У середу, 18 вересня, у с. Чуків Немирівського району відбулась церемонія  відкриття місця пам’яті Голокосту та  «Меморіалу убитим  євреям Європи» «Захистимо пам’ять ». Створення меморіалу відбувалось в рамках міжнародного проекту «Захистимо пам’ять» Фонду «Меморіал убитим евреям Європи».

Даний проект в тісній співпраці з Українським центром вивчення історії Голокосту має на меті перетворення масових поховань євреїв та ромів в Україні на гідні місця пам’яті та інформації. Фінансується проект Міністерством закордонних справ Німеччини.

У церемонії відкриття взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Богдан Урбанський та заступник голови районної ради Аркадій Собченко, сільський голова с.Чуків Володимир Кальніцький, директор Фонду Меморіал убитим євреям Європи Уве Ноймеркер, родини тих, хто вижив в роки геноциду, гості з Австралії, США, Ізраїля, а також представники місцевих і релігійних громад та єврейських общин, науковці і дослідники Голокосту, партнери проекту.

«Людство не повинно забувати, що Голокост починався з ненависті, забобонів й антисемітизму. А пам’ятаючи про витоки зла, завжди протистояти спробам розпалити ненависть  і міжнаціональну ворожнечу. Пам'ять про Голокост необхідна нам, щоб наші діти ніколи не були жертвами або байдужими спостерігачами проявів ворожнечі. Тепер, коли Голокост відходить у минуле,нинішнє покоління має продовжити естафету пам’яті, відстоювати гідність людини і докладати зусиль до недопущення геноциду і злочинів проти людяності» – зазначив перший заступник голови райдержадміністрації Богдан Урбанський.

В ході церемонії відкриття дослідники розповідали страшні факти про розстріли єврейських громад та тих, хто рятував євреїв від знищення нацистами, а на завершення зачитали молитву Кадиш.

Відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації