11 червня відповідно до «Програми розвитку туризму у Вінницькій області на 2017-2020 роки» та «Плану заходів на 2019 рік», працівниками Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку облдержадміністрації було організовано та проведено виїзне обстеження об’єктів туристичної інфраструктури Вінницького, Немирівського та Тульчинського районів. У заході також взяли участь представники туристичного оператора «Академія активного відпочинку».

Під час виїзного обстеження було відвідано наступні туристичні об’єкти:

  1. Архітектурно-парковий комплекс «Маєток Грохольських-Можайських», музей історії авіації та космонавтики України (смт Вороновиця, Вінницький район);
  2. Кінно-спортивний клуб «Максікон» (с. Степанівка, Вінницький район);
  3. Млинарський комплекс на р. Південний Буг 1894-1898 р. (с. Сокілець, Немирівський район);
  4. Парк та усипальня Потоцьких (с. Печера, Тульчинський район);
  5. Дерев’яна церква Різдва Богородиці 1762 р. (с. Печера, Тульчинський район);
  6. Бази відпочинку «Печера», «Печерський водограй», гостьовий дім «Печера» (с. Печера, Тульчинський район);
  7. Музей О.В. Суворова, музей села (с. Тиманівка, Тульчинський район );
  8. Палац Бахметьєвих ХІХ ст. (с. Тиманівка, Тульчинський район).

Палац Грохольських-Можайських  — визначна історична і архітектурна пам'ятка садибної архітектури на теренах України доби класицизму. Палац з легко вигнутими боковими крилами, прийоми будівництва якого запозичено з італійської архітектурної епохи Палладіо, побудовано в стилі раннього класицизму в 1770-1777 роках. 

У середині будівлі функціонує Музей історії авіації та космонавтики. В камерних залах палацу відбувалися прийоми почесних гостей. Наразі в даних кімнатах представлено моделі літаків та космічних апаратів: від найперших до сучасних, а також опудала птахів. Особливістю внутрішнього інтер’єру є те, що декоративні колони виготовлені з використанням очерету. Загалом в експозиції музею понад 2000 експонатів, які розповідають про історію авіації й космонавтики. Зацікавлення туристів викликає й оригінальне ліплення на стелі, що не знало реставрації та майже повністю у доброму стані.

Одну з кімнат у палаці присвячено кобзареві Володимирові Перепелюку. Він був провідним бандуристом у знаменитому хорі Верьовки, складав думи і пісні. Писав кобзар твори для дітей, а в літньому віці зібрав колекцію, яку назвав «Геніальна художниця природа». Свої рукописи, музичні інструменти, книжки й колекцію кобзар заповів рідному селищу.

У кінноспортивному клубі «Максікон» в селі Степаніка Вінницького району туристам запропонують екскурсії по території конюшні, ознайомлять з різновидами порід, основними принципами догляду за кіньми, годуванням, поведінкою коней і її трактуванням, а головне — це катання на конях (з інструктором).

Приваблює увагу туристів на Вінниччині – залишки унікального млинарського комплексу в селі Сокілець Немирівського району. Комплекс об’єднує споруди вальцьового млина, крупорушки, складу, гранітної дамби, гідроелектростанції, додаткових господарських будівель. Млин будувався з 1894 по 1898 рр. в лівобережній заплаві Південного Бугу німецьким архітектором за наказом тогочасного власника сіл Сокілець та Печера, польського графа Костянтина Потоцького та діяв до пожежі, яка сталася у 1992 р.

Саме тут, в селі Сокілець, відпочиваючі можуть спробувати один із найпопулярніших видів активного туризму в області  - рафтинг. Впродовж сплаву по річці Південний Буг на території ландшафтного парку «Немирівське побужжя» від с. Никифоровці до с. Сокілець можливо подолати найскладніші пороги «подільської Швейцарії», опанувати веслування на рафті та навчитись правильно долати водні перешкоди.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці в селі Печера Тульчинського району зведена у 1764 році в стилі подільської школи народної архітектури. Вона побудована по козацькому типу без жодного цвяха і розташована на крутому правому березі Південного Бугу з надзвичайно мальовничими краєвидами. Поруч із церквою знаходиться дзвіниця, побудована у 1865 році та реставрована у 2005 році.

Одна із найвідоміших «сімейних» культових споруд на Вінниччині - костел Потоцьких у селі Печера. Проект будівлі належить відомому архітектору Владиславу Городецькому (авторові київського Будинку з химерами). Костел водночас є мавзолеєм, де покояться душі померлих зі знатного роду. На замовлення Костянтина і Янини Потоцьких усипальницю було спроектовано у формі латинського хреста в стилі романського модерну. Біля костелу розташований парк, який закладений близько 300 років тому. Поміж могутніх столітніх дерев пролягає стежка, яка веде до берега річки Південний Буг. До сьогодні збереглися кам’яні сходи, якими спускалась графиня Потоцька.На мальовничих берегах річки Південний Буг у селі Печера Тульчинського району розташовані бази відпочинку «Печера», «Печерський водограй» та гостьовий дім «Печера». Заклади розміщення пропонують туристам комфортний відпочинок, традиційні страви та різноманітні розваги.В селі Тиманівка на Вінниччині зберігся палац графа Бахметьєва - ХІХ ст. та будинок управителя маєтку XVIII ст., в якому в 1796-1797 роках перебував визначний полководець Олександр Суворов. Останнім володарем маєтку був один з династії російських вельмож граф Шереметьєв. В селі діє 3 музеї: художній (на даний час на реконструкції), музей села Тиманівка та музей О.В. Суворова. В музеї села представлені експозиції народного побуту селян, давні артефакти, зал партизанської слави часів Другої Світової війни, виставки присвячені подіям Революції гідності. Музей О.В. Суворова знаходиться в приміщені будинку, де в 1796-1797 роках проживав великий полководець. В музеї зібрана велика кількість згадок про життя генералісимуса та речей, які збереглися з тих часів. Про славу великого полководця відомо далеко закордоном, тому музей відвідали туристи з більше ніж 120 країн світу.

За результатами поїздки проведено та визначено потенційно привабливі для туристів об’єкти, оглянуто маршрут водного туризму, заклади розміщення, місця активного відпочинку. По обстеженим об’єктам буде визначено перспективні напрямки розвитку. Крім того, дані об’єкти будуть рекомендовані туристичним операторам для включення до нових туристичних маршрутів.

Джерело: офіційний сайт Вінницької облдержадміністрації