Зранку  17 квітня 2019 року в селі Стрільчинці вирували пристрасті стосовно права власності громади громади на приміщення  місцевого Храму пророка Божого Іллі між представниками місцевих релігійних громад Православної  церкви України та Української православної церкви. На зустріч з людьми прибули голова районної державної адміністрації Юрій Погорелюк та заступник голови райдержадміністрації Петро Бугаков.

 Юрій Погорелюк  зустрівся  з людьми, попросив  їх зберігати спокій, не накаляти ситуацію та запропонував представникам релігійних громад провести переговори  в кабінеті голови райдержадміністрації, що дозволить мирно без конфлікту знайти вихід із ситуації.

 Далі зустріч продовжилась в  кабінеті голови районної державної адміністрації, де були присутні представники релігійних громад ПЦУ та УПЦ Храму пророка Божого Іллі с. Стрільчинці.

 Участь  в зустрічі взяли  голова Немирівської районної державної адміністрації Погорелюк Ю.М., перший заступник голови Немирівської районної державної адміністрації Урбанський Б.П., заступник голови Немирівської районної державної адміністрації Бугаков П.В., помічник народного депутата України Р.Є. Демчака у Немирівському районі Марухно В.П., начальник Немирівського ВП ГУНП України у Вінницькій області Король О.В., старший оперуповноважений міжрайонного відділу СБУ Пясецький В.А.  в.о. старости с. Стрільчинці Шлапак П.С., Благочинний Немирівського округу Тульчинсько-Брацлавської єпархії УПЦ  протоієрей Василь Гончарук, настоятель Храму пророка Божого Іллі с. Стрільчинці протоієрей Павло Петльований, Благочинний Немирівського округу ПЦУ протоієрей Георгій Грига, настоятель храму УПЦ с.Никифорівці ієрей Олександр Розенко, голови релігійних громад та прихожани церкви с. Стрільчинці, с.Вовчок, с. Олексіївка: Кобиняк В.П., Клименко В., Білоус В.В. – секретар релігійної громади с.Стрільчинці, Осадчук Л.О., Петльований Ю.В., адвокат релігійної громади ПЦУ с. Стрільчинці, Чубенко С.В., учасник АТО, голова релігійної громади парафії Успіння Пресвятої Богородиці с.Вовчок Анатолій Притуляк.

Відкрив та провів зустріч голова районної державної адміністрації Погорелюк Ю.М., який у вступному слові закликав учасників наради до конструктивної співпраці та досягнення консенсусу: «без емоцій, без упередження, без переслідування якихось корисливих мотивів, забувши старі образи, прийняти виважені рішення, щоб всі, хто хоче ходити в храм, були задоволені».

Зазначив, що не має права займати чиюсь позицію: усіх присутніх знає особисто, поважає: «всі ми – українці, маємо українські паспорти, розмовляємо українською мовою,живемо в одній країні , ми – родичі, сусіди, односельчани. Всі маємо рівні права. Все в наших руках: своїми діями ми можемо як загострити ситуацію, так і вирівняти її, -  зробити правильно. Тому повинні працювати на громаду, не на себе особисто». Наголосив, що у своїх діях і рішеннях повинні керуватися саме цими принципами. Всі присутні матимуть можливість висловити свою думку з метою прийняття правильних,  виважених та неупереджених рішень, щоб не розчаровувати людей недолугістю  чи некомпетентністю.

 В обговоренні даного питання взяли участь усі присутні та висловили свою думку з вирішення даного питання:

Сніжана Чубенко  – адвокат релігійної громади Храму пророка Божого Іллі ПЦУ с. Стрільчинці, яка повідомила, що 3 березня 2019 року відбулися збори релігійної громади с. Стрільчинці, де було прийнято рішення про перехід у підлеглість Православної Церкви України. Адвокат зачитала ст.8 ЗУ «Про свободу совісті та релігійні організації», згідно з якою громада має право скликати загальні збори релігійної громади, змінювати конфесію. 2/3 членів громади проголосували за перехід. Були підготовлені документи відповідно до вимог законодавства та передані в управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації.

Частина громади не згодна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду. Однак інша сторона відмовилась передати ключі від культової споруди, запропонували проводити богослужіння в «якійсь кімнаті», що має виділити сільська рада. Адвокат зазначила, що релігійна громада Храму пророка Божого Іллі ПЦУ с. Стрільчинці є правонаступником  громади УПЦ і має право користуватися приміщенням церкви, порозуміння між сторонами не було досягнуто, тому щоб не провокувати поглиблення конфлікту, не зіштовхувати односельчан, сусідів, родичів, необхідно перенести вирішення цього питання в юридичну площину.

 А до вирішення питання в судовому порядку сторонам потрібно домовитися.

 Протоієрей Василь Гончарук - Благочинний Немирівського округу Тульчинсько-Брацлавської єпархії УПЦ - зазначив, що він не проти існування  релігійної громади ПЦУ в с. Стрільчинці та звернувся до в.о. старости с. Стрільчинці з пропозицією виділити «кімнату» для богослужінь релігійній громаді ПЦУ.

 Сніжана Чубенко  – адвокат релігійної громади ПЦУ с. Стрільчинці зауважила, що така позиція Благочинного ще більше поглибить конфлікт між прихожанами.

Релігійна громада Храму пророка Божого Іллі ПЦУ с. Стрільчинці є правонаступником  громади УПЦ, тому залишиться в храмі, а Протоієрей Василь Гончарук нехай проводить богослужіння у запропонованій ним «кімнаті».

Повідомила, що схожа ситуація виникла в с. Росоша Могилів-Подільського району і до вирішення конфлікту приміщення храму було опечатано поліцією.

