Ботулізм – це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне токсичне інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікробом групи клостридій.

На щастя, у Немирівському районі вже понад 5 років ця недуга не реєструється.

Однак, вже в поточному 2020 році у Вінницькій області зареєстровано 7 потерпілих ( 2 перехідні з 2019 року, за встановленим остаточним діагнозом) від захворювання на ботулізм, в тому числі 1 дитина (Вінницький район). Одна доросла особа 59 років померла (Калинівський район). Потерпілі вживали в їжу м´ясні консерви, м´ясні продукти, рибу в´ялену домашнього приготування.

Протягом 2019 року у Вінницькій області зареєстровано 10 потерпілих від захворювання на ботулізм (по 1 випадку – у м.Вінниця, Вінницькому, Козятинському, Калинівському,Чернівецькому та Ямпільському районах, по 2 випадки – у Муровано-Куриловецькому та Тульчинському районах), на щастя, без летальних наслідків.

Клостридії у великій кількості присутні в грунті, де можуть існувати довгі роки, а також у кишечнику багатьох тварин, звідки з фекаліями потрапляють у грунт. Харчові продукти, забруднені цим мікробом і недостатньо оброблені, стають причиною захворювання на ботулізм.

Токсин клостридій – ботулотоксин – починає вироблятися лише без доступу кисню. Зазвичай це відбувається в консервованих, щільно закупорених продуктах, в черевці засоленої риби, в овочах, рибі та м’ясі, засолених великими шматками, у великій тарі, до дна якої не проникає кисень. Багато випадків отруєння ботулотоксином виникають від вживання консервованих грибів.

У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тим менша ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів. Домашні консерви перед вживанням потрібно піддавати термічній обробці, так як при +80º С ботулотоксин руйнується.

Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від вживання в їжу вмісту даної банки.

Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря за медичною допомогою, так як зволікання може призвести до смерті.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад!

Немирівський міжрайонний відділ лабораторних досліджень