Сьогодні, 5 листопада, у  молодіжному центрі «Квадрат» відбувся  круглий стіл в рамках проєкту «Підготовка та громадське обговорення обґрунтованої пропозиції нового районного (повітового) поділу всіх областей в рамках реформи місцевого самоврядування України», що реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії.

У заході взяли участь представники Центру розвитку місцевого самоврядування, голови районних рад та ОТГ Вінниччини, представники Асоціації органів місцевого самоврядування, депутати обласної Ради, експерти- керівники проекту.

Під час брифінгу для ЗМІ перед початком засідання, експерти коротко охарактеризували мету і завдання , які стояли перед ними.

Відтак, даний проєкт продовжує роботу з розробки районного (повітового) поділу областей, розпочатого 2018-2019 рр. у межах проєкту ЦППР «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за підтримки Європейського Союзу, який охопив п'ять областей України.

Це дозволить продовжити дослідження за відпрацьованою методологією  та охопити інші 19 областей України, таким чином надати Уряду обґрунтовану пропозицію нового районного (повітового) поділу всіх областей України. Результати досліджень будуть використані Урядом для подальшої імплементації реформи місцевого самоврядування.

Із вступним словом перед учасниками круглого столу під назвою «Формування нового районного (повітового) поділу у Вінницькій області» виступив заступник голови облдержадміністрації Олександр Крученюк,  який наголосив, що якісно проведена реформа  адміністративно-територіального устрою  дає можливості стрімкого розвитку областей і України загалом.

«Зараз потрібно відкинути як політичні амбіції, так і місцеві. Так, ми звикли жити в межах районів, які були визначені ще за Радянського Союзу, проте такий поділ вже вичерпав свої можливості,- підкреслив Олександр Крученюк.-Світ змінився. Змінилась економіка, тож інфраструктура також має змінюватися на базі районів».

Заступник голови  ОДА зазначив, що на рівні районів  є дуже багато маніпуляцій щодо даного питання. Перепоною  на шляху його вирішення раніше було те, що на сесії обласної Ради не був затверджений Перспективний план формування об’єднаних територіальних громад, - той базовий рівень, від якого необхідно відштовхуватися. Як би не було названо новоутворені територіальні одиниці: райони, округи чи повіти, основним завданням, заради чого вони створюються, має бути наближення  послуг до громадян – членів громади і якісне їх надання.

Під час круглого столу обговорювались моделі поділу Вінниччини на 3, 4 чи 6 округів (повітів): модель Мінрегіону;  модель за  відповідністю межам  госпітальних округів та експертна модель (автор  І.Коліушко), а також різні варіанти їх меж, центрів та складу.

Експерти доводили, що укрупнення районів — потреба, яка виникла через динамічний процес формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Існуючі місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування втрачають підстави для здійснення визначених законом повноважень — ці повноваження здійснюються відповідними органами місцевого самоврядування утворених ОТГ.

Зараз повноваження та функції в межах одного й того ж району дублюють різні інституції влади. Як результат — неефективно витрачаються кошти державного (РДА) та відповідних місцевих (районних) бюджетів на утримання управлінського апарату.

Власну думку щодо  формування на Вінниччині  меж округів (повітів)  та відповідальності керівних структур на місцях висловив директор Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко. Основне завдання – організувати на місцях ефективне надання послуг, саме це і має лягти в основу адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня.

Питань до експертів було багато, до обговорення  долучились представники районних рад, голови ОТГ Вінниччини. Реформування адміністративно-територіального устрою на районному рівні  має бути організовано так, щоб дозволило скоротити адміністративні витрати на утримання районних рад, РДА, та скерувати кошти на розвиток громад, сприяючи вирішенню локальних проблем мешканців.

Подібні  обговорення варіантів районного поділу  областей вже відбулися у містах Миколаїв, Ужгород, Полтава, Херсон, Кропивницький, Харків, Суми, Луцьк, Донецьк та ін. Загалом у межах проєкту буде розглянуто адміністративно-територіальний устрій субрегіонального рівня 19 областей України.

 Джерело: офіційний сайт Вінницької облдержадміністрації