Новий підхід до фінансування медичних закладів та роль НСЗУ трансформації системи охорони здоров’я  - такі основні питання, що піднімались сьогодні на Вінниччині під час  наради за участі представників Міністерства охорони здоров’я, НСЗУ, Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

 

У заході взяли участь  народні депутати від Вінниччини, заступниця голови ОДА Наталя Заболотна, заступниця Вінницького міського голови Галина Якубович, голова обласної Ради Анатолій Олійник, керівники органів  місцевого самоврядування та закладів охорони здоров’я області, представники громадських організацій.

Учасники наради – семінару обговорювали питання щодо нової системи оплати у рамках впровадження  програми медичних гарантій, що запрацює у повному обсязі з 1 квітня 2020 року. У межах програми медичних гарантій буде визначено обсяг медичних послуг та лікарських засобів, які гарантуються населенню та оплачуються з державного бюджету на основі єдиних тарифів.

Заступниця голови облдержадміністрації Наталя Заболотна зазначила: «Вінницька область, відповідно до рейтингу НСЗУ,  на даний час займає п’яте місце по готовності закладів охорони здоров’я  до укладання договорів з Національною службою здоров’я України. Загальна готовність становить 94,2%. Стовідсотково виконані завдання, які необхідні для заключення договорів: автономізація закладів, підписання електронних декларацій. Залишається доопрацювати питання компютеризації  медичних закладів, адже цей показник в області  наразі 84%».

Посадовиця подякувала представникам МОЗу та НСЗУ за можливість на широкий загал  винести обговорення умов переходу на нову систему оплати медичних послуг у рамках впровадження  Програми медичних гарантій  з орієнтацією на надання якісних послуг для громадян.

Звертаючись до учасників наради,  заступник Міністра охорони здоров’я України Дмитро Коваль підкреслив, що  програма медичних гарантій буде існувати як єдина бюджетна програма для оплати всіх медичних послуг та лікарських засобів, передбачених ст. 4 Закону за відповідними напрямами. З її впровадженням змінюється механізм фінансування медичного обслуговування населення: замість медичної субвенції, за рахунок якої відбувалося утримання закладів охорони здоров'я, в межах програми медичних гарантій буде оплачуватися медичне обслуговування пацієнтів за договорами про медичне обслуговування населення (далі - договори) з Національною службою здоров’я України (далі - НСЗУ), базуючись на принципі «гроші йдуть за пацієнтом».

Спеціалізовані медичні заклади Вінницької області мають подати заяву щодо укладення договорів про медичне обслуговування населення до Національної служби здоров’я України до 28 лютого 2020 року.

Дмитро Коваль акцентував увагу на тому, що для реформування медичної галузі  немає легких і коротких шляхів. Урядовець ознайомив присутніх із напрацюваннями профільного міністерства щодо питань з підготовки медичних кадрів, якості послуг, які надаються медичними закладами та  наголосив на необхідності вирішувати їх тільки разом.

«Пацієнт самостійно не може змінити систему охорони здоров’я, цього окремо не можуть зробити ні лікар, ні керівник медичного закладу. Трансформації в охороні здоров’я неможливо впровадити одномоментно, але потрібен вірний напрям руху. Цей напрям сьогодні в державі визначений. Тож потрібно відкоригувати, узгодити окремі моменти на місцях, для чого і була потрібна зустріч у подібному форматі», - підкреслив Дмитро Коваль.

Про новий підхід до фінансування системи охорони здоров’я та роль НСЗУ в трансформації системи інформував  директор Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ Володимир Пляцек . Посадовець зупинився на роз’ясненні  порядку реєстрації медичних закладів, надав перелік необхідних документів, ознайомив учасників наради з процедурою подачі заяв на укладання договорів із НСЗУ, наголосивши, що усі нововведення орієнтовані на вчасне та якісне забезпечення пацієнтів необхідними медичними послугами.

Нагадаємо, У 2020 році, відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», до Програми медичних гарантій увійшли такі види допомоги, як первинна медична допомога, екстрена медична допомога, спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, медична реабілітація та паліативна допомога. Вимоги до надання послуг, які будуть надаватися за Програмою медичних гарантій, згруповані в пакети медичних послуг та розроблені для закладів, які бажають укласти договір з НСЗУ.

До  обговорення долучились народні депутати від Вінниччини. Користуючись присутністю на нараді  високопосадовців із МОЗ та НСТУ, депутати виступили з колективною заявою, в якій висловили свою позицію щодо визначення опорних медичних  закладів області.

Джерело: офіційний сайт Вінницької облдержадміністрації