1.Негайно зупиніть контакт з джерелом опіку.

2.Обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури.

3.Не прикладайте до рани лід - це категорично заборонено. Не обробляйте уражену поверхню шкіри жодними кремами чи жирними речовинами. Є помилкова думка, що опік слід одразу обробити дексапантенолом, проте в міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опіку його немає. Якщо він і може допомогти, то радше під час загоєння ран.

4.Зніміть будь-який одяг або прикраси, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Але не чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри.

5.Прикрийте рану стерильною пов’язкою.

6.Дайте потерпілому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.

7.Можна також дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад парацетомол чи ібупрофен, які використовують для полегшення болю будь-якого типу та інтенсивності.

8.Отпимальна поза для людини з опіком обличчя або очей, - сидяча. Це допоможе зменшити набряк.

 КОЛИ ПОТРІБНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ

Все залежить від типу та ступеня опіку. Незначні опіки можна лікувати самостійно в домашніх умовах, головне - запобігати потраплянню бруду на уражену ділянку шкіри та не розривати пухирів, які можуть утворитися в цьому місці. У разі сильного опіку необхідно звернутися за професійною медичною допомогою. Наприклад, в разі ураження великої ділянки шкіри (якщо місце ураження більше ніж ваша долоня) або виникнення глибокої рани, у разі опіку, що викликає блідість або обвуглення шкіри та якщо уражена ділянка на обличчі, руках, ногах або статевих органах, внаслідок яких виникли пухирі. При будь-яких проявах інфікування, виникнення неприємного запаху з рани, гною чи посилення больового синдрому, негайно звертайтесь до лікаря.

 

Лікар ортопед-травматолг Немирівської ЦРЛ                            Олександр Григорович Хоменко