Різні нозологічні форми ГРВІ (грип, парагрип, аденовірусна, респіраторно-синцитіальна, риновірусна, реовірусна інфекції) відрізняються клінічними симптомами, але мають спільним те, що вони уражують слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, та потребують однакових методів лікування і підходів до організації профілактичних заходів.

  Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) – найпоширеніші захворювання серед дітей та дорослих, ними особливо часто хворіють діти раннього віку, що відвідують дошкільні заклади. Імунітет до перенесених захворювань типоспецифічний (лише до того типу вірусу, який викликав хворобу, а типів існує, на жаль, багато), що зумовлює повторні випадки захворювань. Діти, які часто хворіють ГРВІ, складають групу ризику розвитку астматичного бронхіту, бронхіальної астми, хронічного пієлонефриту, поліартриту, хронічних захворювань носоглотки. Летальність від грипу та інших видів ГРВІ у дітей раннього віку займає перше місце в структурі інфекційної патології.

  Профілактика грипу та ГРВІ буває специфічна та неспецифічна. До специфічної профілактики відноситься вакцинація. Для епідсезону 2018-2019 року в Україні очікується наявність трьох вакцин від грипу. Одна з них уже зареєстрована в Україні, друга вакцина завершила процес спеціалізованої експертизи реєстрації, матеріали щодо третьої вакцини перебувають на розгляді у Державному експертному центрі.

  Вакцину можна придбати в аптеці за власний кошт і зробити відповідне щеплення у закладі охорони здоров’я. Вакцини будуть доступні в аптеках протягом місяця.

  Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Найкращий час для проведення вакцинації напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби (сюди відносяться діти до 5 років, вагітні, люди віком від 65 років,а також люди з надмірною вагою, хворі на діабет, серцево-судинні захворювання і т.інш.), існують також професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях. У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

  Проте у вакцинації є і зворотний бік медалі: як і всі лікарські засоби, вакцини мають побічні реакції, віруси мутують і змінюються, тому вакцинуватись потрібно перед кожним новим епідсезоном, медичні експерти роблять прогнози який саме штам вірусу циркулюватиме в поточному році, на основі цієї інформації і розробляються вакцини і звісно ж ніхто не може дати 100% прогноз, вакцина ефективна лише проти грипу і не дієва від інших видів ГРВІ.

  В Україні, за прогнозами World Health Organization (WHO), в епідеміологічному сезоні 2018-2019 року, в країні ймовірно циркулюватимуть:

  • - вірус, подібний A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;
  • - вірус, подібний A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2);
  • - вірус, подібний B/Colorado/06/2017.

  До специфічної профілактики також можна віднести призначення препаратів інтерферону, однак вони не володіють доведеною ефективністю.

  Неспецифічна профілактика ГРВІ

  Неспецифічна профілактика ГРВІ включає в себе наступне:

  • ранню діагностику захворювання та ізоляцію хворих на період 7-10 днів, проте часто важко забезпечити ізоляцію хворого в домашніх умовах, особливо якщо це дитина, щодо використання масок, вони одягаються на хворого, щоб попередити розповсюдження вірусу в навколишнє середовище при чханні та кашлі і не захищають здорову людину від потрапляння вірусу в її організм. При чханні та кашлі найкраще користуватись одноразовими серветками і одразу їх викидати, адже на них містяться вірусні частинки у великій концентрації і вони можуть зберігати свою життєдіяльність протягом тривалого часу, якщо ж при кашлі чи чханні вам довелось прикривати рот чи ніс рукою – одразу слід мити руки з милом, адже ви можете передати вірус контактним шляхом – якщо потім, наприклад, потиснете комусь руку при зустрічі чи візьмете дитячу іграшку, а дитина потім її гризтиме;

  • зволоження повітря, провітрювання та вологе прибирання приміщень. Віруси, що викликають ГРВІ досить нестійкі у навколишньому середовищі, проте довго зберігаються в домашньому пилі, на речах домашнього вжитку, тому зволоження повітря, провітрювання та вологе прибирання допоможуть механічно позбутися вірусів, тим самим зменшити їх концентрацію у повітрі, а менша концентрація – менше шансів захворіти;

  • зволоження слизових оболонок є необхідною умовою нормального функціонування місцевого імунітету дихальної системи. Слизові носа і глотки містять на собі секреторні імуноглобуліни (так звані IgS), а трахеї і бронхів — також і безліч війок, які, як конвеєр, транспортують чужорідні частинки назовні, очищаючи і захищаючи дихальну систему. Усім їм для збереження своєї функції потрібно достатня кількість вологи. Для зволоження слизової носа можна використовувати солеві розчини — для рота застосовувати їх слід відповідно до інструкції, адже надмірне використання таких засобів може призвести до змивання секреторних імуноглобулінів зі слизових оболонок;

  • прогулянки на свіжому повітрі будуть також дуже корисними, адже не тільки сприяють загальному зміцненню імунітету, а й тому, що на відкритому просторі концентрація вірусних частинок дуже низька, тому практично не можливо заразитись ГРВІ;

  • раціональне харчування відіграє важливу роль у неспецифічній профілактиці ГРВІ, тому, що з їжею ми отримуємо всі корисні речовини, необхідні для нормального функціонування наших біологічних бар'єрів, які першими протидіють вірусам, які вже потрапили в організм. Не менш важливими є достатній сон та відпочинок, які теж забезпечують адекватне функціонування імунної системи;

  • і останній, але теж важливий пункт – не забувайте як найчастіше мити руки з милом!

  Профілактики ГРВІ народними та гомеопатичними засобами

  Ще кілька слів, щодо профілактики ГРВІ народними та гомеопатичними засобами. Слід пам'ятати, що безпосередньо на вірус ці засоби не чинять ніякого впливу, але за умов правильного використання без зловживань, народні засоби можуть застосовуватися для неспецифічної профілактики та пом'якшення симптомів ГРВІ. Не отримавши вчасного ефективного лікування, можна погіршити свій стан здоров’я та отримати ускладнення захворювання. Завжди пам’ятайте про це, читаючи про черговий «магічний» народний засіб. До того ж не всі народні засоби є безпечними. Звертайтесь до лікаря, щоб отримати кваліфіковану допомогу.

  Відпочивайте

  Регулярна активність допомагає знизити ризик застуди, але якщо ви вже захворіли, спроба перенести ГРВІ «на ногах» не допоможе швидше одужати. Якщо температура підвищена, не треба додатково збільшувати її заняттями спортом - це тільки нашкодить організму. Ще в дев'яностих було виявлено, що тренування під час грипу можуть призвести до розвитку синдрому хронічної втоми - важкого захворювання, боротися з яким потім доводиться роками. Кращий спосіб допомогти організму відновитися - це спокій і сон, так що візьміть пару вихідних і відлежиться. Коли температура і самопочуття нормалізуються, залишковий нежить або кашель не повинні бути перешкодою для фізичної активності, швидка прогулянка або легке тренування підуть вам на користь.

  Провітрюйте приміщення

  Всупереч поширеній міфу, прохолодне повітря не погіршить застуду - а якщо вам холодно, тепліше одягніться або закутавшись в плед. Відкривати вікна потрібно якомога частіше, щоб повітря в квартирі не застоювався; саме відсутність повітрообміну в погано провітрюваних приміщеннях призводить до того, що вірусні інфекції восени хворіють багато. Один з методів боротьби з епідеміями та пандеміями грипу - це облаштування лікарняних палат на свіжому повітрі, в таких лікарнях врятуватися від інфекції вдавалося більшому числу співробітників і пацієнтів.

  Зволожуйте повітря

  Вологе повітря допомагає впоратися з закладеним носом і полегшити неприємні відчуття в очах. Дихати гарячою парою необов'язково - достатньо включити зволожувач, якщо він є, покласти на батарею мокрий рушник або просто кілька хвилин посидіти в душовій кабіні (гаджети, нестійкі до вологи, з собою краще не брати, так що закрийте очі і помедитируйте). У вологому повітрі віруси поширюються гірше - можливо, одна з причин зниження частоти застуд влітку полягає якраз в підвищеної вологості.

