Любов Іванівна розкажіть будь-ласка в яких умовах працює сьогодні служба у справах дітей ?

Сьогодні наше телебачення, преса переповнені інформаціями щодо недбалого ставлення до дітей, що призводить до їх загибелі. Аналізуючи усі ці ситуації приходиш до висновку, що більшість нещасних випадків відбуваються з вини невідповідальних батьків. Проте такий стан речей не знімає відповідальності з інших осіб, причетних до вирішення долі дітей, зокрема захистом дітей за місцем їх проживання займаються органи опіки та піклування. Органами опіки та піклування є районні, районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об’єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування),

які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім’ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей.    Відповідно до Порядку взаємодії органів державної влади, органів місцевого  самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю , затвердженого ПКМУ від 03.08.2018р. № 800 : «Голови міських, сільських, селищних рад, у тому числі об’єднаних територіальних громад, а також старости сіл і селищ, визначених за рішенням місцевої ради об’єднаної територіальної громади, несуть персональну відповідальність за забезпечення виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, випадків жорстокого поводження з ними, виникнення безпосередньої загрози їх життю або здоров’ю, надання таким дітям допомоги в межах повноважень і своєчасне інформування про них відповідних суб’єктів виявлення та/або організації соціального захисту дітей».

• Яка ситуація із захистом прав дітей які потребують захисту та підтримки склалась у нас в районі?

Нажаль не всі голови вчасно інформують про дітей, які потребують нашого захисту та підтримки. В одному із сіл Немирівського району матір була позбавлена батьківських прав відносно 3 дітей. Пізніше вона переїхала в інший населений пункт району, там народила ще одну дитину. І лише правоохоронними органами було встановлено, що матір неналежним чином виконує свої батьківські обов’язки. На даний час з матір’ю проводяться ряд профілактичних заходів, зокрема: проведена виїзне засідання опікунської ради, на якому матір була попереджена про відповідальність  за життя та здоров’я дитини, встановлено чіткі вимоги щодо створення в тижневий термін належних умов для проживання та виховання дитини. У разі невиконання  рішення опікунської ради матір буде позбавлено батьківських прав.

Службою у  справах дітей спільно з районним центром соціальних служб для сім’ї дітей та молоді проводиться клопітка, часом довготривала робота з горе - батьками та дітьми. Дуже приємно коли така робота призводить до позитивних результатів. Нещодавно 4 дитини було повернуто матері після встановлення її в батьківських прав. 6 дітей повернуто біологічним батькам з будинку дитини. 3 дитини знято з обліку служби, в зв’язку з покращенням ставлення до дітей, створенням матір’ю усіх належних умов для їх проживання.

Проте все ще 29 дітей із 15 сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах перебувають на обліку служби. Як правило батьки в цих сім’ях ухиляються від належного виконання своїх батьківських обов’язків. Позбавлення батьківських прав є останнім кроком при вирішенні проблем дітей. Як показує практика позбавлення батьківських прав для деяких батьків не є великою мірою покарання. Вони втрачають одних дітей, продовжують народжувати далі і нічого не змінюється.

• На вашу думку, що потрібно змінити в законодавстві та державі, щоб покращити життя дітей з числа незахищених категорій?

Тому аналізуючи дану ситуацію, прийшла до висновку, що наші закони дуже гуманні до таких батьків. І якщо відповідальність за життя, здоров’я дітей будуть нести лише посадові особи, то нічого в житті дітей не зміниться. Вже три роки триває судовий процес по гучній справі , де матір викинула свою новонароджену дитину у вбиральню. За цей час роботу служби висвітлили  у всіх ЗМІ. А матір досі не покарано. І це вже не перший випадок, в Шаргрордському районі вона теж народила взимку  дитину і залишила в коробці на вулиці і теж її не покарали. Добре, що дитина залишилася жива.

На мою думку потрібно на законодавчому рівні посилити відповідальність батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків, вирішити питання з соціальними допомогами, шляхом надання грошової допомоги саме дитині, а не батькам, як в інших країнах.

Робота з дітьми не претендує на закінченість і повноту, на вичерпний і всебічний розгляд. Діти потребують постійної уваги, турботи і повинні відчувати, що вони повноцінні громадяни держави, що вони комусь потрібні. Батьки повинні виховувати дітей, не держава, не школа. Своїм  власним прикладом вести дітей по життю.

Тому батькам хочу побажати відчути себе справжніми батьками, і наголошую, що саме діти є Вашою підтримкою і розрадою в старості.

І користуючись нагодою звертаюся до всіх посадових осіб, просто звичайних людей і прошу не бути байдужими до долі дітей. Можливо Ваш один телефонний дзвінок може зберегти  життя дитині. Пам’ятайте, що  коли дитина оточена любов'ю, відчуває сердечне тепло і турботу, тоді й дивитиметься на світ радісними очима, помічаючи найтонші відтінки веселкових барв, а в її душі проростатимуть найкращі почуття.

• Дякуємо за надану інформацію.

Відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю