30 січня, за участю начальника управління національностей та релігій ОДА Ігоря Салецького відбулась прес-конференція щодо механізмів реалізації положень Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Як зазначив посадовець, 26 грудня 2018 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 12 Закону України

«Про свободу совісті та релігійні організації» щодо назви релігійних організацій (об'єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України», яким зобов’язано релігійні організації, які безпосередньо або як складові частини іншої релігійної організації входять до структури релігійної організації, керівний центр якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала частину території України, відображати свою належність до релігійної організації за межами України, до якої вона входить (частиною якої вона є), шляхом обов’язкового відтворення у своїй назві повної статутної назви такої релігійної організації з можливим додаванням слів "в Україні".

Ігор Салецький зазначив: «На виконання Розділу ІІ «Перехідні та прикінцеві положення» Закону Міністерством культури України, проведено релігієзнавчу експертизу щодо виявлення релігійних організацій, які підпадають під дію норм частин сьомої та восьмої статті 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

До складу таких релігійних об’єднань входить: 

 1. Руська (Російська) Істинно-Православна Церква (РІПЦ). В Україні діє три єпархії цього релігійного об’єднання, зокрема:

Вінницько-Хмельницька єпархія з центром у місті Вінниці та одна релігійна громада у м.Вінниці.

 1. Руська (Російська) Старообрядницька Церква (Безпопівська згода) інша назва – Древлеправославна Поморська Церква. В області діє одна релігійна громада у м.Літин.
 2. Руська (Російська) Древлеправославна Церква (Новозибківська згода) – в області відсутні релігійні організації цієї конфесії.
 3. Руська (Російська) Православна Старообрядницька Церква (Білокриничної згоди). Релігійні організації, які діють в Україні, входять до складу релігійного об’єднання Київської та всієї України архієпископія, яка територіально знаходиться у м.Вінниці і підпорядковуються Московській митрополії. Крім того, в області діє дев»ять релігійних громад по одній у м.Вінниця, Барському, Бершадському, Тиврівському і Чечельницькому районах та 4 громади у Жмеринському районі.
 4. Українська Православна Церква (в єдності з Російською Православною Церквою. Релігійне об’єднання УПЦ входить до складу Російської Православної Церкви. В Україні діють 53 її єпархії, зокрема три у Вінницькій області: Вінницько-Барська, Могилів-Подільська-Шаргородська та Тульчинсько-Брацлавська».

За словами посадовця, в області діє 1044 релігійниї громади у всіх районах області, 8 монастирів та 2 братства. 

Ігор Салецький акцентував увагу на тому, що  враховуючи вищезазначене та на виконання пункту 4 Розділу ІІ "Перехідні та прикінцеві положення" Закону у разі, якщо протягом чотирьох місяців (для релігійних громад - дев’яти місяців) з дня набрання чинності Закону України релігійна організація не внесла передбачених законом змін до своєї офіційної назви та не подала відповідні зміни до свого статуту на реєстрацію, її статут втрачає чинність у частині, якою визначається повна офіційна назва релігійної організації.

30 січня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо підлеглості релігійних оргазацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи», яким визначено механізм зміни підлеглості релігійної громади у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам та вільну зміну цієї підлеглостя, зокрема:

 1. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін до статуту релігійної громади ухвалюється загальними зборами релігійної громади, які можуть скликатися її членами.
 2. Членство у релігійній громаді грунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту релігійної громади.
 3. Рішення про зміну підлеглості ухвалюється не менше двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади.
 4. Зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інші речові права релігійних громад.
 5. Забороняється вчиняти будь-які дії, наслідком яких може стати відчуження майна релігійної організації до завершення процедури зміни підлеглості релігійної організації.
 6. Частина громади, незгідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворти нову громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (або користувачем). 

 Крім того, цим Законом внесено зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» в частині передачі функцій державної реєстрації включення відомостей про юридичну особу – релігійну організацію, статут якої зареєстровано у встановленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігій, Ради міністрів АРК, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

У разі прийняття рішення щодо зміни своєї підлеглості, релігійна організація повідомляє про таке рішення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, або обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, а в Автономній Республіці Крим – Раду Міністрів Автономної республіки Крим, які забезпечують оприлюднення цього рішення на своєму офіційному веб-сайті.

«На сайті обласної державної адміністрації вже функціонує - банер в який внесено релігійні організації області, які провели загальні збори релігійної громади, прийняли рішення щодо зміни своєї підлеглості та повідомили обласну державну адміністрацію. Даний банер є попередженням для всіх державних реєстраторів та нотаріальних установ щодо заборони вчиняти будь-які дії, наслідком яких може стати відчуження майна релігійної організації до завершення процедури зміни підлеглості релігійної організації», - підсумував Ігор Салецький. 

Джерело: офіційний сайт Вінницької облдержадміністрації