Брацлавська  ОТГ започаткувала інтеркультурний фестиваль «Палітра націй». Захід організовано в рамках реалізації проєкту програми Уряду та Міністерства культури України «Малі міста – великі враження», які реалізовуватимуться у 2019 році на умовах співфінансування з державного бюджету.

 

Організатором фестивалю є громадська організація «Інститут розвитку Брацлавщини». Проект «Брацлавська палітра» реалізовується за інформаційної підтримки Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації.

Як зазначають організатори – проведення подібних заходів є надзвичайно важливим, адже спільними зусиллями ми можемо створити умови для розвитку та активної участі в соціально-економічному та культурно-духовному житті громади. Співпраця учасників проекту спрямована на збереження пам'яті про видатних брацлавчан, а також на розвиток креативної економіки в громадах.

У програмі фестивалю – виступи національних колективів, майстер-класи, цікаві локації і розваги, дитячі атракціони.

Мета заходу – охорона пам’яток історії та культури, а також збереження художньої спадщини місцевого художника Василя Муржака.

Відтак, в рамках проекту на Вінниччині відреставрують унікальні художні роботи відомого подільського митця Василя Муржака. Окрім того, проект передбачає розробку та видання каталогу робіт та відеоматеріалу про відомого художника.

На проведення фестивалю з державного бюджету виділено 200 тисяч гривень. Це 70 % коштів, закладених в проект. Ще 30% виділено з місцевого бюджету.

Нагадаємо, «Малі міста – великі враження» – це конкурс культурно-мистецьких проектів громад з населенням до 50 тисяч людей, спрямований на розвиток культурно-економічного потенціалу територій через підтримку стартапів, що пов’язані із культурною спадщиною громад. Фінансування таких ініціатив відбувається за кошти грантової програми Уряду. 

Історична складова Брацлава, туристичний потенціал – це ті речі, які визначаються громадою серед основних пріоритетів. Проведення такого масштабного дійства має стати великим кроком в реалізації наявних можливостей та поштовхом для розвитку. Адже Брацлав – це містечко, яке завжди залишало багато незабутніх вражень.

Повернути Брацлаву статус історично-культурного центру, привернути увагу громадськості до збереження національної спадщини, популяризації величного історичного минулого Брацлавщини – ключова ціль проведення фестивалю.

Брацлавська  селищна громада  вирізняється серед низки ОТГ Вінниччини багатим історичним минулим та поліетнічною культурою. За словами голови ОТГ Віталія Мазура,  серед пріоритетів розвитку території – відродження історичних пам’яток, розвиток етнічних спільнот та зростання громади на платформі культури та туризму.

«Фестиваль ми  поділили на дві частини. Спочатку проводимо  наукову конференцію з питань місця, ролі та історії Брацлавщини в Україні. Хочу відзначити, що у нас багата історія, традиції, є чим поділитись.  Тож  мета заходу – це поговорити про нашу ідентичність, визначити унікальність  нашого краю. У старовинному  будинку  Шойхета, де проходить конференція, ми підготували виставку історії та  побуту різних епох. Ці моменти, унікальні речі потрібно берегти, відроджувати у пам’яті людей і передавати наступним поколінням, адже  це фундамент для зростання Брацлавської громади. А вже для наступного дня підготували локацію в центрі селища, де будуть представлені  всі  наші етнічні спільноти, які покажуть національні традиції, світлини одяг, побут, страви, культуру. Запросили творчі колективи з усієї області,  відомих артистів, а також влаштували для учасників фестивалю  розважальну програму з численними  атракціонами та польотами на повітряній кулі.  Хочемо, щоб це свято запам’яталось. На мою думку,  фестиваль може стати не тільки традицією,  й візитівкою громади  і майданчиком для співпраці  мешканців, підприємців  та гостей громади», - повідомив  Віталій Мазур.

Голова Брацлавської ОТГ активно підтримує реформу децентралізації та сподівається на успішне її завершення. На думку Віталія Мазура, який обіймає і посаду голови Вінницького осередку Асоціації  ОТГ, головна цінність реформи полягає у залученні людей до розвитку територій та  усвідомленні ними можливостей змінювати свою громаду.

У регіональній науково-практичній конференції "Брацлавщина в історико-культурному просторі Східної Європи", що проходила в рамках фестивалю,  взяли участь представники наукової школи Донецького національного університету ім.Василя Стуса, Вінницького обласного краєзначого музею,  освітян громади, етнічних та релігійних спільнот Вінниччини, громадськість.

Як повідомила Вероніка Мельник,  спеціаліст відділу культури, молоді і туризму Брацлавської селищної ради, активна організаторка фестивалю,  в ході підготовки  заходу, науковці висловили  зацікавленість у подальшій співпраці з громадою.

Під час конференції учасники поділились науковими розробками  та  дослідженнями з історії Брацлавської громади та перспектив розбудови ОТГ на фундаменті історико-культурної спадщини. Модератором зустрічі  виступив Антон Кухлєв - начальник відділу проектної діяльносі та міжнародної співпраці Брацлавської селищної ради, канд.історичних наук. Думками про місію конференції та перспективи розвитку ОТГ поділилась доповідач заходу Ірина Яригіна, викладач історії ЗОШ І-ІІІ ст. гімназії Брацлавської ОТГ.

 «Фестиваль і конференція має надзвичайно важливе значення для ОТГ.  Це  тільки перший крок,  адже ми повинні розповісти людям про їх минуле і дати поштовх для подальшої розбудови громади. Ми хочемо залучити  науковців, спонсорів, дослідників, щоб донести до людей,  у якому прекрасному місці ми живемо, які історичні постаті тут народились.  Їх навіть через обмеження в часі конференції важко всіх перерахувати.  Сьогодні  варто  працювати на розвиток, щоб молодь залишалась в ОТГ.  У нас є стратегічний план розбудови громади , документ нам допоміг розробити Вінницький ЦРМС Програми « U-LEAD з Європою», зокрема,

Юрій Войціцький  - радник з регіонального розвитку Центру. Він  і по-сьогодні продовджує опікуватись громадою та вболіває за наші здобутки.  Ми вже почали реалізувати стратегію і хочу сказати, що жодне село у складі ОТГ не пожалкувало про обєднання, сподіваємось на подальше зростання, адже історія – це ми сьогодні», - зазначила Ірина Яригіна.

Експерти Вінницького ЦРМС  відзначили  актуальність тематики фестивалю  з огляду на широке представництво учасників та рівень його організації.  За словами  фахівців Центру,  «Палітра націй» - це унікальний захід інтеркультурного  та історико-етнічного напрямку, який проводиться серед  ОТГ області.

Для довідки:

Василь Іванович Муржак (1935 р.н) – відомий брацлавчанин, художник, який все життя викладав у Брацлавській школі №1, зробивши зі звичайного навчального закладу справжній арт-об’єкт. Його перша персональна виставка відбулась у Брацлаві в травні 2017 року під час фестивалю «Брацлав-Ренесанс», а в липні 2017 року у Вінницькому обласному художньому музеї  відбулась постпленерна виставка «БрацLove з першого погляду». Відвідувачі могли  пересвідчитись у великому таланті та любові до рідної землі цієї непересічної творчої особистості.  В рамках реалізації проекту заплановано здійснити низку реставраційних робіт у Брацлавському навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1 – гімназія», де розміщено художні роботи Василя Муржака.

Джерело: офіційний сайт Вінницької облдержадміністрації