В наш  час  мало людей, які не чули про спалах коронавірусу в Китаї в місті Ухань. 30 січня 2020 року ВООЗ оголосила новий коронавірус міжнародною  надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я.  Збудник коронавірусу досить підступний, через  інкубаційний період від 1-го до  14 днів (клінічні прояви можуть протягом цього часу бути слабо виражені) і подальшим розвитком ускладнень (пневмонії).

Специфічної профілактики немає. Вакцина  активно розробляється. Профілактичні  заходи  неспецифічні – уникати масових скупчень людей; носіння засобів індивідуального захисту (масок); часте миття рук; зволоження слизових оболонок верхніх дихальних шляхів сольовими розчинами (приблизно 1 чайна ложка солі на 1 л  води); провітрювати приміщення ; зміцнювати імунітет.

Подібною підступністю володіє  і таке неінфекційне захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія. Ви можете тривалий час вживати  питну воду, навіть не здогадуючись, що разом із нею до вашого організму потрапляє  підвищена кількість нітратів.

Водно-нітратна метгемоглобінемія розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров‘ю й пов‘язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та втратою здатності еритроцитів крові переносити кисень    до органів та  тканин. Доросла людина має  розвинуті ферментні системи  і  адаптаційні механізми дозволяють  нам легше переносити дію шкідливих факторів. Але у немовлят  системи детоксикації  розвинуті не дуже досконало. І при потраплянні  підвищеного вмісту нітратів

в  організмі  дитини  розвивається кисневе  голодування, що призводить до важких наслідків. У немовлят за  відсутності метгемоглобінредуктази відбувається  накопичення  метгемоглобіну в крові, і  коли  його  кількість досягає   10%, з’являються  клінічні ознаки метгемоглобінемії: акроціаноз (посиніння кінцівок), задишка, тахікардія (прискорене серцебиття). За тяжких форм хвороби (вміст метгемоглобіну до 30%) розвиваються судоми  і наступає смерть.

Фактором передачі вищезазначеного захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, що готуються на воді, забрудненій нітратами.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення.

Тому категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.

Норма вмісту нітратів у питній воді згідно ДСанПін 2.2.4-171-10. "Гігієнічні вимоги до води питної,  призначеної  для споживання людиною" має бути менше 50,0 мг/дм³.

За 2019 рік  в Немирівському районі  було досліджено  на вміст нітратів 233 проби питної води  з  джерел децентралізованого водопостачання (криниць), не відповідали   160 проб , що склало приблизно 69%.

За лютий 2020 року  в нашому ройоні  було досліджено з криниць 23 проби води. Із них не відповідали по вмісту нітратів 16 проб, що склало майже 70%.

З метою попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у новонароджених дітей  та на виконання Постанови № 16 від 17 травня 2010 року головного державного санітарного лікаря України «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей», акцентуємо Вашу увагу  на важливості  доставки проб питної води до виписки із пологового відділення мами з дитиною. Воду можна доставляти в лабораторію ВСП Немирівського міжрайонного відділу лабораторних досліджень, яка знаходиться в м. Немирів, вул. І.Франка 32а.

Проба води відбирається в чисту пластикову пляшку, об’ємом 1,5 л  із криниці індивідуальної, криниці громадського користування чи водорозбірної колонки, при наявності водогону - із крана в будинку, квартирі, а саме: пробу тієї води, яка буде використовуватись для пиття чи приготування їжі новонародженій дитині.

Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.

Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність

При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Пам’ятайте, ваше здоров’я лише в Ваших  руках.

ВСП Немирівський  МВЛД