 Олександр Король  -  начальник Немирівського ВП ГУНП України у Вінницькій області наголосив, що позиція поліції є абсолютно нейтральною. Завдання – не допустити сутички представників двох конфесій. Закликав обидві сторони до примирення і взаєморозуміння. Обидві громади мають рівні права. Опечатати храм – незаконно, тому порадив вирішувати суперечку в судовому порядку і не перекладати на поліцію незаконні вимоги.

 Сніжана Чубенкоадвокат релігійної громади ПЦУ с.Стрільчинці запропонувала опечатати храм і здійснювати богослужіння обома громадами в різний час і поза межами церкви до вирішення справи в суді.

 Богдан Урбанський - перший заступник голови Немирівської районної державної адміністрації порекомендував священнослужителям обох конфесій домовитися між собою про черговість проведення богослужінь в будівлі храму, оскільки майно не належить жодній громаді.

 протоієрей Павло Петльований -  настоятель Храму пророка Божого Іллі с. Стрільчинці повідомив, що не визнає рішення загальних зборів релігійної громади ПЦУ від 3 березня 2019 року, на яких не був присутній, і вважає, що управлінням у справах національностей та релігій облдержадміністрації достатньо не вивчено і не досліджено надані релігійною громадою документи.

Також повідомив, що у зв’язку із цим ним підготовлено і подано позов до Окружного суду м. Вінниці.

 Петро Шлапак– в.о. старости с.Стрільчинці повідомив, що релігійна громада Храму пророка Божого Іллі ПЦУ с. Стрільчинці з самого початку пропонувала протоієрею Павлу Петльованому проводити богослужіння почергово. Він не погодився і заявив про переосвячення храму після кожного богослужіння.

На думку Шлапака П.С., ініціатором непорозумінь і неспокою в релігійній громаді села є саме настоятель Храму пророка Божого Іллі  УПЦ с. Стрільчинці священик Павло Петльований.

 Протоієрей Георгій Грига -  Благочинний Немирівського округу ПЦУ закликав усіх до примирення і взаєморозуміння. Запевнив, що виконає рішення суду, на чию б користь воно не було. А до того часу пропонує протоієрею Павлу Петльованому  здійснювати богослужіння почергово, щоб уникнути подальшого ускладнення ситуації.

 Протоієрей Василь Гончарук - Благочинний Немирівського округу Тульчинсько-Брацлавської єпархії УПЦ - Повідомив, що проведе консультації з адвокатом і остаточне рішення оголосить на повторній зустрічі сторін 19 квітня 2019 року. Та також наголосив, що залишить приміщення храму, якщо рішення суду буде не на їхню користь.

 Петро Бугаков - заступник голови Немирівської районної державної адміністрації

Закликав священиків обох конфесій домовитися про почергове проведення богослужінь мирно, без поліції і Нацгвардії. Прикро, що в маленькій громаді, в якій всього 340 жителів, розгорівся такий великий конфлікт.

 Віктор Марухно - помічник народного депутата України Р.Є. Демчака у Немирівському районі.

Зазначив, що потрібно зробити все для того, щоб не допустити зіткнень в селі. Порадив священнослужителям  проводити службу по черзі, а наступну зустріч провести без адвокатів 19 квітня 2019 року та досягти згоди і взаєморозуміння.

 Анатолій Притуляк - голова релігійної громади парафії Успіння Пресвятої Богородиці с.Вовчок, учасник АТО - Звернувся до представників обох конфесій не конфліктувати, бути єдиними. Порадив підписати угоду про почергове  здійснення богослужінь, а майнові питання вирішувати цивілізовано у суді.

 Підсумки зустрічі підвів голова районної державної адміністрації Погорелюк Ю.М., та зокрема відмітив : Наближається найбільше християнське свято Воскресіння Христового – світла Пасха (Великдень). Закликав священнослужителів забути старі образи, залишити в минулому всі непорозуміння, навчитися домовлятися і разом співіснувати в одній громаді. Порадив зробити все необхідне для того, щоб віряни всіх конфесій змогли  взяти участь у святкових богослужіннях в храмі, а не споглядали замкнені та опечатані двері церкви.

Зазначив, що неприпустимо позбавляти людей права здійснювати свої духовні потреби. Священнослужителі повинні об’єднувати, згуртовувати громаду, щоб панував мир і спокій в душах людей.

Юрій Погорелюк сказав, що, як голова районної державної адміністрації прагне, щоб у районі де проживають громадяни різних віросповідань, панували мир та взаєморозуміння. Тому сподівається, що представники громад обох конфесій почують один одного, дослухаються до порад учасників наради і досягнуть взаємної згоди і порозуміння, тому що навіть після судових рішень жити і працювати їм доведеться в одній громаді. Та в черговий раз наголосив на необхідності досягнення порозуміння та дотриманні законності священнослужителями і вірянами релігійних громад обох конфесій,  не допускаючи при цьому фізичних зіткнень.

 На завершення  учасники зустрічі прийняли спільне рішення,  в якому зазначили:

 Рекомендувати  священнослужителям обох конфесій обговорити питання  та можливо домовитися про почергове проведення богослужінь у Храмі пророка Божого Іллі с. Стрільчинці до рішень судів.

 Не допускати випадків незаконних дій з боку обох сторін та не провокувати ускладнень конфлікту.

 За пропозицією протоієрея Василя Гончарука - Благочинного Немирівського округу Тульчинсько-Брацлавської єпархії УПЦ прийняти остаточне рішення з даного питання 19 квітня 2019 року після повторної зустрічі і  консультацій з адвокатами.