Як звільнитися від надмірної кількості нітратів, що містяться в овочах і фруктах?

Що на це відповісти? Звільнитися повністю неможливо, так як нітрати – обов’язковий атрибут кругообігу азоту в природі, необхідний для живлення рослин, без яких неможливі складні біологічні процеси синтезу рослинного білку.

Вони були, є і будуть, навіть, якщо повністю відмовитись від застосування мінеральних добрив.

Накопичення нітратів в овочах залежить не тільки від доз і строків мінеральних підживлень. Їх кількість визначається і біологічними особливостями культури, і погодними умовами,і навіть тим, де вирощені дані рослини (на сонці, в тіні або в теплиці).

Добова доза допустима (ДДД) нітратів для дорослої людини становить 300-325 мг/добу.

Основне їх джерело - столовий буряк, капуста, петрушка, кріп, морква, редиска,сельдерей, салати, зелена цибуля. Надходять нітрати в наш організм в невеликій кількості із питною водою, м’ясом, молоком та сиром.

Чи знаєте ви, що в різних частинах рослин кількість нітратів різна? Найбільш багата нітратами судинопровідна система рослин, розміщена ближче до коріння. Вміст нітратів різний від листової пластинки до листового черешка і далі до стебла. Наприклад, в листках петрушки, сельдерею, кропу їх на 50-60% менше, ніж в стеблі.

У верхній частині моркви нітратів на 80% менше, ніж в серцевині. Зате, в огірках, редисці, навпаки нітрати накопичуються у верхньому шарі (шкірці) до 70% більше, ніж в серцевині. Аналогічно – в дині, кавуні, тому не слід вживати недозрілу м’якоть, яка прилягає до шкірки.

Огірки краще почистити і зрізати місце прикріплення до стебла.

Отже, використовуючи в їжу ті частини рослин, які завідомо містять найменшу кількість нітратів, можна знизити їх надходження до нашого організму практично вдвоє.

Це дуже важливо знати при приготуванні сирих вітамінних салатів.

А що робити з тими частинами овочів, які «люблять» накопичувати нітрати? Не викидати ж їх. Звісно, ні, занадто дорого! Тут на допомогу можуть прийти деякі секрети кулінарної обробки.

Навіть елементарна попередня обробка – обов’язкове промивання та чистка овочів знижуть кількість нітратів на 10-15%.

При тривалому вимочуванні (протягом двох годин) у воді листя петрушки, кропу, салату втрачається 15-20% нітратів. Щоб знизити на 25-30% вміст нітратів у картоплі, капусті достатньо однієї години вимочування.

Втрати нітратів при відварюванні овочів проходять за рахунок їх дифузії у воду.

В процесі відварювання столового буряка, моркви, найбільш інтенсивний перехід нітратів у відвар проходить в перші 30-40хв., далі процес призупиняється. Картопля при відварюванні втрачає їх до 80%, морква – до 70%, столовий буряк – до 40%.

Відвар слід злити, а з овочів готувати салат чи подавати до столу у відвареному вигляді.

При солінні, консервуванні, маринуванні перші 3-4 дні йде інтенсивне утворення нітратів і нітритів.Тому не варто квапитись їсти свіжо засолену капусту чи огірки, раніше ніж через 10-15 днів. Що стосується маринування, рекомендуємо якнайменше використовувати кріп, який має високий вміст нітратів.

Якщо ви будете користуватися даними рекомендаціями, то безумовно знизите кількість нітратів у добовому раціоні.

Чи потрібно прагнути звільнятись від них повністю? Практично – це неможливо, так як борючись з нітратами ви знизите кількість вітамінів, особливо вітаміну «С».

Поступайте розумно і практично. Дбайте про введення в раціон більше чорної та червоної смородини(в любому вигляді) і інших ягід та фруктів, багатих на вітаміни. Пийте зелений чай. Це природні нейтралізатори нітратів, які поступають в наш організм.

Пам´ятайте також, що у висячих ягодах і фруктах нітратів дуже мало.

 

 Немирівськй міжрайонний  відділ лабораторних досліджень