За роки військового конфлікту на Донбасі посттравматичний стресовий розлад став актуальною проблемою для України. Схильні до нього не тільки військові, але і цивільне населення. Як розпізнати ПТСР і як боротися з наслідками? Посттравматичний стресовий розлад скоріше за все діагностують у того, хто: втратив друзів чи побратимів,

бачив мертвих, стріляв, перебував під обстрілом, непокоївся щодо рідних, почувався залишеним чи зрадженим та потрапляв у полон чи оточення.

Симптоми ПТСР:

• Агресія: є прагнення будь-які питання і проблеми вирішувати за допомогою грубої сили.
  • Напади люті: спалахи люті, які відбуваються, як правило, після вживання алкоголю.
  • Відсутність емоцій: не виходить виявляти почуття, дружити, співпереживати, радіти.
  • Погіршення пам'яті: забуваються прості буденні речі.
  • Різкі звуки викликають паніку: лякають звичні звуки.
  • Депресія: здається, що життя - це суцільна чорна смуга.
  • Почуття провини: відчуття провини за те, що лишилися живі.
  • Думки про самогубство.
  • Тривожність: може турбувати реальний біль або тривога, страх, невпевненість, провина.

Якщо не зважати на ПТСР, то це може призвести до: посилення вже наявних синдромів, залежності від алкоголю та наркотиків, втрати родини,  різноманітних хвороб (деменції, серцевих нападів, інфаркту) та до небажання жити.

Особливу увагу варто звернути на те, що посттравматичний синдром не лікується звичайною турботою, відпусткою, чаєм чи горілкою. Крім того людину, яка страждає від ПТСР тривожать безсоння, нічні жахи, "документальні сни", нав'язливі та галюцинаційні спогади.

Щоб впоратись з посттравматичним стресовим розладом, потрібно звернутись до спеціалістів.

Приємного в ПТСР мало, але він виліковний. Вам не просто «кепсько» чи «сумно» - це особливий стан психіки, і дати раду з ним можуть лише фахівці.

Консультацію та підтримку можна отримати звернувшись до Немирівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою:

пров. Некрасова,6, м. Немирів, Вінницька область,

тел.: 0 (4331) 2 26 08