Питання розвитку бджільництва в Україні, а отже  -  в районі є надзвичайно актуальним, адже кількість нових ринків збуту продуктів бджільництва впродовж останніх років зростає.  Україна входить в п’ятірку експортерів меду в світі.

 Систематично до України і області приїздить комісія з країн - імпортерів з метою оцінки ведення бджільництва та пересвідчитись у достовірності якості меду, що експортується до них.

Якщо кожен пасічник у своїй діяльності буде дотримуватись ветеринарно-санітарного законодавства, а це :  і умови утримання пасіки, і епізоотичне благополуччя бджолосімей, своєчасне та ефективне проведення лікувально-профілактичних заходів - то зможе отримати прибуток від ведення бджільництва, при умові експертного висновку лабораторії про якість меду та відсутність хвороб бджіл.

 Для забезпечення якісної роботи пасічників повинна бути налагоджена  міцна співпраця  з сільськими головами та головами ОТГ і з власниками та керівниками фермерських господарств. Кожен сільський голова  і голова ОТГ має володіти інформацією про кількість пасік в селі та мати інтерактивну мапу  посівів сільськогосподарських культур, зокрема, медоносів: соняшник, гречка, ріпак. А той, хто займається бджільництвом, зможе безперешкодно отримати інформацію і в подальшому контактувати з власниками та керівниками  фермерських господарств, які здійснюють посіви.

 Власники та керівники  фермерських господарств, в свою чергу, повинні мати затверджений перелік пестицидів та використовувати у своїй діяльності виключно їх.

 Безвідповідальне використання пестицидів  сільгоспвиробниками може   призвести як до забруднення навколишнього середовища, так і до  отруєння людей, тварин, бджіл, знищення посівів.  Перед тим, як застосовувати пестициди, захищаючи сільськогосподарські культури від шкідників чи хвороб, необхідно зважити всі «за» і «проти», щоб не  нашкодити   тим, хто знаходиться поруч: приватні домоволодіння, присадибні ділянки, пасіки, джерела водопостачання! Тож потрібно з великою відповідальністю відноситись до використання пестицидів!

До небезпечних речовин антропогенного походження, що надходять у навколишнє середовище,  відносяться  хімічні засоби боротьби з шкідливими організмами – пестициди. Пестициди застосовують головним чином на сільськогосподарських угіддях.

Будучи могутнім засобом проти шкідників, хвороб і бур'янів, пестициди є одним із найнебезпечніших факторів забруднення навколишнього середовища. Вони шкідливі для всіх живих організмів, включаючи корисних комах, бджіл, тварин і людей.

Надходження пестицидів у сільськогосподарський ландшафт відбувається головним чином при проведенні хімічних засобів боротьби із шкідливими організмами наземними засобами чи авіацією.

Забороняється  проведення обробіток пестицидами  всіх груп токсичності  з метою боротьби з шкідниками та хворобами  сільськогосподарських культур, лісових угідь, які розташовані ближче:  5км від місця постійного перебування медоносних пасік;    2 км від  рибогосподарських  водойм,  відкритих джерел водопостачання, місць випасу  домашніх тварин; 1км від населених пунктів, ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються  в їжу без термічної обробки, садів, виноградників тощо.

З метою недопущення порушень законодавства в галузі бджільництва 28 лютого 2019 року за участю пасічників, сільських голів, голів ОТГ, власників(орендарів) сільськогосподарських угідь, інших зацікавлених осіб на базі  Немирівської районної державної адміністрації проведена нарада з актуальних питань попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл. Проводив нараду Голова Немирівської районної державної адміністрації Погорелюк Ю.М., інформували: керівник та спеціалісти Немирівського районного управління Держпродспоживслужби,  за підсумками якої зазначено необхідність в координації дій між державними органами, а також підприємствами, установами, організаціями незалежно від відомчої підпорядкованості і форми власності, посадовими особами та громадянами в питаннях дотримання діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь.

Зараз бджільництво, як галузь сільського  господарства, динамічно розвивається та потребує спільних зусиль щодо вирішення наявних проблем як з боку пасічників так і з боку аграріїв, зокрема, під час використання пестицидів та агрохімікатів.

Одним із взаємовигідних підходів кооперації пасічника та аграрія є налагоджена робота  запилення культур медоносними бджолами і відповідно -  збільшення виробленої продукції.

Для забезпечення гарантій дотримання прав та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом, та підвищення ефективності ведення сільського господарства, шляхом залучення їх до запилення рослин сільськогосподарського призначення, на сьогодні є актуальним питання налагодження дієвого діалогу між пасічниками, агровиробниками, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Зокрема, відносинами щодо розведення, використання та охорони бджіл, виробництва, заготівлі та переробки продуктів бджільництва, ефективного використання бджіл для запилення ентомофільних рослин сільськогосподарського призначення інших видів запилювальної флори, створення умов для підвищення продуктивності бджіл і сільськогосподарських культур, забезпечення гарантій дотримання прав та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом, регулюються та визначаються нормативно - правовими актами в галузі бджільництва і законами України: «Про бджільництво», «Про захист рослин», «Про ветеринарну медицину», «Про племінну справу у тваринництві», «Про тваринний світ», «Про рослинний світ», «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

 Пасіки розміщують у благополучній щодо заразних хвороб бджіл місцевості, у сухих, освітлених сонцем, захищених від вітрів місцях, на відстані не ближче 500 м від шосейних доріг і залізниць, пилорам, високовольтних ліній електропередач, не менше 1 км від тваринницьких і птахівничих будівель. Відведення земельних ділянок для розміщення такої пасіки необхідно погоджувати з місцевими органами влади. 

Закупівля, продаж та кочівля бджіл здійснюється на підставі ветеринарної довідки або ветеринарного свідоцтва на перевезення бджолосімей. При розміщенні пасіки на присадибній ділянці (подвір’ї) огорожа повинна бути заввишки не менше  2,5 м для підвищення рівня льоту бджіл. Пасіка підлягає  реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом, у сільських  радах  та ОТГ один раз, в рік заснування пасіки, а у випадку кочівлі слід інформувати про це Немирівське районне управління Держпродспоживслужби, голови  сільських рад, ОТГ, на території яких буде проводитись  кочівля. 

  Під час реєстрації пасік проводиться їх обстеження спеціалістами районної державної лікарні ветеринарної  медицини. Дані обстежень заносяться у журнал обліку пасік, проводиться відбір та дослідження підмору бджіл з послідуючим занесенням результату у ветеринарно – санітарний паспорт пасіки. Дослідження підмору бджіл проводиться щорічно в березні-квітні. Одна проба підмору бджіл становить 50 штук і дослідження коштує 15 грн. 33 коп. Проба підмору бджіл відбирається від 10 бджолосімей.

Що повинен знати фермер, застосовуючи засоби захисту рослин?

- за три доби до початку обробки через засоби масової інформації (радіо, преса, телебачення, подвірні обходи, сільські ради, ОТГ та інші засоби інформації) попередити про це власників пасіки, яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблювальних площ;

- повідомляти  дату обробки, територію і культури, що будуть оброблятися, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату, і вказівку щодо часу ізоляції бджіл;

-  всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних повітряних потоках;

- у період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

З метою впорядкування та узгодження дій при підозрі отруєння бджіл, під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами, необхідно проводити заходи згідно нормативної документації.

   З метою запобігання випадків отруєння бджіл, що мали місце попередніми роками, власникам і керівникам  фермерських господарств, сільським головам та головам ОТГ, власникам пасік слід діяти згідно чинного законодавства. Отже, між власниками пасік та фермерами має існувати тісна співпраця, а сільські голови та голови ОТГ повинні спрямовувати їхню діяльність в правове русло.

Немирівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області