  Багато пийте

  При підвищенні температури тіло втрачає вологу, і в ситуації загрози зневоднення відновитися від вірусної інфекції складніше. Пийте будь безалкогольні рідини: воду, чай, кава, морс або кефір. Вважається, що теплі напої на зразок чаю або курячого бульйону допомагають впоратися з закладеністю дихальних шляхів - а останній послужить ще й джерелом енергії, якщо апетиту і сил зовсім немає. Нагадаємо, що середній рекомендований обсяг становить 2,7 літра на добу для жінок і 3,7 літра для чоловіків, включаючи рідину в складі напоїв і продуктів.

  Не бійтесь холодного

  Холодні напої і продукти теж не зроблять застуду гірше - проте морожене може полегшити біль в горлі. Знову ж воно досить поживна страва, але при цьому легко засвоюється і не вимагає приготування - навіть тарілку діставати не треба; просто попросить кого-небудь сходити до магазину або замовте доставку. Краще вибирати м'яке морозиво (або заморожений йогурт), без шматочків шоколаду або горіхів, які можуть дряпати роздратоване горло. Ще один засіб для знеболювання горла - шматочки льоду.

  Приймайте протизапальні засоби

  Від прийому ліків грип не пройде швидше, але стане більш стерпним. Ібупрофен і парацетамол знижують температуру, полегшують головний і м'язовий біль і борються із запаленням. Більшість препаратів в таблетках або пакетиках, які позиціонуються як засоби для лікування застуди, насправді містять саме ці протизапальні в поєднанні з компонентами від закладеності або кашлю. Ці ліки (за показаннями і коротким курсом прийому) безпечні навіть під час вагітності.

  Лікуйте симптоми

  Той факт, що вірусна інфекція не лікується, не означає, що потрібно зовсім відмовитися від ліків. Застуда - якраз той випадок, коли можна і потрібно лікувати не хворобу, а її прояви. Дискомфорт від болю або першіння в горлі можна знизити полосканнями. При нежиті допоможуть судинозвужувальні краплі (тільки використовувати їх потрібно строго по інструкції) або просто зволоження слизової фізрозчином. При ломота в тілі або слабкості найкраще прийняти таблетку ібупрофену і добре виспатися, а якщо вам холодно - тепло одягнутися.

  Не захоплюйтесь народною медициною

  Гірчичники і банки, розтирання спиртовмісними рідинами для зниження температури або інгаляції над гарячою каструлею - хоча ці способи і приносять певний ефект, він непорівнянний з їх небезпекою. Знизити температуру тіла у дитини можна теплим або прохолодним душем, не піддаючи його ризику отруєння оцтом або спиртом. Пар для зволоження слизових оболонок не повинен бути гарячим, а народні методи лише підвищують ймовірність серйозного опіку.

  Не приймайте антибіотики

  Просто повторимо ще раз: антибіотики при вірусній інфекції не приносять користі. Ні тривалість застуди, ні колір виділень з носа не говорять, що інфекція стала бактеріальної. Призначати антибіотики «про всяк випадок» вам теж не повинні. Як мінімум третина призначень антибіотиків за останні роки в США була зайвою - а в Україні показники напевно вище, враховуючи досі практикуються недоказові підходи, самолікування і доступність ліків без рецепта. Не расповсюджувайте інфекцію. Кілька днів постільного режиму підуть на користь не тільки вам, а й оточуючим - краще не з'являтися на роботі, в громадському транспорті або магазинах. Частіше провітрюйте, мийте руки, використовуйте одноразові носовички. Якщо не встигаєте дістати серветку, чхати не в долоню, а в згин ліктя - інакше мікроорганізми з долоні поширяться через дверні ручки або інші предмети. Носіть маску, якщо захворіли - вона допоможе не поширювати інфекцію.

  Щорічна вакцинація – найефективніша профілактика грипу. Вона захищає від найбільш поширених штамів вірусу.

  Також для зниження ризику захворювання частіше мийте руки, не торкайтесь обличчя, уникайте контакту з хворим, часто провітрюйте приміщення, їжте корисну їжу, пийте багато води, висипайтесь, підтримуйте себе «в формі» завдяки фізичній активності, уникайте стресу та перенавантаження. Будьте здорові!

 

 Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької області