Започаткована Президентом України  Петром Порошенко та Кабінетом Міністрів України реформа системи охорони здоров’я змінює не тільки принципи фінансування галузі, а й якість надання послуг.

Перший етап реформ пройшов у закладах первинної медичної допомоги і на сьогодні є вже певні позитивні результати запроваджених реформ.

Медичні заклади первинної допомоги, які підписали договір із НСЗУ, перейшли на нову систему фінансування: держава не утримує заклад, а оплачує медичні послуги, надані цим закладом конкретному пацієнту. Лікарі медичного закладу первинної допомоги укладають декларації з пацієнтами, а НСЗУ оплачує послуги згідно з капітаційним тарифом. Кошти перераховуються безпосередньо на рахунок медичного закладу, відкритий у будь-якому банку країни. Так реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Пацієнт отримує гарантований та оплачуваний державою пакет медичних послуг та лікарських засобів, визначений наказом МОЗ від 19.03.18 р. № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги».

В результаті проведеної реформи та за новою системою фінансування переважна більшість закладів первинної ланки медицини  вже отримують більше коштів, ніж за субвенцією. Завдяки збільшеному фінансуванню заклад може гарантувати гідну оплату праці медперсоналу, повне устаткування кожної лікарської практики за табелем оснащення, має змогу, приймаючи рішення самостійно, зробити ремонт приміщень, оновити матеріально-технічну базу, тобто зробити все, що потрібно для надання якісних медичних послуг, щоб і надалі отримувати гідне фінансуванні від партнерства з НСЗУ.

Наступним етапом є повномасштабна реформа вторинної ланки надання медичної допомоги, яка розпочнеться в 2020-му році, але підготовка до неї уже стартувала в цьому році.

Щоб підписати договір з НСЗУ та приєднатись до реформи, медичні заклади повинні виконати одну вимогу — змінити свій юридичний статус і перетворитись з комунального закладу на комунальне некомерційне підприємство. А щоб укласти договір з Національною службою здоров'я, потрібно ще запровадити систему «Електронна охорона здоров'я».

У Немирівському районі  за рішенням Немирівської районної ради, Немирівська ЦРЛ перереєстрована на Комунальне некомерційне підприємство «Немирівська центральна районна лікарня Немирівської районної ради», тож головна відмінність між комунальним закладом і комунальним некомерційним підприємством полягає саме у фінансуванні.

Минулого року було реорганізовано первинну ланку медицини у комунальне некомерційне підприємство «Немирівський РЦПМСД».

Лікарня після перетворення матиме більше  прав і користуватиметься законом про здійснення підприємницької діяльності. Втім слід зазначити, що вся медична допомога, гарантована державою в межах фінансування, залишається безкоштовною, але лікарня матиме право заробляти гроші, укладаючи угоди про надання медичних послуг з органами місцевого  самоврядуванням та громадами.

Саме з цього питання та виходячи з реалій сьогодення в  актовій залі районної державної адміністрації та районної ради під головуванням голови райдержадміністрації Юрія Погорелюка відбулась робоча нарада на якій розглядалось  питання виділення коштів для належного комп’ютерного оснащення Немирівської центральної лікарні та її подальшого функціонування.

З інформацією з даного питання виступив заступник голови райдержадміністрації Петро  Бугаков, який зазначив: що з 1 січня  2019 року, на період реорганізації, КНП «Немирівська центральна районна лікарня Немирівської районної ради» фінансується за рахунок медичної субвенції з державного бюджету, надалі  з 1 липня 2019 року передбачається підписання договору з НСЗУ . Для виконання умов переходу закладу в комунальне некомерційне підприємство та підписання договору з НСЗУ необхідно комп’ютеризувати робочі місця лікарів ЦРЛ для роботи в єдиній електронній системі охорони здоров’я (eHealth), що є безумовною вимогою Постанови КМУ № 391 від 28.03.2018 р. Загальна потреба в коштах для закупівлі техніки та програмного забезпечення становить 2 млн. 579 тис. грн., а саме для: (придбання комп’ютерів, принтерів, модемів – 1.5 млн. грн., для забезпечення організації за підключення медичного закладу до мережі Інтернет потрібно коштів в сумі 8 931 грн. в 1 місяць, 107172 грн тільки на 1 рік, придбання програмного забезпечення для роботи системи – 972 тис, грн.). Незабезпечення районного бюджету коштами  на зазначені цілі не дасть можливості підписати договір з НСЗУ,  в результаті чого заклад може не отримувати фінансування з державного бюджету, що може призвести і до закриття лікарні. Для не допущення виникнення такої ситуації  адміністрація КНП Немирівська ЦРЛ звертається  з проханням до сільських голів та голів ОТГ  віднестись до цього питання з розумінням, знайти можливість та виділити додаткові кошти для комп’ютеризації робочих місць лікарів для роботи в єдиній електронній системі охорони здоров’я.

Присутні взяли активну участь у обговоренні проблеми зокрема головний лікар Немирівської ЦРЛ Павло Ткачук, заступник голови районної ради Аркадій Собченко, начальник фінансового управління райдержадміністрації Володимир Яремко, голови ОТГ та сільські голови.

Підводячи підсумки наради голова райдержадміністрації Юрій Погорелюк зазначив: «Немирівський район доволі не простий так, як у ньому утворилось шість об’єднаних територіальних громад і сьогодні ми маємо крім районного бюджету ще шість бюджетів ОТГ, тому  і фінансування цих заходів має лягти рівномірно на усі сім бюджетів Немирівського району, тому райдержадміністрація провела розподіл коштів необхідних для функціонування лікарні по усіх ОТГ та сільських радах відповідно до кількості проживаючого населення. Питання фінансування даного закладу нам потрібно вирішувати спільно, прошу всіх голів ОТГ  та сільських голів підійти з розумінням до вирішення цього питання.»

Завершуючи нараду Юрій Погорелюк подякував усім присутнім за розуміння та підтримку.

Відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю