Страви з грибів – традиційний продукт в раціоні мешканців багатьох регіонів України. На території нашої держави ростуть майже 2 000 видів грибів, до 500 з них вважаються їстівними. Але ці дарунки лісу є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді – смерті. Щорічно в Україні реєструється більше сотні випадків отруєнь грибами, на жаль – десятки випадків – з летальними наслідками.

Не стала винятком і наша область. Так, в 2019 році у Вінницькій області зареєстровано 10 випадків отруєнь дикорослими грибами, під час яких постраждало 19 осіб, в тому числі 1 дитина (м.Вінниця -14, Тиврівський район - 4, в тому числі 1 дитина, м.Ладижин -1). Летальних випадків, на щастя, не зареєстровано.

При зборі анамнезу встановлено, що потерпілі вживали гриби в маринованому та консервованому вигляді (52,6%), сушеному вигляді, відварювали та смажили гриби в домашніх умовах, навіть є один випадок вживання настоянки з мухомора.Збирали гриби на присадибних ділянках, в лісах, лісосмугах. В основному вживали сироїжки, «вишеньки», маремухи, підберезники, маслюки, печериці, опеньки.

Причиною отруєнь, як і в минулі роки було збирання і вживання отруйних грибів замість їстівних, недотримання технології приготування страв. Як показує практика, більшість грибників, які постраждали від отруєнь, не могли відрізнити їстівні гриби від отруйних.

Групових випадків отруєнь у минулому році – 4 ( 2 випадки в м.Вінниці та 2 випадки в Тиврівському районі), з кількістю захворівших – 13 осіб (9 осіб – м.Вінниця, 4 особи – Тиврівський район, в тому числі 1 дитина 12-ти років).

В 2018 році в нашій області зареєстровано 36 випадків отруєнь дикорослими грибами, з кількістю потерпілих 47 осіб. Із числа потерпілих 1 дитина (м.Вінниця). Один летальний випадок зареєстрований в Калинівському районі.

В поточному році вже зареєстрований 1 випадок отруєнь дикорослими грибами в Хмільницькому районі. Чоловік придбав на ринку гриби (сироїжки, синюхи), вживав у смаженому вигляді, перші клінічні симптоми з´явились в той же день, в результаті чого був госпіталізований в Хмільницьку ЦРЛ, стан середньої важкості, поставлений діагноз – гостре отруєння грибами.

Правила збирання та споживання грибів

Гриби - доволі специфічний продукт, що містить значну кількість азотистих речовин, у тому числі білків, жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема, фосфор). До їхнього вмісту входить клітковина, хітин, який майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважаються «важкою» їжею.

Запам´ятайте! Гриби – це не дитяча їжа! Тому не давайте грибних страв малолітнім дітям.

Вживання грибів також не рекомендоване вагітним, жінкам, які годують грудьми та людям похилого віку.

Як не отруїтися грибами?

- Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, що вирощують штучно, підлягають контролю та продаються у торгівельній мережі.

- Не купуйте гриби на стихійних ринках.

- Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.

- Збирайте лише добре знайомі Вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишаючи його поряд з іншими.

- Не беріть занадто молоді чи старі гриби – їх легко переплутати з отруйними.

- Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, в тому числі важкі метали.

- Не збирайте гриби у посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддаючи воду і збільшуючи концентрацію токсинів. - Не куштуйте сирі гриби.

- Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні слід викинути.

- Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.

- Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу у свіжій підсоленій воді не менше 30 хвилин.

- Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

Симптоми отруєння грибами

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основні ознаки отруєння грибами такі: нудота, блювота, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, поява галюцинацій та марення і ін.

За наявності будь- якого з наведених симптомів, негайно викликайте лікаря!

Перша допомога при отруєнні грибами

- Терміново телефонуйте до «швидкої»: загальний номер «103».

- Дотримуйтесь постільного режиму.

- Пийте багато рідини (вода, підсолена вода або прохолодний чай). Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.

- Прийміть сорбенти.

Категорично забороняється вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів в організм.

Не займайтеся самолікуванням, це може нашкодити Вам!

Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти тому, що їх лабораторне дослідження допоможе встановити причину отруєння та призначити правильне лікування.

Пам’ятайте: пильне ставлення до свого здоров’я та здоров’я Ваших близьких - основа для запобігання отруєння грибами!

Немирівський міжрайонний відділ лабораторних досліджень