В Україні захворюваність  на туберкульоз залишається однією з найболючіших медико-санітарних проблем.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров´я   Україна внесена до груп країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз. В Україні на сухоти щорічно захворюють близько 39 тис. українців, а вмирають більше 11 тисяч.

За   минулий   2019 рік  у Немирівському районі  захворілих  на туберкульоз 21 особа, з яких  - у 9 чол. недугу  виявлено під час проведення щорічного профілактичного огляду, вік захворілих – від 14 до 64 років. Із числа захворілих   - 16 осіб  (76%) працездатного віку , але непрацюючі та  1 пенсіонер за віком. Померли  від туберкульозу  у минулому  році  - 4 чоловіки  у віці  33, 50, 52 та 64 роки . Для порівняння : у  2018 році  на активні форми туберкульозу захворіли 16 осіб, із  яких 2 чол. померли. У січні 2020 року  у районі вже  зареєстровано 1 випадок туберкульозу.

Захворювання на туберкульоз виникає внаслідок проникнення в організм людини інфекції – туберкульозної палички. Недуга, як правило, уражає легені. Хворі на відкриту форму туберкульозу легень поширюють при кашлі, сміху і голосній  розмові туберкульозні палички з дрібними краплями мокротиння. Разом з рідиною вони осідають на поверхнях, підлозі, грунті,  а після висихання з пилом розсіюються у повітрі.

Туберкульозні бацили дуже живучі, не гинуть у пороху  місяцями, так само тривалий час зберігаються на одязі, посуді, речах хворого. Не витримують тільки високої температури, прямого сонячного проміння і впливу деяких хімічних речовин. Відомо,що кожний хворий відкритою формою туберкульозу (бацилярний) протягом року  може заразити до 20 чоловік. В навколишньому середовищі збудник легко переноситься повітрям і при певних умовах може зберігати свою життєздатність до 12 місяців. Інколи люди заражаються від тварин при споживанні сирого молока  хворих корів і кіз, або молочних продуктів, виготовлених з такого молока. Особливо легко піддаються зараженню діти.

Високим залишається відсоток захворілих  серед непрацюючого населення. Велика частка хворих – із малозабезпечених сімей та осіб без постійного місця проживання.

Захворювання також може виникати при недостатньому харчуванні, зловживанні алкоголем, палінні, проживанні в антисанітарних умовах, виснаженні нервової системи внаслідок стресів, супутніх розладах, таких як цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та після складних оперативних втручань.

Основні симптоми захворювання:

-кашель більше двох тижнів;

-кровохаркання (наявність крові в мокротинні);

- задишка;

-підвищена температура тіла більше 7 днів;

-біль в області грудної клітини;

-поганий апетит, постійна слабкість;

-підвищена пітливість, особливо вночі;

-безпричинна втрата ваги.

При появі вищезгаданих скарг негайно звертайтесь до лікаря!

Проходження щорічного профілактичного  огляду  є  найбільшою  гарантією своєчасного виявлення та ефективного лікування цієї серйозної недуги.

Немирівський  міжрайонний відділ лабораторних досліджень