумніви в стані здоров'я, краще перенести термін вакцинації. Перед щепленням (за 3 дні) треба виключити перебування дитини в місцях масового скупчення людей і неодмінно перед щепленням, що проводиться відповідно до індивідуального плану для кожної дитини, він має бути неформально оглянутий лікарем.
  У 2002 році американські вчені опублікували програмне дослідження, що пояснює, чому наш імунітет неможливо перевантажити вакцинацією. Імунна система здорової людини може одноразово сприйняти і відповісти виробленням антитіл на 10000 антигенів. Сучасні технології виробництва вакцин тому спрямовані на створення вакцин від декількох інфекцій в одній дозі. Є також переконливі дані про те, що прищеплені діти легше переносять деякі хвороби, менше хворіють.
  Інфекції, проти яких зараз можна зробити щеплення, забирали або калічили мільйони дитячих життів. Успіхи медицини останнього десятиліття дозволили розробити нове покоління вакцин, які попереджають інфекції, що недавно вважалися некерованими.
  Дуже важливим моментом є інформованість їх свідоме відносно щеплень, їх готовність забезпечити своїй дитині щеплення в призначений строк. Потрібно зрозуміти, що вакцина – це теж ліки, тільки незмірно більше ефективні, ніж інші препарати, тому що вона попереджає виникнення захворювання, причому іноді - дуже важкого.
Консультація сімейного лікаря дозволить батькам отримати правильне уявлення про сучасні вакцинні препарати і про час проведення щеплень дітям.
  Календар профілактичних щеплень в Україні, як і в інших країнах, затверджується на державному рівні.
  Масове та регулярне проведення вакцинації – це ефективний засіб контролю над керованими інфекціями як в національному так і в глобальному масштабах. При цьому виражений епідемічний ефект відзначається лише при охопленні щепленнями не менш ніж 95% населення.
  Календар профілактичних щеплень в Україні затверджений наказом МОЗ України №595 у 2011 році. Згідно наказу, рутинна імунізація населення проводиться проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, краснухи, Hib-інфекції. Абревіатура Hib означає назву збудника Haemophilus influenzae типу b, який викликає у дітей пневмонії, менінгіти, отити. Цей збудник зумовлює в світі 3 млн. важких захворювань, з яких понад 450 тисяч закінчуються летально, а у третини дітей, що перехворіли, виникають паралічі, туговухість та інші ускладнення. На сьогодні вакцина проти Hib-інфекцій включена до Національних календарів щеплень всіх країн ЄС.
  Вік дитини Щеплення проти:
1 день гепатиту В
3-5 днів туберкульозу
1 міс. гепатиту В
2 міс. дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції
4 міс. дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції
6 міс. гепатиту В, дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту
12 міс. гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту
18 міс. дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту
6 років дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту
7 років туберкульозу
14 років поліомієліту
16 років дифтерії, правця
26 років дифтерії, правця (надалі – кожні 10 років)
  З 1 січня 2015 року набрав чинності наказ МОЗ України №551 від 11 серпня 2014 року, який доповнює попередній наказ № 595. Перелік обов’язкових щеплень за віком, згідно наказу №551, залишається незмінним.
  Особливістю змін, які наближають Україну в питаннях вакцинації до країн Європи та світу - це зміщення вакцинації на 2 місяці та зміна інтервалу (до двох місяців) першого щеплення дитини проти дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції та наступних. Це дуже важливо, тому що чим раніше розпочате щеплення, тим швидше буде захищена дитина. Достатній інтервал між щепленнями дає можливість лікарю прослідкувати за станом дитини після імунізації.
  З метою забезпечення здорового старту життя кожної дитини, безпеки життєдіяльності населення, не дивлячись на беззаперечну важливість імунізації, нам все ще належить зробити велику роботу для роз’яснення того, наскільки важливу роль вакцини відіграють в захисті здоров’я дітей.
  Прощаючись з минулим тисячоліттям, Центр контролю і профілактики захворювань США (CDC) в переліку десяти найбільших внесків, зроблених медициною в громадську охорону здоров'я, на перше місце поставив вакцинопрофілактику.
  Важливо повернути довіру до вакцинації. А це можливо при впевненості в якості вакцин, що закуповуються державою, при поліпшенні наших знань з питань вакцинопрофілактики інфекцій, відповідальному підході до проведення щеплень як медиків, так і батьків.

Підготовлено Немирівською ЦРЛ за матеріалами Вінницького обласного центру здоровя


 

"Ліквідувати прогалини в імунізації"

До Всесвітнього тижня імунізації 24-30 квітня 2016р.

ВАКЦИНАЦІЯ ЗАХИСТИТЬ ВАШУ ДИТИНУ

  Імунізація - це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, зазвичай, шляхом ведення вакцини. Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до

захисту людини від відповідної інфекції або хвороби. Календар профілактичних щеплень в країні передбачає захист від 10 інфекційних захворювань, таких як: туберкульоз, гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, кір, краснуха, епідемічний паротит.

  Туберкульоз  - останнім часом набув широкого розповсюдження в Україні. Щорічно приблизно 1 млрд. людей в світі інфікується туберкульозом і до 3 млн. людей вмирає. Найбільш ефективним засобом захисту від туберкульозу є щеплення. Щеплення проти туберкульозу захищає дитину від найбільш тяжких форм захворювання: туберкульозний менінгіт та дисемінований туберкульоз легень.

  Гепатит В – це вірусне інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням печінки. У 30% випадків гостра форма захворювання переходить в хронічну, яка є основною причиною виникнення цирозу печінки та первинного раку печінки. До 95%випадків гепатиту В можна запобігти вакцинацією. Для профілактики небезпечних інфекцій – кашлюку, дифтерії, правця застосовується цільноклітинна кашлюково-дифтерійно-правцева вакцина АКДП або безклітинна кашлюково-дифтерійно-правцева вакцина АаКДП.

   Кашлюк – інфекційне захворювання дихальних шляхів. Захворювання на кашлюк у 25% дітей перших років життя може супроводжуватися зупинкою дихання, запаленням легень; у 3% може виникнути енцефаліт ( запалення головного мозку), судоми. Діти, які перехворіли на кашлюк у ранньому віці в подальшому можуть відставати від своїх однолітків у психічному розвитку. Найбільш ефективним засобом боротьби з кашлюковою інфекцією є рання імунізація дитячого населення. Завдяки вакцинації проти кашлюку в світі запобігається 85,5 млн. випадків захворювання і 760 тис. летальних випадків.

  Дифтерія - відноситься до найбільш тяжких інфекцій. Особливу небезпеку для життя становить токсична форма дифтерії, яка у великому відсотку випадків може закінчитися летально. На тяжкі форми дифтерії хворіють переважно не щеплені діти. У половини людей, що перенесли дифтерію лишаються тяжкі ураження серця. Єдиним діючим профілактичним заходом є вакцинація.

  Правець – гостре інфекційне захворювання з механізмом передачі збудника через ушкоджені шкірні покрови та слизову оболонку. Збудник правця здатен розмножуватися в ґрунті. Правець дуже тяжке захворювання, яке супроводжується судомами і може закінчуватися летально. Тільки своєчасним проведенням специфічної та екстреної вакцинації може попередити захворювання на правець.

  Поліомієліт – гостра вірусна інфекція . У довакцинальний період паралітичний поліомієліт уражав тисячі і десятки тисяч людей, з яких 10% вмирали і 40% ставали інвалідами. В усьому світі загальна кількість дітей і дорослих з паралічами поліомієлітного походження становить 10-20 млн. Надійним захистом від цієї небезпечної інфекції є тільки вакцинація.

  Збудником гемофільної інфекції типу В (ХІБ) є гемофільна паличка, яка найбільш небезпечна для дітей віком до 5років. Значну роль ХІБ – інфекція відіграє в розвитку гнійних менінгітів, пневмоній, сепсису, отитів. Лікування ХІБ- інфекцій ускладнюються стійкістю збудників до багатьох антибактеріальних препаратів. За таких умов пріоритетним заходом боротьби з ХІБ – інфекцією є вакцинопрофілактика.

  Кір – вірусна інфекція дихальних шляхів. За даними ВООЗ на кір щорічно хворіє не менш 40 млн. дітей, внаслідок ускладнень помирає 1 млн. дітей. Єдиним ефективним захистом від корової інфекції є своєчасна вакцинація.

  Епідемічний паротит – широко розповсюджене дитяче захворювання. Хворіють переважно діти у віці від 3 до 15 років. Ця інфекція є однією з найбільш поширених причин ураження чоловічих статевих залоз. У хлопчиків в майбутньому після перенесеного паротитного орхіту(запалення яєчок) можливий розвиток атрофії яєчок, пухлин, імпотенції, порушення сперматогенезу, безпліддя.

  Краснуха – вірусна інфекція . Розрізняють дві форми хвороби – вроджену і набуту. Вроджена форма хвороби виникає у новонароджених, якщо жінка під час вагітності хворіла на краснуху. Усі клінічні прояви вродженої краснухи об’єднують у поняття: синдром вродженої краснухи. Він характеризується розвитком у новонароджених вад серця, глухотою, катарактою, запаленням легень тощо. Єдиним засобом, спрямованим  на зниження захворюваності є вакцинопрофілактика. Набута краснуха може ускладнитися енцефалітом, артритом, тромбоцитопенією.

Шановні батьки!

Вакцинація – важливий етап у житті вашої дитини, завдяки якому вона буде захищена від інфекційних захворювань і збереже здоров’я. У 21 столітті діти не повинні помирати від хвороб, яким можна запобігти за допомогою вакцинації.

За матеріалами ОЦЗ підготувала лікар Немирівської ЛА ЗПСМ М. Корнелюк