Сьогодні у м. Вінниці відбулась фінальна відкрита зустріч представників Швейцарської Конфедерації  на чолі з Надзвичайним та Повноважним послом в Україні та Республіці Молдова Клодом Вільдом з українськими партнерами в рамках проєкту з енергоефективності. В зустрічі взяли участь голова облдержадміністрації Владислав Скальський та його заступник Василь Броварник.

Учасники зустрічі обговорили результати співпраці та поділились досвідом в реалізації енергозберігаючих заходів. Під час офіційної частини представник офісу ЄЕВ вручив міському голові Сергію Моргунову сертифікат в рамках компоненту «Європейська енергетична відзнака»,  адже в цьому році Вінниця успішно пройшла повторний аудит з енергоефективності.

Надзвичайний та Повноважний посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова пан Клод Вільд у своєму виступі підкреслив, що цей проєкт став успішним завдяки активності вінницьких партнерів: «Вінниця завжди мала активну позицію і пропонувала інноваційні рішення для підвищення енергоефективності у місті. Головна мета цього проєкту –  добробут громадян, які тут проживають. Хочу сказати, що під час нашої довгої співпраці Вінниця довела, що вона є надійним партнером та орієнтована на досягнення результату. Під час цієї співпраці ми, як швейцарська сторона, теж багато чого навчилися. Наразі, закриваючи проєкт з впровадження енергоефективності, ми не припиняємо співпрацю з Вінницею - ми продовжуємо наше партнерство у сфері урбаністичного розвитку та децентралізації»,- підкреслив дипломат.

Вінницький міський голова Сергій Моргунов нагадав, що співпраця зі Швейцарією почалася ще у 2006 році проєктом «Цюрихські трамваї для Вінниці», і потім продовжилась з 2011 року співробітництвом у сфері енергоефективності. Він наголосив, що це дозволило отримати територіальній потужний імпульс у плані енергоефективності та міської мобільності: «Ми змогли в трьох мікрорайонах нашого міста модернізувати газові котельні, побудувати дві твердопаливні котельні, замінити майже 19 км тепломереж. Також впроваджено систему SCADA,  що дало можливість надати якісну послугу по теплопостачанню і по забезпеченню гарячою водою ці території. Ми забули, що таке пориви і тепловтрати в цих мікрорайонах. Разом із тим, ми змогли зекономити біля 9 млн куб. м газу на рік і зменшити з екологічної точки зору викиди СО2 в розмірі 19, 4 тис. тонн. Ще один із важливих напрямків у рамках цього Меморандуму – це покращення і розвиток велоінфраструктури міста. У нас достатньо ефективно було впроваджено систему велопрокату, ми створили достатньо розгалужену мережу велодоріжок, велоСТО, велостанцій та велопарковок. Це важливий крок до сталої міської мобільності ,– підкреслив Сергій Моргунов.

Голова Вінницької ОДА Владислав Скальський відзначив, що під час реалізації проєкту Вінниця зробила надзвичайно великий крок у розвитку енергоефективності: «Вінниця стала прикладом сучасного сталого підходу до міського транспорту, по заходах з енергоефективності, розбудові велоінфраструктури. І взагалі дуже важко переоцінити вклад швейцарської сторони в розвиток української держави і міста Вінниці зокрема. Тому, користуючись нагодою, хочу висловити щиру подяку усім, хто був причетний до цього процесу і тим, хто зараз до нього причетний. Щодо подальшої співпраці – то, враховуючи актуальність питань енергоефективності, зменшення впливу на екологію, враховуючи те, що, на жаль, кліматичні зміни уже відбулися, і нам необхідно до них адаптуватися, - потрібно формулювати наше майбутнє з врахуванням цих факторів. Я вважаю, що ми могли б запропонувати швейцарській стороні розглянути можливість подальшої спільної роботи в цьому напрямку»,- підсумував Владислав Скальський.

Після офіційної частини учасникам заходу запропонували ознайомитися з результатами проєкту. Зокрема, це візит до лабораторії, де здійснюється перевірка якості тріски для твердопаливної котельні, демонстрація ефективності роботи системи автоматичного керування котельнями, мережами та ІТП, що сприяє зменшенню негативного впливу на довкілля. Ще один пункт програми - відвідування школи № 33, де у дітей змалку виховують екологічну свідомість та формують сталі звички енергоефективного способу життя.

Комплексний підхід та багатогранний досвід Вінниці в питаннях енергоефективності є корисним і для інших міст України, тож місто ділиться досвідом з іншими муніципалітетами, зокрема, і щодо розробки та впровадження муніципальної енергетичної політики чи отримання Європейської енергетичної відзнаки. Така діяльність є важливою і для впровадження національної енергетичної стратегії України.

 Джерело: офіційний сайт Вінницької облдержадміністрації