Водопровідно-каналізаційне господарство України  є однією з найважливіших систем життєзабезпечення населених пунктів. Загальна протяжність водопровідних мереж в Україні становить понад 100 тисяч кілометрів, кількість насосного обладнання у системах водопостачання країни майже 15 тисяч одиниць, загальна протяжність каналізаційних мереж – 35 тисяч кілометрів.

Значна частина водопровідних та каналізаційних мереж України перебувають в аварійному стані і підлягають заміні та ремонту.

Із настанням періоду інтенсивних ремонтних, земляних і очисних робіт, робіт у колодязях, котлованах, траншеях, закритих просторах, що в свою чергу збільшує ймовірність настання нещасних випадків під час їх виконання.

На  1406 підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства   працює 94932 працівники.

За 12 місяців 2018 року було травмовано 59 осіб, з них 2 особи смертельно.

Протягом п’яти місяців 2019 року травмовано 16 осіб, при цьому 3 особи смертельно.

За видами подій значна кількість нещасних випадків пов’язана з отруєнням газами під час виконання робіт в колодязях та інших закритих просторах – грабельних відділеннях каналізаційних насосних станцій (КНС).

Так:

03.05.2018 на КП «Житлово-комунальний комбінат с. Степне Полтавського району» у Полтавській області під час знімання залізобетонної плити з каналізаційного колодязя отруїлись 3 працівники, один із них, намагаючись витягнути потерпілих із колодязя, помер;

06.08.2018 на КП «ВодГео» у Черкаській області електромонтери з ремонту та обслуговування електроустаткування отруїлись у грабельному відділенні каналізаційної насосної станції;

07.08.2018 на Красноградському КП «Водоканал» у Харківській області інженер дільниці КНС та каналізаційних мереж і слюсар каналізаційної мережі отруїлись у колодязі;

21.05.2019 на КП «Комсервіс» у Харківській області під час виконання робіт у каналізаційному колодязі отруїлись 3 працівники, два з них смертельно;

31.05.2019 на станції очисних споруд Філії «Чорнобаївська» ПрАТ «Агрохолдінг «Авангард» у Херсонській області в результаті групового нещасного випадку знаходячись на робочому місці загинули від отруєння клоачними газами черговий та старший оператор на станції очисних споруд;

07.06.2019 на території Вербівського дошкільного навчального закладу Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області при заміні фекального насосу у каналізаційному колодязі оператор газової котельні отруївся каналізаційними газами, його донька, яка працювала у дитячому садку медсестрою намагалася надати йому допомогу та отруїлася сама.

Основними причинами нещасних випадків є організаційні, а саме:

• виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;
  • незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту та/або невикористання їх працівниками під час виконання ними робіт підвищеної небезпеки;
  • незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;
  • низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, безвідповідальність посадових осіб та безпечність виконавців робіт підвищеної небезпеки.

Безумовно, якщо виконувати всі організаційні та технічні заходи, передбачені «Правилами техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» (НПАОП 41.0-1.01-79) та вимоги безпеки інших нормативних актів з охорони праці, нещасних випадків можливо уникати.

Працівники, що залучаються до виконання робіт на об′єктах водозабезпечення та каналізації повинні забезпечуватись спецодягом, засобами індивідуального і колективного захисту згідно типових норм та колективного договору, а працівник має чітко виконувати інструкції з охорони праці та правила внутрішнього трудового розпорядку.

Засоби індивідуального захисту (шлангові протигази і рятівні пояси з канатами), що використовуються для виконання робіт в колодязях, мають бути справними і випробовуватися у відповідності до вимог чинних нормативних документів.

Під час виконання робіт працівники зобов′язані виконувати вимоги санітарних норм та правил особистої гігієни – не допускати переохолодження та перегрівання тіла, уникати протягів, не допускати намокання одягу та взуття, мити руки з милом перед кожним прийманням їжі та після користування мастильними матеріалами або іншими небезпечними речовинами, утримувати спецодяг і спецвзуття у справному стані і чистому вигляді, дотримуватися режиму праці і відпочинку, а у разі погіршення стану здоров′я, припинити роботу, повiдомити керівника робіт і звернутися до медичного закладу.

Не допускати до виконання робіт працівників, які не пройшли в установленому порядку медичних оглядів, навчання, інструктажів і перевірки знань  з питань охорони праці.

Необхідно постійно нагадувати працівникам, що особи, які порушують правила внутрішнього розпорядку, інструкції з охорони праці притягуються до дисциплінарної та матеріальної відповідальності, якщо їх дії не тягнуть за собою кримінальної відповідальності.

З метою запобігання виникнення нещасних випадків на підприємствах водо-каналізаційного господарства району рекомендуємо керівникам вжити вичерпних заходів реагування  та забезпечити здійснення постійного контролю за дотриманням працівниками вимог охорони праці, пожежної безпеки, а також трудової дисципліни; створити комісії для проведення перевірки стану охорони праці з питань забезпечення підприємств засобами індивідуального та колективного захисту, безпеки проведення робіт у замкненому просторі; максимально обмежити проведення газонебезпечних робіт при високих температурах повітря.